Scenariusz zajęcia w grupie 4 latków
Temat:
„Zapasy wiewiórki”- warunki życia i zwyczaje.
Prowadzący:
Katarzyna Sagan
Data:
13.10.2009
Zadania z podstawy programowej:
wspomaganie rozwoju mowy 3- 1,
wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej 5- 4,
wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych 6- 5,
wychowanie przez sztukę- muzyka, śpiew, plastyka 8- 2,
wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt 12 – 2,
wspomaganie
rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją
matematyczną
13 – 1,
Cele
ogólne:
zapoznanie z wyglądem i sposobem życia wiewiórki,
posługiwanie się określeniami: w, obok,
prawidłowe wypowiadanie się i posługiwanie się wyrazistą mową,
klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy,
przestrzeganie
zasad bezpieczeństwa przyjętych w zabawach ruchowych,
Cele
szczegółowe: (dziecko)
radzi sobie w nowych sytuacjach lub trudnych w sposób łagodny znosi stres i porażki,
bawi się bezpiecznie dla siebie i innych podczas zabaw ruchowych,
potrafi współdziałać w grupie,
wypowiada się zrozumiale,
śpiewa i bawi się przy muzyce,
Forma:
praca z całą grupą, indywidualna,
Metody:
aktywizujące
Przebieg:
Powitanie gości
„Wiewiórki” - słuchanie wiersza B. Ostrowskiej.
Deklamacja przez n-la krótkiego wiersza,
„Wiewiórki”
Wiewiórki młode dwie Ja skaczę cały dzień,
na sośnie się spotkały: ciesząc się słonkiem
„Jak pani spędza dnie? lub śpię zaszyta w cień,
Co robi przez dzień cały?” nakrywszy się ogonkiem”.
A proszę pani ja gromadzę
wciąż zapasy.
Na czas, gdy zima zła
pokryje śniegiem lasy”.
rozmowa na temat wiersza
Dzieci odpowiadają na pytania:
- o jakim zwierzątku był wiersz?
- jak wiewiórki spędzają dzień?
- co zbierają wiewiórki?
- jakie zapasy zbierają wiewiórki?
- ile zebrały orzechów?
- ile zebrały żołędzi?
- ile zebrały szyszek?
- których zapasów jest najwięcej, a których najmniej?
- gdzie wiewiórki schowały zapasy?
„Tańcząca wiewióreczka” - zabawa ruchowa do piosenki.
Zabawa słowna „Wiewiórka jest...?”
Dzieci opisują wygląd wiewiórki patrząc na ilustrację.
„Zbieramy zapasy” - zabawa ruchowa
Praca plastyczna – wyklejanie konturów wiewiórki skrawkami papieru kolorowego.
Zorganizowanie wystawki prac
Wspólna ocena – swobodne wypowiedzi dzieci.
Pożegnanie
gości