Scenariusz zajęć w grupie 4 - letnich
Temat: Deszczowa przygoda z parasolem.
Cel główny: Zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi - deszczem.
Cele szczegółowe:
- umiejętność określania pogody;
- rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych;
- doskonalenie umiejętności śpiewania piosenki;
- rozwijanie sprawności ruchowej podczas zabaw;
- nauka współdziałania w grupie i utrzymania porządku w miejscu pracy.
Cele operacyjne (dziecko):
- wypowie się na temat przeczytanego utworu;
- reaguje na sygnały muzyczne i polecenia nauczyciela;
- doskonali sprawność ruchową i manualna;
- zaśpiewa i zilustruje ruchem piosenkę;
- wykona prace plastyczną - technika orgiami płaskie koła;
- zdobywa orientację w stronach ciała;
- rozpoznaje dźwięki i umie je nazwać;
- dba o porządek na swoim miejscu pracy.
Metody:
- czynna: zadań stawianych dzieciom, kierowana aktywność dziecka- zabawa;
- słowna: wiersz, rozmowa, piosenka;
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza Lucyny Krzemienieckiej „ Idzie Tola do przedszkola”, ilustracje do wiersza ( 2 dziewczynki, chłopiec, pies, parasol, chmurka, kropelki deszczu), płyta CD z piosenką „ Deszczowa piosenka”, szarfy, klej, wycięte kółeczka z papieru kolorowego o średnicy: 1.5; 2, 3 i 4 cm( technika orgiami płaskie koła) Dorota Dziamska „Papierowe orgiami - płaskie koła”; kartki koloru niebieskiego do pracy plastycznej, muzyka z melodia padającego deszczu, wiatru, burzy; karki z bloku.
Przebieg zajęć:
I Powitanie: zaśpiewanie piosenki na powitanie na melodię Panie Janie:
Witaj, witaj 2x (dz. machają rekami)
Jak się masz 2x (dz. patrzą na kolegę)
Wszyscy się cieszymy 2x (dz. uśmiechają się do siebie)
Bądź wśród nas. 2x (dz. wyciągają rączkę w geście powitania).
II Wprowadzenie: wysłuchanie płyty z odgłosami: wiatru, padającego deszczu, burzy. Po wysłuchaniu wspólne określenie wysłuchanego zjawiska pogodowego. Głośne powtórzenie słów: wiatr, deszcz, burza.
III Deszczowa przygoda - siad na dywanie, wysłuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami
„ Idzie Tola do przedszkola”. Powtórne przeczytanie wiersza przez prowadząca i
zadanie pytań dzieciom o treść utworu:
- o czym był wierszyk,
- jaka pogoda towarzyszyła Toli podczas drogi do przedszkola,
- kogo spotkała dziewczynka,
- gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.
IV Zabawa ruchowa „ Omiń kałuże”
Na dywanie porozkładane szarfy imitujące kałuże. Nauczyciel prosi o ustawienie się dzieci jedno za drugim- gęsiego i zaprasza do zabawy:
- slalom miedzy kałużami(szarfami);
- przeskakiwanie przez kałuże;
- krok przez kałuże raz zaczynamy,
- wskakiwanie do kałuży.
Zabawa z podkładem muzycznym.
V Zabawy paluszkowe - Kapie deszczyk.
- Siad na dywanie, rozdanie dzieciom kartek papieru. Zadaniem dzieci jest stukanie paluszkami w kartkę ( delikatne, mocne) naśladowanie odgłosów padającego deszczu. Podczas zabawy dzieci trzymają kartkę przed sobą, następnie odkładają ja za siebie( do tyłu).
- Rysowanie paluszkiem chmurek w powietrzu (nad głową), na dywanie (przed sobą).
VI „Deszczowa piosenka”- utrwalenie i zaśpiewanie piosenki. Zilustrowanie tekstu ruchem.
VII „ Kolorowa parasolka” praca plastyczna techniką orgiami płaskie koła.
