Scenariusz zajęcia w grupie 3 majowa łąka, scenariusze


Scenariusz zajęcia w grupie 3-latków

Prowadząca :

Data : 15.06.2011 r.

Grupa I trzylatki

Tematyka tygodnia : W krainie fantazji.

Temat: Mieszkańcy łąki.

Cele ogólne :

- utrwalenie wiadomości o zwierzętach mieszkających na łące

Cele operacyjne : dziecko:

- wymienia nazwy wybranych zwierząt mieszkających na łące

- słucha opowiadania, wypowiada się na temat jego treści

- liczy do 3

- reaguje na polecenie słowne

- współpracuje z innymi

Formy:

Metody:

Pomoce:

- opowiadanie, obrazki zwierząt zamieszkujących łąkę: pszczoła, mrówka, biedronka, motyl, pasikonik, ślimak, małe emblematy zwierząt, ilustracja łąki, kolorowanka biedronki

Przebieg:

1. Powitanie

Dzieci stojąc w kole witają się śpiewając powitalną piosenkę.

Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas.

Jestem ja, jesteś Ty

raz dwa trzy.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć - zabawa rozdająca spostrzegawczość „Mieszkańcy łąki”

Nauczyciel odsłania obrazki przedstawiające wybranych mieszkańców łąki, złożone z połówek niepasujących do siebie, np.: obrazek złożony z połowy obrazka motyla i połowy biedronki. Dzieci dopasowują prawidłowo połówki obrazków i nazywają zwierzęta, które przedstawiają, np.: motyl, biedronka, mrówka, pszczoła, ślimak.

3. Opowiadanie A. Sójki „Niespodzianka biedronki.”

Na jednym skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. A na łące pod kwiatkiem żyła biedronka. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatków, mrówki pracowicie budowały swoje mrowiska, a biedronka wygrzewała się w promieniach słońca.

- Dlaczego nic nie robisz, biedronko? Powinnaś zbierać nektar - nektar - mówiły pszczoły.

- Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem - pouczały mrówki. Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała …. Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek. Poleciała najpierw do motyla.

- Motylu, motylu, pomożesz mi? - zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika - Pasikoniku, pomożesz mi? - zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła także o pomoc świetliki i ślimaka, a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar, a mrówki budowały, mrowisko, oni rozwieszali girlandy pod listami łopianu i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki … na wieli bal! Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, świetliki rozświetlały mrok, a ślimak - powoli, jak to ślimak - przygotowywał napoje.

- Niech żyje biedronka! - zawałowały na koniec pszczoły i mrówki, i odtąd nie namawiały jej już do zbierania nektaru albo budowania mrowiska.

Rozmowa na temat opowiadania.

- Jakie zwierzęta mieszkały na łące? Jak się nazywały ich domy?

- Co robiły pszczoły? Co robiły mrówki? Co robiła biedronka?

- O co poprosiły biedronkę pszczoły i mrówki?

- Na jaki pomysł wpadła biedronka? Kogo poprosiła o pomoc?

- Co odbyło się na łące? Kto był na balu?

4. Zabawa na łące - zabawa ruchowa rozwijająca szybkość reakcji.

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przykleja im do ubrań emblematy zwierząt zamieszkujących łąkę np.: ślimak, pszczoła, biedronka, mrówka, motyl. Wymawia nazwę wybranego zwierzęcia. Dzieci, które mają emblematy tego zwierzęcia, muszą jak najszybciej wstać, obiec kółko siedzących dzieci i wrócić na swojej miejsce. Za każdym razem nauczyciel wywołuje inne zwierzę .

5. Liczenie elementów zbioru

Dzieci oglądają planszę „Łąka”, a nauczyciel zachęca do liczenia:

policz, ile jest na obrazku ślimaków? - klaśnij tyle razy

ile tam lata niebieskich motyli? - podskocz tyle razy ile jest niebieskich motyli

ile jest biedronek? - podskocz tyle razy

ile jest różowych motyli? - tupnij tyle razy

ile jest mrówek? - klaśnij tyle razy

ile jest żółtych motyli? - podskocz tyle razy

Za każdym razem, wybrane dziecko wskazuje palcem na obrazku właściwe elementy,
a pozostali głośno liczą z nauczycielem.

6. Karta pracy „Biedronka” - ćwiczenie graficzne.

Dzieci maja za zadanie pokolorować biedronkę zgodnie ze wzorem.


