Scenariusz zajęcia w grupie 3 polska, Polska


Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

Prowadząca :

Data : 10.05.2011 r.

Tematyka tygodnia : Jestem Europejczykiem.

Temat: Mój kraj - Polska.

Cele ogólne :

- utrwalenie wiadomości o Polsce,

- budzenie u dziecka dumy z przynależności narodowej

Cele operacyjne : dziecko:

- wie, jak wygląda flaga i godło Polski

- wskaże mapę Polski wśród innych map

- rozwiązuje zagadki

- reaguje na sygnał dźwiękowy

- współpracuje z innymi

Formy:

Metody:

Pomoce:

- koperty z zagadkami, mapa Polski, obrazki flagi i godła Polski, mapa konturowa Polski
i państw europejskich, prezentacja w programie PowerPoint, piosenka „Podróż”, kolorowe krążki

Przebieg:

1. Powitanie

Dzieci stojąc w kole witają się śpiewając powitalną piosenkę.

Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś Ty

raz dwa trzy.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć - dzieci szukają schowanych w sali kopert z zagadkami.

Pytanie nietrudne, każdy to przyzna.

Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (Polska)

Biel na niej jest i czerwień,
powiewa, gdy wiatr się zerwie. (Flaga)

W górach mieszka wielki ptak.
To jest Polski naszej znak.
(orzeł)

3. Swobodne wypowiedzi dzieci związane z tematem zajęć. Co wiemy o naszym kraju?

4. Dzieci młodsze słuchają wiersza Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” -Zwrócenie dzieciom uwagi, co oznaczają kolory na fladze.

„Barwy ojczyste”

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel - serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Nauczyciel umieszcza flagę Polski obok mapy. Zwraca uwagę na kolory flagi, ich układ,
i omawia jak ważna jest flaga dla Polaków oraz kiedy się ją eksponuje;

- odróżnia Polaków od obywateli innych narodów;
- sportowcy na zawodach międzynarodowych;
- znak jakości na polskich produktach;
- wywieszanie podczas świąt państwowych
- przyjazdu ważnych gości...

„Godło Polski” - zaprezentowanie dz. Godła Polski. Zwrócenie uwagi, w którą stronę orzeł ma odwróconą głowę, rozmowa n/t legendy

Dzieci starsze słuchają opowiadanie „Polska” Małgorzaty Strzałkowskiej - prezentacja w PowerPoint . Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści opowiadania.

- jak wygląda flaga i godło Polski
- nad jakim morzem leży Polska
- jak nazywają się nasze góry
- jakimi pieniędzmi się posługujemy
- jakie znajcie rejony Polski

5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Podróż”.

Przy melodii piosenki „Podróż” dzieci śpiewają i biegają pomiędzy rozłożonymi krążkami - domkami. Kiedy piosenka się skończy, zajmują domek. Jedno dziecko zostaje bez domku, ponieważ krążków jest mniej niż dzieci. Zabawę powtarzamy kilka razy. „

6. Szukamy mapy Polski” - zabawa dydaktyczna.

Na tablicy nauczyciel umieszcza mapę konturową Polski i innych państw. Zadaniem dzieci jest odnaleźć wśród tych map mapę swojej ojczyzny - Polski. Aby utrwalić znajomość kształtu granic Polski dzieci wodzą palcem po konturze mapy.

7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Znajdź flagę” - dzieci swobodnie poruszają się w rytm melodii, na przerwę w muzyce odszukują ukryte flagi Polski i ustawiają się przy nich.


