Scenariusz zajęcia
dla dzieci 3 - letnich
04.03.2008
Placówka: Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”
Prowadząca: Olga Bylicka
Temat kompleksowy: Przyroda budzi się do życia!
Temat zajęcia: Chomik szuka wiosny.
Cele ogólne:
„Otwieranie oczu i uszu na wszystko, co dzieje się w przyrodzie wiosną”- obserwowanie przyrody w najbliższym otoczeniu dziecka;
odkrywanie budzącej się przyrody poprzez obserwację i zabawy badawcze oraz poznawanie świata wszystkimi zmysłami;
Cele operacyjne:
Dziecko:
słucha opowiadania i potrafi odpowiedzieć na pytania;
rozpoznaje pierwsze oznaki wiosny;
poznaje wszystkimi zmysłami pierwszy znak wiosny- bazię;
maluje palcami zaobserwowany wcześniej krzew;
Metody pracy:
słowna - opowiadanie, rozmowa;
oglądowa - obserwowanie świata za oknem;
praktyczna - malowanie palcami;
aktywizująca- drama, poznawanie zmysłami;
Formy pracy:
z całą grupą;
indywidualna;
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Środki dydaktyczne |
Nauczycielka wita dzieci i siada z nimi w kręgu na dywanie.Czyta głośno opowiadanie o chomiku. |
Dziecko siada na dywanie i z uwagą słucha opowiadania. |
Opowiadanie A. Galicy „Chomik szuka wiosny” |
Nauczycielka zadaje pytania związane z opowiadaniem: -skąd wiemy, że przyszła wiosna; -co to są oznaki wiosny; -gdzie możemy zaobserwować pierwsze oznaki wiosny; |
Dziecko odpowiada na pytania dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi. Dziecko ogląda świat za oknem i zauważa niewielkie zmiany w przyrodzie. |
- |
Nauczycielka pokazuje bukiet bazi i pyta dzieci, czy wiedzą, jak się te gałązki nazywają. Nauczycielka prowadzi ćwiczenia badawcze z dziećmi- daje dzieciom po gałązce i pokazuje miękkość kotków, długość gałązki, itp. |
Dziecko odpowiada na pytanie. Następnie bierze gałązkę i słuchając poleceń nauczycielki wącha ją, dotyka palcami, głaszcze i bawi się. Podczas tych ćwiczeń badawczych dzieli się swoimi wrażeniami. |
Gałązki bazi dla każdego dziecka. |
Nauczycielka razem z dziećmi z uwagą przygląda się gałązce i pyta o kolory bazi.
|
Dziecko potrafi nazwać kolor gałązki i kotków, wie, jak wyglądają. |
Gałązki bazi |
Nauczycielka zaprasza dzieci do stołów, gdzie przygotowane są kartki z bloku, farby i wazony. Zbiera bazie od dzieci i wstawia je do wazonów na środku stołu. Tłumaczy, że teraz dzieci będą robić takie bukiety palcami. |
Dziecko przykleja wybrany wazon z kolorowego papieru na kartkę, a następnie domalowuje palcami bazie. |
Wazon Bazie Klej Wazony z papieru Farby do malowania palcami Kartki |
Nauczycielka zbiera gotowe obrazki i wiesza je do wschnięcia na tablicy. Dziękuje dzieciom za wykonaną pracę. |
Dziecko oddaje swoją pracę i myje ręce. Ogląda swoją i inne prace na tablicy. |
Tablica |
2