Scenariusz zajęć „Kolorowe warzywa i owoce”
Temat zajęć: „Kolorowe warzywa i owoce” - zajęcia plastyczne połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi
Cele ogólne:
usprawnianie narządów mowy, aktywizowanie mowy
kształtowanie motoryki dziecięcej (dużej i małej)
kształtowanie poczucia estetyki
rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach
Cele szczegółowe:
Dziecko:
usprawnia swoją mowę i wzbogaca swój „język”(poprawnie wykonuje wdech i wydech, rozpoznaje, nazywa i naśladuje usłyszane dźwięki, podejmuje próby poprawnej wypowiedzi wskazanych głosek i zgłosek, wypowiada się na podstawie „wykonanej pracy”)
doskonali swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ruchowych oraz swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej
potrafi odzwierciedlić wygląd poznanych warzyw w postaci „figur z masy solnej”
wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo
Metody:
Metoda aktywizująca: zajęcia plastyczno - rzeźbiarskie
Metoda czynna - słowna - ćwiczenia artykulacyjne
Formy:
Praca grupowa i indywidualna
Miejsce realizacji:
Przedszkolna sala dydaktyczna
Czas trwania:
Około 30 min
Pomoce dydaktyczne: taśma magnetofonowa z nagraniami odgłosów z ogrodu i łąki, źdźbła trawki wykonane z kawałeczków papieru, gazeta do obłożenia stolików, produkty do wykonania masy solnej(mąka, sól, woda), farby, kubeczki na wodę, pędzelki
Przebieg:
Rozpoczęcie zajęć - nauczyciel wita dzieci i wprowadza dzieci w dzisiejszą tematykę zajęć. Dziś przedszkolaki oczami swojej wyobraźni przeniosą się do ogrodów i sadów, by zobaczyć co możemy w nich odnaleźć. Przedszkolaki znają już tematykę związaną z ogrodem dlatego bez problemu są w stanie wymienić znane im warzywa i owoce.
Jesienny wietrzyk w ogrodzie - ćwiczenie rozwijające pojemność płuc przez umiejętność głębokiego i równomiernego wdechu i wydechu.
Dzieci trzymają w ręku trawkę (kawałek papieru bądź bibuły) - wąchając trawkę wdychają powietrze nosem i równomiernie wypuszczają ustami. Dmuchanie w trawkę podczas wypuszczania powietrza ustami, następuje z różną siłą (mocno - słabo).
Czy jesień już nadeszła? - ćwiczenie mięsni narządów mowy przez powtarzanie zgłosek i głosek, rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów. Dzieci leżą na brzuszku przykładają jedno uszko do podłoża i nasłuchują odgłosów jesieni ( wykorzystanie taśmy magnetofonowej), dzieci rozpoznawane dźwięki powtarzają i próbują nazywać: - bzzzz - pszczoły kryjące się przed deszczem w swych ulach
- kle, kle, kle - bociany powolutku opuszczają nas i wylatują do ciepłych krajów
- kum, kum, rech, rech - żaby w stawie również kumkają rzadziej
- cyk, cyk - świerszcz w trawie też rozpoznał już nadchodzącą jesień itp.
Przedszkolna „fabryka” warzyw - zajęcia plastyczno - rzeźbiarskie, z wyrobionej masy solnej dzieci tworzą kosze pełne swoich ulubionych warzyw i owoców, następnie warzywa zostają pomalowane farbami na właściwe im kolory.
OPIS TECHNIKI:
Na około 20 przedszkolaków:
2 kg mąki, 1 kilogram soli, woda - dodajemy stopniowo, by uzyskać konsystencję ciasta piernikowego (by masa nie była zbyt rzadka lub zbyt sucha).
Każdy przedszkolak wyrabia z masy owoc/warzywo, następnie zostawia go do wysuszenia, gdy owoc/warzywo wyschnie malujemy je farbami plakatowymi na wybrany kolor.
DOBRA RADA: gdy do masy solnej dodamy odrobinę kleju do tapet (w proszku) przy wysychaniu masa nie będzie pękać. Przyspieszyć suszenie możemy podsuszając owoce suszarką do włosów. Gdy mamy możliwość zapieczenia ciasta w piekarniku - nasze figurki nabiorą trwałości jak podobnej do figurek gipsowych.
Podsumowanie zajęć - omówienie oraz prezentacja naszych prac - tworzymy nasz własny przedszkolny, warzywno - owocowy ogród, uporządkowanie naszych miejsc pracy.
BIBLIOGRAFIA:
Praska A.: Zabawy Logopedyczne [w] Śląski Publikator Internetowy http://www.ogniskowiec.znp.edu.pl/