KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Gramy i bawimy się razem.
ZADANIE GŁÓWNE: Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego.
CELE GŁÓWNE:
● UMIEJĘTNOŚCI- uczeń potrafi prawidłowo wykonać zadane mu ćwiczenia i wykorzystuje je ćwicząc w domu
● MOTORYKA- uczeń posiada odpowiednio rozciągnięte i wzmocnione mm. grzbietu odcinka lędźwiowego
● WIADOMOŚCI- uczeń wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała i jakie ćwiczenia ją kształtują
● AKCENT WYCHOWAWCZY- dyscyplina, samokontrola, współpraca w 2-kach i w zespole
WADA: plecy wklęsłe
WIEK: 10 lat
PŁEĆ: dz. i chł.
IL. ĆWICZĄCYCH: 10
MIEJSCE ĆWICZEŃ: salka gimnastyczna
CZAS: 45 min
PRZYBORY/PRZYRZĄDY: drabinki, piłki gumowe, kocyki, woreczki, ciężarki
TOK LEKCJI |
CELE ĆW. |
OPIS ĆW. |
DOZ. |
CZYNN. ORGANIZAC.- METOD. |
CZ.WSTĘPNA ●ZORGANIZOWANIE GRUPY
●KOREKCJA, AUTOKOREKCJA
●ZABAWA OŻYWIAJĄCA
●ĆW. ODDECHOWE WSPOMAGANE |
Pobudzenie ukł. nerwowego, zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego
Pobudzenie ukł. krążeniowo- oddechowego, rozc. Mm grzbietu
Wzm. mm. oddechowych, kszt. piersiowego toru odd. |
Zbiórka w szeregu
Korekcja postawy przez N, autokorekcja przed lustrem: korygowanie ustawienia: głowy, barków, talii, kolan, stóp, brzucha, łopatek →marsz w tej postawie
„Berek słoń”- bieg na palcach, pozycja ochronna przed berkiem: na czworakach, NN wyprostowane, głowa wysunięta do przodu= słoń. Można łapać dzieci na ugiętych NN, z opuszczoną głową i automatycznie berkiem staje się dziecko, które wyszło za określone pole lub biega na całych stopach.
Leżenie tyłem, NN ugięte, RR do góry - wdech, bokiem w dół wydech |
1min
2min
3min
1min |
-stojąc przodem, bokiem -po autokorekcji przed lustrem, marsz dookoła sali na palcach
-w leżeniu przyciśnięcie odc. lędźwiowego do podłoża |
CZ. GŁÓWNA 1. Ćw. NN
2. Ćw. RR
3. Ćw. NN
4. Ćw. T
5. Ćw. mm. grzbietu i RR
6. Ćw. mm brzucha
7. Ćw. oddechowe
8.Ćw. mm NN i pośladkowych
9. Ćw. mm grzbietu
10. Ćw. elongacyjne i oddechowe
11. Ćw. NN i RR
12. Ćw. mm. brzucha
13. Ćw. mm grzbietu i NN
14. Ćw. oddechowe
15. Ćw. mm grzbietu
16. Ćw. równoważne
17. Ćw. mm stóp
18. Ćw. mm grzbietu
19. Zwis bierny
20. Gra
|
Rozc. mm zginaczy stawu biodrowego
Wzm. mm. RR i obręczy barkowej
Wzm. mm. zginaczy stawu biodrowego
Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego, rozc. mm. czworob. lędźwi
Wzm. mm prostownika grzbietu, wzm. mm. RR i obręczy barkowej
Wzm mm. brzucha sterując dołem
Wzm. mm. oddechowych, kształtowanie piersiowego toru oddechowego
Wzm. mm pośladkowych i kulszowo-goleniowych
Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego, rozc. mm. czworob. lędźwi
Wzm. mm. oddech., kształt. piersiowego toru oddechowego, wydłużenie kręgosłupa
Wzm. mm RR i obręczy barkowej, wzm. mm NN i pośladkowych
Wzm mm. brzucha sterując górą
Wzm. mm. prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, wzm mm. pośladkowych i kulszowo goleniowych
Wzm. mm. oddechowych, kszt. piersiowego toru oddechowego
Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego, rozc. mm. czworob. lędźwi
Kształtowanie równowagi, wzm. mm. brzucha
Wzm. mm. wysklepiających stopy
Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego, rozc. mm. czworo, wzm. mm. wysklepiających stopy
Wzm mm brzucha i obręczy barkowej, rozciągnięcie i bierna elongacja kręgosłupa
Rozciąganie mm. grzbietu odcinka lędźwiowego |
Leżenie tyłem, NN proste, przyciąganie raz PN ugiętej do klatki piersiowej chwytając za podudzia, raz LN PZ przodem do drabinek, chwyt szczebelka na wysokości barków . Opad T w tył z przytrzymaniem na prostych RR i powrót do PZ przez przyciągnięcie się RR do drabinki.