Prezentacja kolejności wykonywania pracy i wytłumaczenie, jakie elementy pojawią się na rysunku ( słońce, chmurki, parasolka). Wyjaśnienie przez nauczyciela pracy nową techniką (orgiami)składania kółeczek na pół. Każde dziecko otrzymuje kółeczka w określonej ilości. Pokazanie dzieciom gotowej pracy. Zaproszenie do stolików, wykonanie i wspólna ocena prac.
Załączniki:
Wiersz „Idzie Tola do przedszkola” L. Krzemieniecka
Idzie Tola do przedszkola pod osłona parasola,
Deszczyk: kap, kap, kap.
Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.
Deszczyk: kap, kap, kap.
Piosenka „Deszczowa piosenka” E. Stadtmuller
Kap, kap, kap, kapu, kap, sto melodii deszczyk zna.
Śpiewa sobie w drzewach, na okapie gra.
Chlupu, chlup, chlupu, chlup, o parapet: tup, tup, tup.
Tupie sobie deszczyk o stopeczkach stu.
Stuku, stuk, stuku, stuk, w szybę okna: puk, puk, puk.
Stuka sobie deszczyk o paluszkach stu.
Dyng, dyng, dyng, dungu, dyng, w dzwonek rynny dzyń, dzyń, dzyń.
To wesoły deszczyk więc zaśpiewaj z nim.
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich.
Temat kompleksowy: W krainie baśni i bajek.
Temat zajęć: Podróż do zamku w Krainie Szczęścia.
Cele szczegółowe:
- wyrobienie umiejętności poszanowania zabawek: klocków,
- doskonalenie twórczego działania podczas zabaw,
- nauka współdziałania i współpracy w grupie.
Cele operacyjne (dziecko):
- uważnie wysłucha słów prowadzącej,
- zapamięta krótki wierszyk(magiczne zaklęcie), tekst piosenki,
- bierze czynny udział w zabawie ruchowej,
- wspólnie wykona zadanie,
- współdziała w grupie,
- ozdobi i przyklei wykonaną prace do rysunku smoka,
- reaguje na sygnał słowny,
- rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat,
- oceni swoje postępowanie ( szanowanie zabawek),
- wysłucha wiersza,
- odnajdzie swoją parę ( wizytówki).
Metody:
czynna: zadań stawianych dzieciom, zabawa,
słowna: wiersz, piosenka, opowiadanie
oglądowa: rysunki: las, misie, zamek, smok, żaba; pokaz.
Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, plastyczna, muzyczna.
Środki dydaktyczne: wizytówka, wiersz „Bal na zamku”, obrazki przedstawiające: las- choinki, misie z otwartymi i zamkniętymi oczami, smoka, zamek, żabę, sowę; wizytówki w kształcie figur geometrycznych: koło i kwadrat w trzech kolorach: czerwony, zielony i niebieski, kartki z bloku A5, kredki, taśma samoprzylepna, piosenka „Witajcie w naszej bajce”, kaseta z nagraniem muzyki na bal: „ Łyżwiarze” - Emil Waldteufel, bibuła, papier kolorowy, nożyczki, tekst piosenki „Dwa malutkie misie”, strój dla wróżki (ubranie dla prowadzącej), muzyka marszowa kaseta Klanza, kartki z numerami od 1 do 4, niebieski materiał lub bibuła, 3 pudełka klocków płaskich, koperta.
Przebieg zajęć:
Powitanie Wróżki:
Powitanie dzieci przez przebraną za wróżkę nauczycielkę i zaproszenia do wspólnej podróży do Krainy Szczęścia: „ Witam Was znawcy cudownych krain baśni i opowiadań. Pragnę abyśmy wspólnie bawiąc się dotarli do Krainy Szczęścia. Na naszej drodze może czyhać wiele niebezpieczeństw. Nauczymy się zaklęcia, które pomoże na w podróży. Brzmi ono tak: „Wróżko, wróżko powiedz nam jak możemy dotrzeć tam?”. Powtórzmy je wspólnie. Podróżować będziemy marszowym krokiem, wstańcie, zróbmy koło i maszerujemy jeden za drugim w rytm muzyki”.
