314


Katarzyna Lewandowska

Oligofrenopedagoigika II rok

Scenariusz zajęć

Data: 08.06.2010

Miejsce:

Czas trwania zajęć:3 godziny.

Zespół składa się z 3 osób:

Ania: ma 11lat. Jest dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Ma trudności w dłuższym skoncentrowaniu się na zajęciach, oraz na przedmiotach. Potrafi podać definicję znanych jej pojęć, poprzez opisanie przedmiotu. Ujawnia potrzeby bezpieczeństwa, miłości, szacunku. Żywo ujawniaj sympatię oraz potrzebę kontaktu z innymi ludźmi. Czynności samoobsługowe( jedzenie posiłków, korzystanie z toalety, ubieranie się wykonuje samodzielnie.

W komunikacji używa prostych słów, buduje proste kilkuwyrazowe zdania.

Aneta: ma 10lat[Author ID1: at Fri May 21 12:41:00 2010 ].Jest dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu znacznym. Koncentruje się na przedmiotach, które budzą jej zainteresowanie. Potrafi zapamiętać proste polecenia i wykonać je w odpowiedniej kolejności. Realizuje swoje potrzeby fizjologiczne, ubierają się , myje, podporządkowuje się regułom, potrafi opanować umiejętności sprzątania. Jej mowa jest bełkotliwa, używa prostych słów, mowę wspomaga gestami.

Karol: ma 12lat.[Author ID1: at Fri May 21 12:41:00 2010 ] Jest dzieckiem z zespołem Downa, niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Karol często prezentuje postawę agresywną, szybko się denerwuję, zniechęca do dalszych działań. Ma znaczną nadwagę, co utrudnia mu poruszanie się, szybko się męczy. Komunikuję się prostymi, kilkuwyrazowymi zdaniami. Chętnie uczestniczy w zajęciach, lecz jeżeli mu się coś nie udaje, zaraz się złości. W czynnościach samoobsługowych czasami potrzebuje pomocy np. przy zakładaniu, zmienianiu obuwia, ubieraniu się. Dominuje uwaga mimowolna.

Temat zajęć okresowego ośrodka pracy: Lato w ogrodzie i w sadzie

Temat zajęć dziennego ośrodka pracy: Raz,dwa trzy czerwone owoce poznaj i ty

Cele zajęć:

Cel ogólny: poznanie czerwonych owoców,które rosną latem w ogrodzie lub sadzie w związku z realizacją „ kolorowych tygodni” oraz zrobienie sałatki owocowej.

Cele szczegółowe:

Dydaktyczne:

-zapoznanie uczniów uczniów z nazwami owoców

-zapoznanie dzieci z różnego rodzaju owocami i różnicowania ich ze względu na kształt, wielkość

-zapoznanie dzieci z czynnościami podczas robienia sałatki i kolejności wykonywanych czynności

Rewalidacyjne:

-Usprawnianie percepcji dotykowej

-usprawnianie umiejętności analizowania, porównywania, syntetyzowania

-usprawnianie precyzji ruchów

-ćwiczenie motoryki małej

- ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzeżeń

- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej

Wychowawcze:

- wyrabianie nawyków utrzymania porządku i czystości w miejscu pracy

-wdrażanie do koleżeńskiej współpracy w grupie

Metody pracy wg.Kupisiewicza:

- metody oparte na słowie (opis)

- metody oparte na praktycznej działalności uczniów

- metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz, pomiar;

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:

Naturalne okazy owoców, miski( czerwone i biała) sztućce czerwone, opaski na ręke, magnetofon, płyta CD, kredki, kolorowani, deski do krojenia, kartoniki z obrazkami przedstawiające owoce, truskawkowe medale,

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

UWAGI

1.Zajęcia wstępne 30 min

-przywitanie się z dziećmi piosenką:

Wszyscy są witam Was zaczynamy już czas, jestem ja ,jesteś Ty raz, dwa, trzy.

-nałożenie czerwonych opasek na rękę w związku z realizacją „czerwonego tygodnia”

-sprawdzanie listy obecności

-ustalenie daty

- spoglądanie przez okno w celu sprawdzenia pogody

-czynności porządkowe

- objaśnienie tematu zajęć dzieciom, zachęcenie je do udziału w zajęciach

Tematem naszych zajęć są dziś owoce koloru czerwonego, które rosną w ogródku lub sadzie .Aby bliżej poznać te owoce, zrobimy sobie sałatkę owocową . Poznamy ciekawe smaki i zapachy. A także mam kilka niespodzianek.

