Konspekt zajęcia z dziećmi.
Temat kompleksowy: Chodzi listonosz tu i tam.
Temat zajęcia: Pan listonosz.
Grupa - czterolatki.
Cele główne:
Utrwalanie drogi listu od nadawcy do adresata;
Zapoznanie z wygladem elementów stroju listonosza;
Poznanie pracy Pana listonosza;
Rozwijanie mowy - tworzenie i wypowiadanie zdań rozwiniętych;
Wyrabianie koncentracji uwagi i spostrzegawczości;
Rozwijanie pomysłowości i wyobraźni podczas projektowania widokówki z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi wymienić elementy stroju Listonosza;
Dziecko utrwala znajomość własnego adresu, zapisu swojego imienia;
Dziecko potrafi wybrać swoje imię z rozsypanych kartoników i je przykleić;
Dziecko reaguje ciałem na zmianę dynamiki utworu;
Dziecko umie zaprojektować widokówkę korzystając z wielu kolorów;
Metoda: słowna, oglądowa, czynna;
Formy aktywności dziecka: umysłowa, ruchowa, plastyczna;
Formy organizacyjne pracy dziecka: działalność grupowa i indywidulana;
Pomoce dydaktyczne: piosenka „ Chodzi listonosz tu i tam”, płyta z nagraniami śpiewu dzieci przy akompaniamencie, koperty, mazaki, kredki, klej, znaczki pocztowe...
Przebieg zajęcia:
Zainteresowanie dzieci - wejście do sali „Pana listonosza” (n-cielki) jednocześnie recytującej tekst piosenki „Chodzi listonosz tu i tam.” Przywitanie z gościem.
Rozmowa Listonosza z dziećmi. Omówienie stroju listonosza.
Zabawa orientacyjno - porządkowa „ Co tu nie pasuje”: wyciągnięcie z torby listonosza różnych przedmiotów( piłka, list, widokówki, lalka, samochód, koperta, korale ): które przydadzą mu się w pracy a, które nie.
Rozwiązywanie zagadek przez dzieci:
Czerwony domek, brak w nim okienka,
Zamiast drzwi szparka tylko cienka.
Gdy list w nim się znajdzie w świat wyrusza.
(skrzynka pocztowa)
Skąd wysyłamy listy i telegramy?
(poczta)
Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany,
Że roznosi listy, paczki, telegramy.
(listonosz)
W co zawsze się wkłada wszystkie listy przed wysłaniem?
(koperta)
Segregowanie widokówek i znaczków wg tematu - tworzenie zbiorów( kartki z okazji imienin, ze zwierzętami, świąteczne itp.) tak samo znaczki ( ze zwierzętami, z ludźmi, z kolorowymi postaciami). Segregowanie do 3 obręczy.
Zabawa ruchowa: „ Wrzucamy list do skrzynki”
Dziecko stara się zachować równowagę podczas przenoszenia koperty na różnych częściach ciała;
Zgodnie bawi się w grupie;
Dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela.
Działalność plastyczna:
Rysowanie i ozdabianie widokówek wg pomysłu;
Dziecko wyszukuje własne imię i nakleja je na ozdobioną przez siebie widokówkę;
Zakończenie:
Oglądanie widokówek innych dzieci;
Wkładanie ozdobionych widokówek do kopert z adresem;
Naklejanie znaczków;
Zebranie listów przez „Listonosza” do torby;
Wycieczka na pocztę w celu wysłania listów.
Literatura:
„Czterolatek. Bawię się i uczę. Przewodnik metodyczny. Część 1”, Czesław Cyrański, Wiesława Żaba-Żabińska, wyd. Mac.
„Scenariusze zajęć w przedszkolu Zeszyt czterolatka” Alina Bojakowska, wyd. Nasza Księgarnia
www.literka.pl
Opracowała :
Kamińska Joanna