I „ Las śpiących misiów”:
Wróżka: „Dotarliśmy do pierwszej krainy. Jesteśmy w bajkowym lesie, którego mieszkańcami są misie. Każdej wiosny po przebudzeniu się z zimowego snu, biegały i wesoło się bawiły, robiąc psikusy innym zwierzątkom. Tej wiosny jednak wszystkie się nie obudziły, zobaczcie ( nauczycielka wskazuje na plansze z lasem i misiami). Nie martwcie się Pani Sowa powiedziała, że zna pewien sposób, jak je obudzić. To piosenka , której Was nauczę, posłuchajcie:
„ Dwa malutkie misie chcą potańczyć dzisiaj,
hopsa, hopsa, dana, dana
tańczą misie dziś od rana,
tańczą z nami tak!”
Zapraszam do zabawy ze śpiewem, dobierzcie się w pary i spróbujmy obudzić misie. Śpiewając piosenkę, obracamy się w koło( podczas zabawy prowadząca odczepia z planszy lasu misie śpiące, a przyczepia z otwartymi oczkami). Wspólnie udało nam się je obudzić, więc zapytajmy je o dalszą drogę naszym zaklęciem: „Misie, misie powiedzcie nam, jak możemy dotrzeć tam?”. Misie przekazały mi dalsze instrukcje, maszerujmy dalej.”
II „ Kraina strażnika jeziora”:
Wróżka:( rozdaje i przyczepia dzieciom wizytówki w trzech kolorach, w kształcie koła i kwadratu). „Popatrzcie przed nami rozciąga się kraina jezior, poszukajmy jej strażnika (rozglądamy się w lewo i prawo). Spójrzcie o tam , kogoś widzę, tak to Pan Żaba- strażnik, ma coś w łapie, on na pewno nam pomoże w dalszej wędrówce ( nauczycielka podchodzi do „strażnika” i odbiera kopertę, odczytuje zadanie): z naszych klocków musimy zrobić: most lub kładkę, za pomocą których będziemy mogli przejść przez jezioro i dotrzeć do następnej krainy. Wykonamy zadanie w 2 grupach, popatrzcie na swoje wizytówki, macie je w różnym kształcie, dobieramy się w zespoły według określonych figur geometrycznych. Rozdam wam klocki i pracujemy ( dzieci wspólnie budują, po wykonaniu zadania, prezentacja, następuje zwrócenie uwagi przez prowadzącą na potrzebę szanowania zabawek- nie deptanie ich podczas zabaw). Zadanie wykonane, poprośmy Strażnika jeziora o pomoc w dalszej wędrówce: Panie Żabo, powiedz nam, jak możemy dotrzeć tam?( maszerujemy)”.
III „ Smutny smok”:
Wróżka: „Przed nami kraina pełna jaskiń. W jednej z nich mieszka mały smok, ale popatrzcie jest on smutny. Zastanówmy się dlaczego? ( dzieci dostrzegają, że nie ma ogona, skrzydeł i ognia, który bucha z paszczy). Jeśli mu pomożemy, to na pewno wskaże nam drogę do zamku w Krainie Szczęścia. Popatrzcie, wizytówki które macie przyczepione, są w trzech kolorach, dobierzcie się w zespoły: 1) ozdobi ogon, 2) pokoloruje skrzydła, 3) wykona z bibuły ogień ( każda z grup prezentuje swoją pracę, podchodzą po kolei do smoka i za pomocą taśmy klejącej ozdabiają rysunek smoka). Popatrzcie smok już nie płacze (prowadząca odczepia papierowe łzy) i zaprasza Was do zamku.”
IV Zamek w Krainie Szczęścia:
Wróżka:” Stoimy w wrót zamku, usiądźmy w kręgu. Dotarliśmy wspólnie do kresu naszej podróży, dziękuję Wam za zabawę i zapraszam Was na bal ( czyta wiersz):
Bal na zamku
„Komu bliskich bajek świat,
Kto u wróżek słucha rad,
Ten zostanie zaproszony
Na bal w zamku wymarzony!
Unieś głowę, spójrz do góry
Czarodziejski proszek z chmury ( sypie konfetti ),
Spada, tańczy i wiruje
Wszystkie dzieci zaczaruje
Radość jest, a smutek znika
Już na zamku gra muzyka”.
