Scenariusz zajęcia
dla dzieci 4 - letnich
13.10.2008
Placówka:
Przedszkole nr 4 „Pod Kasztanem”
Prowadząca:
Olga Bylicka
Temat kompleksowy:
Ruch drogowy
Temat zajęcia:
Zagadkowe skrzyżowanie.
Cele ogólne:
przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących bezpieczeństwa na drodze;
stwarzanie możliwości do nauki poprzez zabawę;
zwrócenie uwagi na elementy humoru w literaturze;
tworzenie warunków do indywidualnego rozwoju;
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy;
zna znaki drogowe: „Agatkę”, „Przejście dla pieszych” oraz „Sygnalizator świetlny”;
odpowiada na zagadki słuchowe oraz językowe;
próbuje ocenić postępowanie bohatera;
śpiewa piosenkę w języku angielskim, bawi się w grupie;
Metody pracy:
oglądowa - ilustracje;
słuchowa- wiersz;
praktyczna - zagadki słuchowe, obrazkowe, językowe, ćwiczenia ortofoniczne;
aktywizująca- pedagogika zabawy, drama;
Formy pracy:
praca w zespołach
indywidualna
grupowa;
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci
|
Środki dydaktyczne |
Wprowadza pociąg stworzony z dzieci. Śpiewa piosenkę w języku angielskim „The Wheels on the bus” |
Wjeżdżają do sali, pokazują ruchem treść piosenki, śpiewają z nauczycielką. |
- |
Zaprasza dzieci na dywan. Wita panią Dyrektor i Opiekuna Stażu. |
Dzieci siadają w kole na dywanie. |
- |
Czyta wiersz W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”. Zadaje pytania do utworu: -kto występował w wierszu? -czy jamnik znał przepisy poruszania się po drodze? -kto mu pomógł? -jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni? |
Dzieci słuchają utworu i odpowiadają na pytania. |
Wiersz W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów” |
Puszcza płytę z nagraniem odgłosów ulicy. Następnie zadaje zagadkę słuchową odnośnie znaków drogowych. |
Zgadują, co dzieje się podczas zagadki słuchowej, a następnie odpowiadają na zagadkę językową. |
Zagadka słuchowa na CD i językowa. |
Zaprasza wybrane dzieci aby wylosowały obrazek przedstawiający jakiś znak drogowy. |
Losują, odpowiadają, co to za znak. |
Obrazki przedstawiające znaki drogowe. |
Sprawdza umiejętności dzieci w praktyce poprzez zabawę „Samochody” |
Dzieci udają samochody i podczas, gdy nauczycielka trzyma w górze krążek zielony- jeżdżą, kiedy czerwony- stoją. |
Krążki dla wszystkich dzieci, tamburyno, krążek w czerwonym i żółtym kolorze. |
Sprawdza wiedzę dzieci na temat pojazdów uprzywilejowanych poprzez zagadkę obrazkową. |
Zgadują co to za pojazd uprzywilejowany (karetka pogotowia, straż pożarna czy policja) oglądając fragmenty ilustracji. |
Ilustracje pojazdów uprzywilejowanych. |
Prosi, żeby dzieci pokazały jej, jaki dźwięk wydaje karetka pogotowia. Pyta, co to oznacza. |
Ćwiczą dźwięki e-o, i-j, naśladując odgłosy karetki pogotowia. Dzielą się swoimi obserwacjami z wycieczki. |
- |
Wybiera troje dzieci, którzy będą pojazdami uprzywilejowanymi. Kiedy gra, dzieci się poruszają, kiedy przestaje grać, wyjeżdżają jedynie dzieci z szarfami, reszta stoi i ich przepuszcza. |
Dzieci jeżdżą udając samochody, natomiast trójka czeka na swoją kolej. |
Tamburyno Szarfy w trzech kolorach |
Zaprasza dzieci do stołu. Pokazuje im kolorowankę przedstawiającą „Agatkę”. |
Dzieci kolorują znak „Agatkę” flamastrami. |
Kolorowanka flamastry |
Zbiera prace dzieci, dziękuje im oraz zgromadzonym gościom. |
Oddają prace. |
|
3