Swobodny bieg w miejscu: RR na biodrach,
„Dotknij czoła kolanami”- w leżeniu tyłem, RR wzdłuż T, wznos ugiętych NN, oderwanie bioder od podłoża , wznos barków i głowy z dotknięciem czoła kolanami- wytrzymać 5sek
PW: rozkrok, opad T w przód, RR z ciężarkami opuszczone w dół: przeniesienie RR na boki do poziomu ( wytrz. 4 sek) i z powrotem do PW.
„Szczur w siadzie”- ust. na obwodzie koła w siadzie prostym, RR z tyłu na podłożu. W środku 1 os kręci skakanką, osoby na obwodzie bronią się przed szczurem unosząc proste NN w górę do siadu równoważnego
Stanie w rozkroku przed ławeczką, RR w górę- wdech, siad na ławeczce, skłon T w przód, RR w przód- powolny wydech
„Ślizgacze”- leżenie tyłem na kocykach, NN ugięte, stopy na podłodze, RR trzymają kocyk przy głowie → na sygnał ślizg do linii mety odpychając się raz PN, raz LN
„ Stonoga”- ust w rzędzie, na sygnał skłon T w przód i chwyt za kostki poprzednika- marsz w przód. Wszyscy muszą jednocześnie przenosić do przodu raz PNN, raz LNN.
„Wypychanie korka z butelki” -siad skrzyżny, RR na biodrach, wyciągnięcie się w górę z głębokim wdechem, rozluźnienie- wydech.
„Kulawe liski”- dzieci w pozycji na czworakach z uniesioną, ugiętą PN biegają po sali- na sygnał zmiana ugiętej nogi
„Deska do prasowania”- klęk prosty, RR przy T, na sygnał napięcie mm. i opad T w tył do momentu, w którym dzieci mają wrażenie, że mogłyby upaść→ powrót do pionu
„Utrzymaj równowagę”- klęk podparty, wznos PN, LR do poziomu, wytrzymać 10 sek, zmiana RR i NN
Siad skrzyżny, RR z roleksem/piłką w górze- wdech, skłon w przód -głęboki, powolny wydech
Leżenie tyłem przy drabince, chwyt szczebelka, RR ugięte pod kątem prostym. Wznos NN ugiętych w stawach kolanowych wraz z miednicą, aż do dotknięcia kolanami podłogi koło uszu.
Siad prosty, RR w bok, przejście do siadu równoważnego- wytrzymanie 5 sek
„Dźwig”- siad na podłożu z ugiętymi NN, RR z tyłu oparte o podłoże, T wyprostowany. Przed każdym leżą woreczki. Na sygnał: „Dźwig pracuje” dzieci palcami jednej stopy chwytają woreczek, podnoszą w górę i prost. NN. Następnie odpychają się RR od podłoża, wykonują obrót na pośladkach miejscu i kładą woreczek- „Dźwig odpoczywa”
„Fala”- drużyny siadają w rzędzie w siadzie prostym, 1wsza osoba z piłką między stopami. Na sygnał przez leżenie przewrotne przekazanie piłki do stóp partnerowi siedzącemu z tyłu itd. Ostatni z rzędu toczy piłkę głową w pozycji na czworakach na początek rzędu i zaczyna od nowa przekazywanie piłki
„Przenieś NN nad partnerem”- zwis tyłem o RR prostych, w odl. ok. 1m stoi w prawidłowej postawie partner. Przeniesienie prostych NN nad głową partnera, zmiana ćwiczących
„Podania piłek w parach ze skłonem T” .Wygrywa para, która w określonym czasie wykona najwięcej poprawnych rzutów w określonym czasie |
Po 3x
15x
30”
4x
6-8x
2min
5x
2-3x
2min
5x
1 min
5x
Po 3x
1-2 min
10x
4x
1min
4min
2min
2min |
-brzuch wciągnięty, pośladki napięte
-złapany zmienia środkowego -na sygnał zmiana kierunku kręcenia skakanką
- zwrócić uwagę, aby dzieci nie stosowały bocznych skrętów T
-NN wyprostowane, biodra uniesione wysoko -1wsza osoba prowadzi „stonogę” zygzakiem po sali
- T prosty, brzuch wciągnięty - nie wolno usiąść na stopach
- ćw. na PN i LN
- podział na 2 drużyny, 2 piłki
- RR ugięte, tworzą „skrzydełka”
- w parach -NN proste |
CZ. KOŃCOWA ●ĆW. ODDECHOWE
●ZAB. USPAK.
●ĆW. MM STÓP |
Wzm. mm. oddechowych, kszt. mieszanego toru oddechowego
Uspokojenie organizmu,
Wzm mm wysklepiających stopę |
Ust. w szeregu w prawidłowej postawie- wszyscy wykonują głęboki wdech i wydech- „syczenie”- kto dłużej „syczy?”
„Minutka”
„Żongler” w leżeniu tyłem, NN uniesione w górę, podrzucanie stopami piłkę jak najwięcej razy
Zbiórka w szeregu, pożegnanie grupy |
1min
1,5 min
1min |
- leżenie tyłem, NN ugięte
- każdy z piłką |