Zapraszam Was do tańca i zabawy.”
Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 - letnich
Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „
Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „
Cel główny : - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych
formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i
plastycznej
Cele operacyjne :
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku : zima
- określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas
interpretacji ruchowej , muzycznej , słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne
Metody : podające - rozmowa , wiersz , objaśnienia
eksponujące - obserwacja i pokaz
problemowe - zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń
Formy pracy : zespołowa , indywidualna
Formy aktywności dziecka : - językowa, ruchowa, muzyczna , plastyczna
Środki dydaktyczne : sylwety ( chmura , wiatr , kot ,wrony , płatki śniegu , zając, krasnal ) i plansza do wiersza ( podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk ) , płyta z piosenką „ Zima, zima ”, symbole pogodowe różnych pór roku , papierowe śnieżynki , 2 kartki papieru dla każdego dziecka , płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie , materiał na bałwanka: dwa białe kółka różnej wielkości, tektura, klej ,bibuła na szalik, kapelusz, pisak czarny, miotła i nos z papieru kolorowego.
Przebieg zajęcia :
Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej :
Mróz maluje szybki ładnie. Gdy panuje zima,
Zawitała śnieżna pani. to on mocno trzyma.
Drogę nam zasypała Pokrywa wodę
białymi płatkami ? zręcznie i szybko
- p. zima lodową szybką ?
- mróz
Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco :
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą ?
- śnieg
Słuchanie wiersza pt . „ Jedzie zima „ Cz. Janczarski
Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy zimowej pory roku.
Zabawa ruchowa „ Kulig „
Dzieci przy piosence „ Zima, zima „ improwizują sannę . Poruszają się w różnych kierunkach sali , omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce - zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania.
Improwizacja muzyczno - ruchowa „ Wirujące śnieżynki „ połączona z ćwiczeniem oddechowym .
Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki - dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza .
Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką , naśladując taniec płatków śniegu na wietrze - reakcja na tempo szybkie i wolne . Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie , aż do przysiadu .
- ćwiczenie oddechowe - dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób , aby wprawić w ruch ( zmiana : zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni )
Zabawa słowna „ Zimą lubię ….. „ - dzieci logicznie kończą zdanie ,
podając swoje propozycje .
Zabawy ruchowe „ Szaleństwa na śniegu „
- jazda na nartach - dzieci stają na kartkach papieru i imitują sposób poruszania się na nartach
- skoki przez zamarznięte kałuże - skoki przez rozłożone na dywanie kartki - przejście na drugą stronę dywanu
- lepienie i rzuty śnieżkami - dzieci zgniatają kartki w kule i na sygnał rzucają w kolegę, a następnie do celu - kosz
- „ sopelki „ - podskoki do najwyżej zwisającego sopla
- wykonanie orła śniegu
Praca plastyczna: „ Śniegowy bałwanek”- wykonanie i wspólna ocena prac.
Wiersz ( fragment )
„ Jedzie zima „
Cz. Janczarski
Przypłynęła chmura sina .
Od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z domu nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci !
Kraczą wrony na parkanie :
- Jedzie zima, groźna pani !
I już lecą z nieba śnieżki,
Zasypują drogi, ścieżki ,
pola i podwórka ,
dach i budę Burka .
Kraczą wrony na jabłoni :
- Jedzie zima parą koni !
Mróz ściął lodem brzeg strumyka.
Zając z pola w las pomyka.
Krasnalowi zmarzły uszy ,
już spod pieca się nie ruszy !
Kraczą wrony na brzezinie :
- Oj, nieprędko zima minie !
