SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UMUZYKALNIENIA W GRUPIE


SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z UMUZYKALNIENIA W GRUPIE

DZIECI 6 LETNICH

OPRACOWANY PRZEZ NAUCZYCIELKĘ EWĘ WALCZAK

( w formie zajęć otwartych dla nauczycieli)

TEMAT: Szedł listopad- nauka piosenki metodą Dobrego Startu ( Bon Depart)

CELE OPERACYJNE: DZIECKO:

- zna słowa i melodię piosenki „ Szedł listopad”'

- określi nastrój i budowę piosenki- ilość zwrotek,

- nazywa aktualny miesiąc,

- wyjaśni , dlaczego należy ubierać się odpowiednio do pogody,

- odtworzy wzór graficzny piosenki,

- dokona podziału zdania na wyrazy,

- podzieli wyraz na sylaby,

- potrafi podzielić słowa na głoski.

METODY: czynna , słowna , oglądowa , Metoda Dobrego Startu

wg ( Bon Depart)

FORMY: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, nagranie piosenki, wzór graficzny dla każdego dziecka, ilustracje przedstawiające jesienną szarugę szary papier,

kredki, farby, pędzle.

PRZEBIEG

1. Zajęcie wprowadzające

Ćwiczenie orientacyjno- porządkowe „ Słońce świeci- poda deszcz”.

Przy muzyce dzieci biegają po całej sali - „ słońce świeci”- „ pada deszcz”-

przykucają i palcami stukają w podłogę naśladując deszcz.

2. Powitanie.

Zabawa integracyjna.” Jak się masz”

Dzieci siedzą w kolę i śpiewają na melodie wymyśloną.

Witaj jak się masz?- dzieci machają rękami.

Wszyscy się witamy- wyciągnięte prawe ręce.

Wszyscy się kochamy- dzieci krzyżują ręce na piersiach.

3. Słuchanie piosenki „ Szedł listopad”

- Rozmowa związaną z treścią piosenek.

- Kiedy pada deszcz- rozmowa na temat zjawisk przyrodniczych

- Jak się ubieramy w czasie jesiennej słoty?

Powtórne wysłuchanie piosenki ze zwróceniem uwagi na nastrój i ilość

zwrotek.

Dzieci powtarzają za n-ką kolejne wersy i zwrotki piosenki.

4. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.

Dzieci układają zdania ze słowami październik; listopad; liczą wyrazy

w zdaniu.

Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa wyrazów: mokro, słota, błoto.

5. Zajęcia właściwe

Ćwiczenia ruchowe

Zabawa ruchowa przy muzyce znanej piosenki „ Szedł listopad”, „ Deszczyk”

Ćwiczenia ruchowo- słowno- wzrokowe

Wzór graficzny do piosenki:

Szedł listopad polną droga, zerwał liście z drzewa (11 kresek skośnych,

łączonych na przemian w prawo, w lewo). Pada deszcz, pada deszcz , a ja

sobie śpiewam (bis), (4 kreski pionowe z góry w dół , 1 kółko).

W czasie słuchania muzyki , dzieci wodzą palcem po kartce, po wzorze,

potem w powietrzu. Rysowanie wzoru w liniaturze. Malowanie wzoru do

piosenki w zespołach, pędzlem na dużym szarym papierze.

Ocena.

6. Zakończenie.

Zabawa usprawniająca motorykę i percepcję słuchową - ilustracja ruchowa

treści piosenki „ Szedł listopad”.


