SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Zwierzęta hodowane przez człowieka
Temat dnia: Nie przechodź obojętnie
Zapis w dzienniku: Wymyślanie dalszego ciągu historii o Łatce na podstawie utworu „Łatka”. Budowa psa. Liczby w zakresie 20. Odejmowanie liczb typu 12-5. Wyklaskiwanie rytmu piosenki. Scenki dramowe „Zaginął mój pies”. Rzuty jednorącz i oburącz do celu stałego i będącego w ruchu.
Cel ogólny: Kształtowanie pozytywnej postawy wobec zwierząt
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozwiąże zagadkę;
- wysłucha opowiadania;
- wypowie się na temat postępowania ze zwierzętami;
- ustali kolejność wydarzeń;
- ułoży dalszy ciąg opowiadania;
- odpowie na pytania;
- uzupełni zdania;
- zredaguje wiadomość o zaginionym zwierzęciu;
- wyklaszcze rytm piosenki;
- policzy w pamięci.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, binarna
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, figurka psa, płyta CD, patyczki
Tok zajęć:
Rozwiązanie zagadki.
Mieszka w budzie, tuz przy murku. Wszystkich strzeże na podwórku. Kiedy jest okropnie zły - groźnie szczerzy ostre kły. A gdy jest zadowolony, merda do nas swym ogonem. (pies)
Słuchanie jak nauczyciel wzorowo czyta tekst „Łatka”.
Wypowiedzi uczniów związane z przedstawionymi zdarzeniami:
Kim są bohaterowie opowiadania?
Kto zachował się nieludzko wobec Łatki, a kto odzyskał jej serce?
Dlaczego Łatka nie została w domu chłopca?
Jak ty byś postąpił, gdybyś zobaczył porzuconego psa?
Ustalenie kolejności zdarzeń. Wycinanie kartoników i naklejanie ich w odpowiedniej kolejności - K. 43 ćw. 1, 2.
Układanie dalszego ciągu wydarzeń.
Uczniowie siedzą w kręgu i każdy po kolei mówi jedno zdanie mające na celu ułożenie dalszego ciągu opowiadania. Podczas opowiadania dzieci mają w ręku figurkę psa, która pozwala zawrzeć głos w dopowiadaniu historii.
Próby odpowiedzi na pytanie - K. 43 ćw. 3:
Co Łatka mogłaby powiedzieć swoim dawnym opiekunom, a co obecnym?
Kolorowanie ilustracji przedstawiającej psa zgodnie z opisem - K. 44 ćw. 1.
Pies jest ssakiem. Odżywianie się zwierząt po urodzeniu:
Dokończenie zdania - K. 44 ćw. 2.
Uzupełnianie zdań - karty pracy dane przez nauczyciela.
Ciało ssaków pokryte jest ______________________ .
Młode ssaki po urodzeniu odżywiają się _______________ matki.
Ssaki są jajorodne/żyworodne.
Wyrażanie własnego sądu o nadawcach wiadomości o zaginionych zwierzętach - K. 44 ćw. 3.
Redagowanie wiadomości o zaginionym zwierzęciu tak, aby zawierała odpowiedzi na pytania:
O jakie zwierzątko chodzi?
Jak ono wygląda?
Dokąd należy je odprowadzić?
Drama: Uczniowie przedstawiają scenki, w których proszą o pomoc w odnalezieniu swojego zwierzątka.
Słuchanie i nauka piosenki „Pies na medal”.
Wyklaskiwanie rytmu piosenki.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy:
Powtórzenie odejmowania od 11, np. 11 - 4, 11 - 7 itd.
Dodawanie w zakresie 20, np. 12 + 5, 8 + 9, 7 + 5.
Działanie z lukami: ile dodać do 8, by było 14, ile dodać do 6, by było 12, itd.
Czynnościowe ilustrowanie odejmowania od 12:
Na patyczkach - 12 - 7: najpierw odejmuje 2, później wyjmuje z 10 jeszcze 5.
Zapis: 12 - 7 = 12 - 2 - 5 = 10 - 5 = 5
Samodzielne rozwiązywanie zadań - K. 26 ćw. 1, 2, 3, 4.
Czynnościowe ilustrowanie odejmowania od 13:
Na kasztanach - 13 - 9: najpierw odejmuje 3, później z 10 jeszcze 6.
Zapis: 13 - 9 = 13 - 3 - 6 = 10 - 6 = 4
Samodzielne rozwiązanie zadań - K. 26 ćw. 5, 6.
Podsumowanie dnia i samoocena.