Scenariusz zajęcia w grupie 5-latków.
Temat tygodnia: Jesień w lesie.
Temat dnia: Mieszkańcy lasu- jeż.
Cele ogólne:
- wzbogacanie wiadomości dzieci o mieszkańcach lasu,
- rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej-lepienie jeża
Przewidywane osiągnięcia dzieci:
- wzbogacają słownictwo o nowe pojęcia: chochoł, berberys,
- wypowiadają się na temat treści utworu,
- wiedzą jak wygląda jeż i w jaki sposób spędza zimę,
- wykorzystują w pracach plastycznych różnorodne tworzywa.
Formy: z całą grupą i indywidualna.
Metody: opowiadanie, rozmowa kierowana, ćwiczenia praktyczne.
Rodzaj aktywności dzieci:
- społeczno-przyrodnicza
- językowa i literacka
- ruchowa
- plastyczna
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie H. Bechlerowej „Jak Kolczatek szukał mieszkania”,
- ilustracje na gazetce tematycznej,
- plastelina, wykałaczki, podkładki na stolik
- zagadka ze zbioru własnego
- tamburyno
Przebieg zajęcia:
1. Rozwiązanie zagadki:
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za dziwny zwierz?
Czy już wiesz? To mały.......(jeż)
2. Omówienie wyglądu jeża na podstawie ilustracji.
- Ile łapek ma jeż?
- Jak wygląda ryjek jeża?
- Czym pokryte jest ciało jeża?
3. Słuchanie opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania”- tekst dołączony do scenariusza.
4. Wyjaśnienie dzieciom niezrozumiałych wyrazów, np. chochoł, berberys.
5. Omówienie treści opowiadania
- Kto to był Kolczatek?
- Co robił Kolczatek?
- Kogo Kolczatek prosił o pomoc?
- Gdzie Kolczatek znalazł schronienie?
6. Zabawa ruchowa „Jeże na spacerze”.
Dzieci naśladują sposób poruszania się jeża (czworakowanie), unoszą głowy, aby patrzeć przed siebie. Na dźwięk tamburyna - zwijają się w kłębki (klękają na obu kolanach, kulą głowę i ręce).
7. Odpowiedzi dzieci na pytania:
- Czy chcielibyście mieć jeża w przedszkolu? Dlaczego?
8. Zachęcenie dzieci do wykonania własnych jeży- omówienie sposobu wykonania pracy (lepienie z plasteliny, kolce z wykałaczek), zwrócenie uwagi na ostrożne posługiwanie się wykałaczkami; pokaz ulepionego jeża.
9. Wykonanie prac przez dzieci.
10. Wspólna ocena prac.
11. Porządkowanie miejsc pracy.
12. Umieszczenie ulepionych jeży na wystawie lub w kąciku przyrody.
Wnioski po przeprowadzonym zajęciu:
Dzieci były zainteresowane zajęciem. Potrafiły w skupieniu wysłuchać tekstu opowiadania o perypetiach jeża Kolczatka, dzięki czemu umiały odpowiedzieć na pytania dotyczące treści. Bardzo przejęły się losem zwierzątka, które nie mogło znaleźć schronienia. Ponieważ chętnie gościłyby jeża w przedszkolu- z zapałem przystąpiły do wykonania pracy polegającej na ulepieniu z plasteliny kształtu zwierzątka i ozdobieniu go kolcami z wykałaczek. Dzieciom, którym uformowanie jeża sprawiało kłopot- pomagałam w pracy.
Po zajęciu gotowe jeże wyeksponowane zostały na wystawce dla rodziców a następnie „zamieszkały” w kąciku przyrody.