Scenariusz zajęcia
dla dzieci 5 - letnich
28.02.2007
Placówka: Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”
Prowadząca: Olga Bylicka
Temat kompleksowy: Sport to zdrowie!
Temat zajęcia: Witamy w Pekinie!
Cele ogólne:
stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
powtórzenie i utrwalenie wiedzy dotyczącej Olimpiady w Pekinie;
poznawanie kultury chińskiej poprzez zabawę;
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna symbolikę kół olimpijskich;
odgaduje zagadki dotyczące dyscyplin sportowych i potrafi je dopasować do odpowiedniej Olimpiady- letniej bądź zimowej;
poznaje maskotki symbolizujące Olimpiadę;
potrafi odczytać poszczególne litery;
wie w jakim mieście odbywa się tegoroczna Olimpiada;
potrafi współdziałać w zespole oraz współpracować z innymi;
Metody pracy:
słowna - rozmowa, objaśnienia;
oglądowa - ilustracje;
praktyczna - układanie puzzli, zagadki;
aktywizująca- dyskusja, pedagogika zabawy, drama;
Formy pracy:
praca w zespołach
indywidualna
grupowa;
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci
|
Środki dydaktyczne |
Wita dzieci i zaproszonych gości. Zaprasza dzieci do wspólnej zabawy przy piosence „Głowa, ramiona”. |
Pokazują ruchem treść piosenki. |
Piosenka na płycie CD |
Zaprasza dzieci na dywan. Czyta wierszyk-zagadkę dotyczącą olimpiady. |
Dzieci siadają w kole na dywanie. Zgadują, o czym będą zajęcia. |
Zagadka |
Rozmowa na temat Olimpiady. |
Dzieci dzielą się wiadomościami zdobytymi podczas poprzednich zajęć. |
Symbol olimpiady. |
Zadaje zagadki dotyczące poszczególnych dyscyplin sportowych. |
Odpowiadają na zagadki. Przyczepiają zdjęcia dyscyplin sportowych do odpowiedniej Olimpiady- zimowej lub letniej. |
Zagadki, zdjęcia sportów zimowych i letnich, tablica z magnesami. |
Zaprasza do zabawy dramowej. Pokazuje poszczególne ilustracje. |
Zespoły pokazują ruchem poszczególne dyscypliny sportowe. |
|
Pyta, czy wiedzą, gdzie odbywa się tegoroczna Olimpiada. Pokazuje maskotki wybrane na tegoroczną Olimpiadę. Informuje o zadaniu. |
Układają puzzle z maskotkami Olimpiady w Pekinie. Wymieniają pomiędzy zespołami zagubione części. Przyklejają obrazki na papier. |
Ilustracja z maskotkami. Puzzle, klej, papier. |
Prosi przedstawiciela grupy o przyniesienie obrazka i przyczepienie go na tablicy w kolejności jaka jest na ilustracji. Nawiązuje do zgodnej współpracy. |
Przyczepiają do tablicy, siadają przed tablicą. |
Tablica z magnesami. |
Odczytują litery umieszczone przy maskotkach, składają napis w całość. |
Odczytują nazwę miasta. |
Sklejone puzzle z literami układającymi się w słowo „Pekin”. |
Zaprasza wszystkich do puszczenia iskierki. |
Stają w kole, chwytają się za ręce i puszczają iskierkę. |
|
2