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich
Temat zajęć: ZAGADKI PŁYWAJĄCE W WODZIE
Cele:
Kształtowanie postawy badawczej
Rozwijanie kompetencji poznawczych, umysłowych (obserwacja wybranych zjawisk; próby eksperymentowania; analiza zjawisk, próby określenia przyczyny; synteza zjawisk, próby formułowania wniosków i hipotez; poszukiwanie rozwiązań)
Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych
Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
Czas: w różnych porach dnia po 20 - 30 min., w okresie dwóch, trzech dni
Formy pracy: zabawowo - zadaniowa
Formy organizacyjne: w małych grupkach indywidualnie
Formy aktywności: intelektualna, społeczna, motoryczna i plastyczna
Środki dydaktyczne:
Plastikowa butelka, przezroczysta miska, szklany dzbanek, naczynia szklane różnych kształtów (jedno musi być duże)
3 duże miski z wodą
ręczniki papierowe, taca, płachta foliowa, cerata
Filtr: kubek po jogurcie, piasek, lignina, wata, tkanina, żwir
Obcięta butelka plastikowa lub słoik
Taboret
dzbanek z wodą
Nożyk
Magnetofon, CD z odgłosami morza, burzy
Tusz kreślarski w kolorze niebieskim
Muszelki, kamyki, patyki, korki
Różnego rodzaju materiały i przybory plastyczne
Przebieg zajęć:
Zabawy z wodą - Jaki kształt ma woda?
Rozmowa na temat wody: do czego jest potrzebna? Badanie właściwości wody, przelewanie, nalewanie do naczyń o różnych kształtach - wysnuwanie wniosku : woda zmienia kształt.
Zabawa (zespoły przy 3 miskach) w przelewanie wody między palcami - wniosek: wodę trudno zatrzymać w dłoni, jest ruchliwa, niespokojna, nie ma stałego kształtu.
Na koniec, dzieci przelewają wodę ze swoich pojemniczków do jednego dużego naczynia, z wielu różnych, małych kształtów powstanie jeden.
Eksperyment na przenikalność wody z użyciem wielowarstwowego filtra.
Czy woda może się wszędzie przecisnąć? Co się dzieje jeśli pada deszcz,
a nie mamy parasola? Lub jeśli nie mamy kaloszy?
Zastawimy na nią pułapkę. Nauczycielka w obecności dzieci przygotowuje filtr, wyjaśnia każdą czynność: maleńki otwór na dnie kubeczka po jogurcie- takiej maleńkiej dziurki woda pewnie nie znajdzie; kilka warstw w kubeczku - żeby woda miała „tor przeszkód”. Umieszczenie filtra na obciętej butelce (lub słoiku),
na taborecie w środku koła, tak by wszystkie dzieci mogły swobodnie obserwować zjawisko. Stopniowe wlewanie wody do filtra - woda poradzi sobie z wszystkimi przeszkodami.
Zabawa: Fale (elementy dramy)
Dzieci zamieniają się w fale, a sala przedszkolna w morze. Przy dźwiękach pluskającej wody(magnetofon, CD) fale są spokojne, ale kiedy rozlegną
się uderzenia pioruna, na morzu rozpęta się burza, fale nagle urosną i bardzo się rozkołyszą.
Zabawa: Jaki kolor ma woda?
Dzieci oglądają dzbanek z wodą, określają jej kolor. Następnie nauczycielka proponuje dzieciom zabawę w barwienie wody - z wykorzystaniem tuszu. Obserwacja jak powoli tusz się rozpływa i woda zmienia kolor.
Zabawa: Co pływa, co tonie?
Dzieci wybierają po jednym, niedużym przedmiocie z sali, i wkładają do pojemników z wodą - obserwacja co pływa a co tonie. Nauczycielka prowokuje
do eksperymentowania wystawiając do zabawy muszle, kamyki, papierowe statki, łupinki po orzechach, patyki drewniane i plastikowe, itp.
Zabawy plastyczne - indywidualnie lub w małych grupach wg zainteresowań dzieci Malowanie (akwarelami lub farbkami plakatowymi), rysowanie; wycinanie, naklejanie - tematy dotyczące wody, morza; tworzenie statków z papieru. Dowolność wyboru materiałów oraz przyborów plastycznych.
Wnioski pedagogiczne:
Dzieci mogły zaspokajać ciekawość poznawczą; obserwowały, eksperymentowały, podejmowały próby nazywania wykonywanych czynności i formułowania hipotez oraz wniosków. Zajęcia były prowadzone w ciągu dwóch dni.
.