SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Dbamy o miejsca pamięci
Temat dnia: Pamiętamy o tych, którzy odeszli
Zapis w dzienniku: Układanie dłuższej wielozdaniowej wypowiedzi o walkach Polaków w czasie II wojny światowej. Słuchanie piosenek żołnierskich. Liczby w zakresie 30. Liczby dwucyfrowe. Mnożenie liczb. Wypowiedzi uczniów na temat różnych form wyrażania szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli. Wyraziste czytanie utworu „Przeprowadzić się” i „Kamienne płyta”. Akompaniament na bębenku w rytmie ćwierćnut.
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne:
Tok zajęć:
Słuchanie wzorowego czytania tekstu „przeprowadzić się” przez znuczyciela.
sprawdzenie stopnia zrozumienia tekstu. Nauczyciel zadaje pytania:
Czyje fotografie znajdowały się albumie?
O jakiej przeprowadzce mówi to opowiadanie?
Czy w waszych domach ostatnimi czasy też ktoś w taki sposób się przeprowadził?
Określenie nastroju opowiadanie. Uczniowie swoje pomysły zapisują na tablicy.
Czytanie wiersza „Kamienna płyta”.
Rozmowa na temat przeczytanego wiersza:
Kiedy jest dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki?
Jak spędzisz te dni?
Gdzie w Elblągu znajdują się pomniki, groby i tablice, które upamiętniają Polaków poległych za ojczyznę?
Co możesz zrobić, aby dać wyraz swojej pamięci o tych bohaterach?
6.
6. W domu - K. 65 ćw. 1, 2.
MATEMATYKA
Rachunek pamięciowy i żywa matematyka:
Nauczyciel zadaje pytania:
Ile mamy liczb?
Uczniowie układają na stoliku kartoniki z liczbami od najmniejszej do największej.
Jak te liczby się nazywają i dlaczego?
Obliczanie sumy i różnicy liczb. Nauczyciel podaje przykłady, a dzieci w odpowiedzi podnoszą kartonik z wynikiem do góry.
Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie są kolejne liczby po 9? (dzieci razem głośno i po kolei wymieniają)
Jak te liczby się nazywają i dlaczego?
Wskazywanie w np. liczbie 17 liczby dziesiątek i jedności.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki z liczbami. Ich zadaniem jest przedstawić swoją liczbę np.:
Jestem liczba 17. Jestem liczba nieparzystą. Moimi sąsiadkami są liczby 16 i 18. W rzędzie jedności mam 7, a w rzędzie dziesiątek mam 1.
Podział dzieci na 4 grupy za względu na liczby.
Zapoznanie z liczbami trzeciej dziesiątki. Działania na patyczkach - żywa matematyka.
Nauczyciel wydaje polecenia:
Połóż 15 patyczków. Ile to jest dziesiątek, a ile jedności?
Połóż 2 patyczki. Ile to dziesiątek, a ile jedności?
Zilustruj za pomocą patyczków liczbę 12 tak, aby było widać, gdzie są 10, a gdzie jedności.
Zilustruj w taki sam sposób liczbę 20.
Do 2 dziesiątek patyczków dołóż jeszcze 1.
Ile mamy patyczków?
Ile to dziesiątek, a ile jedności?
Pokaż liczbę np. 24, 27, 22, itd.
Wymienianie wszystkich liczb, aż do końca trzeciej dziesiątki.
Uczniowie siedzą w kole i po kolei mówią liczby od 1 do 30, każdy po jednej liczbie.
Samodzielne wykonanie zadań - K.M. 39 ćw. 1-7.
Podsumowanie dnia i samoocena.