Scenariusz zajęcia w grupie KUBUSIE:
Cele ogólne:
Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych płaskich
Kształtowanie zdolności abstrahowania, polegających na wyróżnianiu cech charakterystycznych dla danej grupy figur;
Doskonalenie wrażliwości dotykowej;
Wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi kolegów, oraz cierpliwego czekania na możliwość wypowiadania się na dany temat
Cele operacyjne:
Dziecko rozpoznaje i nazywa płaskie figury geometryczne;
Dziecko potrafi wymienić charakterystyczne cechy dla danej grupy figur
Dziecko potrafi słuchać wypowiedzi kolegów i cierpliwie czekać na swoją kolej
Formy pracy:
Zajęcie z całą grupą ; praca indywidualna
Metody pracy:
Aktywizująca , integrująca, działalności praktycznej
Pomoce:
Wizytówki w kształcie figur geometrycznych dla każdego dziecka ( w 4 podstawowych kolorach)
Karta pracy dla dziecka z narysowaną figurą geometryczną na środku kartki
Kontury figur geometrycznych
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zbieranie i segregowanie rozsypanych figur
2. Rozdanie każdemu dziecku figury ( losowanie koła, trójkąta, kwadratu, prostokąta)
3.W krainie Figurolandii
posłuchajcie pewnej opowieści o dziwnej, jakże niezwykłej krainie zwanej Światem Figur lub po prostu Figurolandią. Umawiamy się, że jeżeli usłyszycie nazwę swojej figury, to wstajecie i szybko zamieniacie miejsca.
4. Zaczarowany worek
dziecko poprzez dotyk rozpoznaje i nazywa figurę geometryczną
5.Telefon dotykowy- rysowanie figur geometrycznych na plecach kolegi
Dzieci podzielone na cztery grupy według figur geometrycznych siadają jeden za drugim w wyznaczonym miejscu, tak aby mogły rysować na plecach kolegi. Ostatnie dziecko dostaje kształt figury rysuje je na plecach kolegi siedzącego przed nim itp. Pierwsze dziecko rysuje figurę na kartce papieru, wybiera kontur figury
6.Figura patrzy- zabawa orientacyjno- porządkowa
Dzieci spacerują po całej sali w rytm muzyki na przerwę w muzyce zatrzymują się , spoglądają jaka figura na nich patrzy, jeżeli jest to ich figura z wizytówki to stoją nieruchomo pozostałe dzieci siadają w siadzie skrzyżnym
7. Wyczaruj coś-trening zadaniowy - zabawa plastyczna
Dzieci podchodzą do nauczycielki, która rozdaje im kartki z narysowaną na środku figurą geometryczną. Zadaniem dzieci jest stworzenie własnej kompozycji, pracy plastycznej opartej na tej figurze. Dzieci siadają do stolików zamieniając się w artystów.
Literatura
Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka” L. Brzozowska, R. Kownacka. M. Lorek, A. Sowińska
„ Rozwijanie pojęć matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym” H. Moroz
„ Matematyka już w przedszkolu” M. Fiedler
Własne materiały zgromadzone podczas różnorodnych szkoleń, zajęć otwartych, warsztatów.
W KRAINIE FIGUROLANDII
Do tej dziwnej, nietypowej a jednocześnie przeuroczej krainy zwanej
Figurolandią można wejść, mając specjalne przepustki takie jak nasze karteczki. Jej mieszkańcy oraz wszystko to co się tam znajduje, ma przeuroczy kształt kół, kwadratów prostokątów i trójkątów. Ludzie to kolorowe prostokąty zamiast brzucha, prostokąty zamiast kończyn i kolorowe koła zamiast głów. Drzewa to czerwone koła, zielone prostokąty i różnokolorowe listki w kształcie trójkątów. Jeśli chodzi o domy , to te zaś są pięknymi trójkątami stojącymi na jednym wierzchołku, z kwadratowymi oknami, prostokątnym kominem z którego leci trójkątny dym. Samochody to kolorowe cuda w kształcie prostokątów na czarnych kołach. Czarne koła mkną po brązowej szosie i można podziwiać wtedy trójkątne i kwadratowe kwiaty, które rosną prostokątnych polach…..