Scenariusz zajęcia integracyjnego z rodzicami w grupie dzieci 5-6 letnich pt. "Kolorowa jesień"
Cele:
pogłębianie więzi emocjonalnej z innymi członkami rodziny,
aktywizowanie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i zajęć aktywizujących myślenie,
opanowanie przez dzieci układów tanecznych - umiejętność wykorzystania ich podczas spotkania,
doskonalenie sprawności manualnych i twórczej aktywności podczas tworzenia prac z wykorzystaniem materiału przyrodniczego
Pomoce:
magnetofon z nagraniem melodii piosenek "Pomidorek", "Kasztanki", tańcem "Krakowiak", płyta z nagraniem utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku"
naturalne okazy owoców i warzyw
obrazki przedstawiające owoce i warzywa,
tablica magnetyczna,
zagadki,
brystol - duże arkusze, klej
materiał przyrodniczy:
wysuszone kolorowe liście pochodzące z różnych drzew,
wysuszone kwiaty, płatki róż
jarzębina, żołędzie, noski klonu
Przebieg spotkania
Przywitanie rodziców, zaproszenie do wspólnej zabawy.
Zabawa integracyjna pt. "Iskierka". Uczestnicy zabawy stoją w dużym kole poprzez uściśnięcie ręki.
Zabawa ilustrująca słowa piosenki pt. "Pomidorek".
Zabawa pt. "Czarodziejski woreczek". Dzieci z prowadzącą siedzą w kole. Podchodzą do niej, wkładają ręce do woreczka i za pomocą dotyku, węchu rozpoznają warzywa i owoce i nazywają je. Jeżeli dziecko nie potrafi podać nazwy prowadząca podaje pierwszą sylabę /dzieci 5-letnie/, lub pierwszą głoskę /6-latki słowa-nazwy.
Zabawa pt. "Czy to owoc, czy warzywo?". Rodzice rozpoznają za pomocą smaku warzywa i owoce /pokrojone znajdują się w małych pojemniczkach/. Nazywają je, określając, czy jest to owoc, czy warzywo.
Piosenka pt. "Kasztanki".
Rozwiązywanie zagadek. Odszukiwanie przez dzieci na tablicy magnetycznej obrazka stanowiącego odpowiedź. Dzieci 5-letnie podają rozwiązanie - słowo, dzielą je na sylaby. Dzieci 6-letnie dzielą słowo - rozwiązanie zagadki - na głoski.
Na zagonie złota głowa
Smaczne pestki w sobie chowa. /dynia/
Zielone łódeczki, a w łódkach kuleczki.
Gdy się ugotują, każdemu smakują. /groch/
Każdy odgadnie tę zagadkę.
Ma biały korzeń i zieloną natkę. /pietruszka/
Jakie warzywo, nawet niewielkie
Wyciśnie z oczu słoną kropelkę? /cebula/
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. /marchew/
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. /ogórek/
Z soczystych liści złożona,
Okrągła głowa zielona. /kapusta/
Ma okrągły brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego na obiad barszczyk doskonały. /burak/
Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. /kasztan/
Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada? /żołędzie/
Jakie klapsy swym obyczajem,
Wesołej dzieciarni najczęściej rozdaje? /gruszki/
Lubią mnie dzieciaki,
szukają mnie wiewiórki,
smaczny jestem w środku,
na wierzchu mam skorupkę. /orzech/
"Jaki to owoc, jakie to warzywo?" - odgadywanie nazw owoców i warzyw przez rodziców po wylosowaniu obrazka. Dzielenie słowa stanowiącego nazwę na głoski, wyróżnianie głosek na początku, w środku i na końcu.
"Ojciec Wirgiliusz" - wspólna zabawa z rodzicami ze śpiewem znanej piosenki. Uczestnicy zabawy stoją w kole. W środku koła stoi wybrany rodzic. Podczas śpiewu piosenki osoba znajdująca się w kole wykonuje gesty - pokazuje jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie , w polu, w sadzie. Pozostałe osoby naśladują wykonywane ruchy.
Taniec "Krakowiak" w wykonaniu dzieci.
Taniec "Krakowiak"- wspólny taniec dziecka z rodzicem.
"Kolorowa jesień" - wspólna praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego w pięciu zespołach. Układanie i przyklejanie kompozycji na dużych kartonach. W czasie pracy słuchanie muzyki A. Vivaldiego "Cztery pory roku" - "Jesień".
Zaproszenie gości na poczęstunek przygotowany przez dzieci - "Napoleonka"
Zakończenie spotkania, podziękowanie za wspólną zabawę, dzielenie się wrażeniami, swobodne rozmowy.