-wszyscy się witają , śpiewając piosenkę

- wszystkie dzieci nakładają czerwone opaski

-każde dziecko zaznacza swoją obecność na tablicy

- zaznaczenie daty na tablicy

- dzieci sprawdzają pogodę najlepiej zaznaczają ją na tablicy np. jest słonecznie

- podlewanie kwiatów, wycieranie tablicy

- dzieci słuchają

- najlepiej do tej piosenki stać w kręgu tak aby wszyscy się widzieli

- pomagamy, jeżeli dzieci nie radzą sobie z nałożeniem opaski

- dzieci posiadają specjalną tablicę, na której codziennie zaznaczają podstawowe czynności

- swobodne wypowiedzi uczniów

- obowiązki te należą do dyżurnego

2.Obserwacja (40min)

-w związku z realizacją „czerwonego tygodnia” dziś zajmiemy się tylko czerwonymi owocami.

- przygotowałam wam w celu powtórzenia kolorów kilka obrazków owoców różnego koloru. Waszym zadaniem jest odłożyć do czerwonej miseczki owoce czerwone, a do białej owoce innego koloru. Zał. Nr1

- zastanówmy się czy wszystkie owoce, które są w czerwonej miseczce uprawia się w ogródku lub sadzie

-zobaczcie przyniosłam klika owoców koloru czerwonego, znacie te owoce?

- podejście do nich podtykajcie, powąchajcie

Czujecie zapachy?

- opiszcie, jakie są owoce, duże czy małe, chude, grube, jaki mają kształt?

-A teraz umyjmy je i połóżmy na tacy

- dzieci oglądają obrazki z owocami i dokonują segregacji

- dzieci zastanawiają się i odpowiadają

- tak znamy

- dzieci odpowiadają

-dzieci opisują owoce

-dzieci myją owoce

- kolory kartoników powinny być wyraźne, aby nie stwarzały problemów problemów odczytaniu koloru

- swobodne wypowiedzi uczniów

-dzieci nazywają owoce, które wskazuje nauczyciel

( jabłko, truskawka, wiśnia, brzoskwinia, porzeczka, malina)

- pytania zadajemy powoli , aby uczniowie spokojnie budowali swoje wypowiedzi

3.Przeróbka umysłowa przerobionego materiału(40min)

- korzystając z kartoników, na których są obrazki czerwonych owoców, spróbujcie dopasować je do naturalnych okazów owoców

-mam dla was niespodziankę, każdy z was pokoloruje sobie obrazek owocowy, który wylosuje zał.nr.2

-żeby było nam weselej, podczas kolorowania posłuchajmy piosenki: „Poziomkowe lody”

„Czerwone jabłuszko”

-a wy macie swój ulubiony owoc? Jeśli tak to, jaki?

- dzieci oglądają i dopasowują kartoniki do owoców

- dzieci losują obrazki

- dzieci kolorują obrazki i słuchają piosenki

- dzieci odpowiadają

- obrazki przedstawiają OWOCE( JABŁKO, TRUSKAWKĘ, WIŚNIE)

Format obrazka A5

-Swobodne wypowiedzi uczniów

4. Ekspresja(50min)

-przygotujmy sale, zaczniemy robić sałatkę owocową

-przypomnijmy sobie zasady korzystania z sprzętu

-ustalmy sobie kolejność robienia sałatki

- proszę niech każdy weźmie po truskawce i pokroi ją w talarki

- teraz wrzucamy malinki

- kroimy jabłka, wiśnie

-nadeszła pora na degustację

sałatki

- bardzo ładnie pracowaliście, mam dla was niespodziankę, każdy z was otrzyma medal w kształcie truskawki z napisem owocowy kucharz zał.nr.3 za zrobienie pysznej sałatki

- może jeszcze opowiecie mi , który smak wam najbardziej smakował?

-dzieci przygotowują stoliki i krzesełka, oraz potrzebne narzędzia( deski,miski, noże)

- dzieci wspólnie wymieniają zasady

- dzieci słuchają

- biorą truskawkę i kroją w talarki

-dzieci kroją owoce

- dzieci kosztują sałatkę

- dzieci się cieszą

- dzieci dzielą się wypowiedziami

-należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci, wszystkie rzeczy kuchenne są koloru czerwonego

- podpowiadamy dzieciom kulinarne zasady robienia sałatek ( zaczynamy kroić najbardziej twarde owoce, a na końcu miękkie) w celu utrzymania wykrojonego kształtu

- przy każdym poleceniu nauczyciel demonstruje czynność

- przy wiśniach należy pamiętać o wyjęciu pestki

5. Zajęcia końcowe (20min)

- uporządkujmy salę

- przypomnijmy sobie nasze dzisiejsze zajęcia: o czym mówiliśmy, co robiliśmy?

-proszę otwórzcie zeszyty i zapiszcie pracę domową:

przynieś obrazek czerwonego owocu , którego nie uprawiamy w ogrodzie lub sadzie

- nadszedł koniec zajęć dozobaczenia jutro!

- dzieci porządkują salę

- dzieci odpowiadają

-dzieci zapisują pracę domową

- dzieci żegnają się z nauczycielem


