Scenariusz zajęcia
dla dzieci 4 - letnich
13.03.2009
Placówka:
Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”
Prowadząca:
Olga Bylicka
Temat kompleksowy:
Muzyka wokół nas.
Temat zajęcia:
Wesoła Orkiestra.
Cele ogólne:
Utrwalanie nazw poznanych instrumentów;
Uczenie się poprzez zabawę;
Wyrabianie poczucia tempa;
Utrwalanie wiadomości z poprzednich zajęć;
Cele operacyjne:
Dziecko:
Słucha z uwagą opowiadania i odpowiada na pytania;
Określa nastrój melodii (smutna, wesoła);
Odgaduje po dźwięku instrument (bębenek, tamburino, kołatka, trójkąt, grzechotka);
Gra w zespole na instrumencie;
Zna pojęcia: orkiestra, batuta, dyrygent;
Łączy wiadomości i umiejętności z poprzednich zajęć;
Metody pracy:
słuchowa- opowiadanie, zagadka muzyczna;
praktyczna - gra na instrumentach;
aktywizująca- pedagogika zabawy, drama;
Formy pracy:
indywidualna;
grupowa;
zespołowa;
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Środki dydaktyczne |
Wita zgromadzonych gości. |
Mówią „Dzień dobry” i siadają na swoich dywanikach. |
Dywaniki |
Czyta opowiadanie. Zadaje pytania: -co robił cały dzień słonik? -czy słoń dobrze trąbił? -gdzie go wysłano? -jak słonik pomagał żeglarzom? -co zastąpiło słonia? |
Odpowiadają na pytania. |
Opowiadanie I. Lanadau „Słoń” |
Puszcza melodie smutne i wesołe. |
Określają nastrój utworu, podnosząc ilustrację z narysowaną miną smutną i wesołą. |
Minki smutne i wesołe CD z melodiami smutnymi i wesołymi. |
Zadaje pytanie, która melodia podobała im się bardziej? W jaki sposób musimy klaskać/tupać, aby melodia była wesoła? Jeszcze raz puszcza melodie. |
Odpowiadają na pytanie. Klaszczą/Tupią rytmicznie wolno i szybko. |
- |
Pyta, w jaki sposób możemy sobie akompaniować, kiedy nie mamy trąby. Gra pod osłoną parawanu na instrumentach: bębenku, kołatce, tamburinie, grzechotce, trójkącie. |
Wymieniają sposoby akompaniowania: -na instrumentach; Odgadują jaki to instrument. |
Instrumenty: grzechotki, kołatki, bębenki, tamburina i trójkąty.
|
Dzieli grupę na zespoły. Każdemu zespołowi daje inne instrumenty. Pyta, jak nazywa się osoba kierująca orkiestrą (dyrygent) i jak nazywa się „patyczek”, którym pokazuje jak ma orkiestra grać (batuta). |
Odpowiadają, biorą instrumenty. |
Instrumenty Batuta |
Prosi, aby grał ten zespół, na którego wskaże batutą. Następnie dyryguje całą orkiestrą. |
Grają w zespołach, a następnie razem.
|
Instrumenty Batuta |
2