KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 6 LATKÓW
GRUPA VI „NIEZAPOMINAJKI”
Temat: „Kolorowy bukiet” - nauka wiersza
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności zrozumienia wysłuchanego wiersza
rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat wiersza
wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zabawie
rozwijanie aktywności twórczej
doskonalenie sprawności manualnej
poszerzanie wiedzy na temat jesieni
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uważnie słucha wiersza
dzieli wyrazy na sylaby
swobodnie wypowiada się na temat wiersza
starannie wykonuje pracę plastyczną
poprawnie dopasowuje podpisy do obrazków
dba o porządek w swoim miejscu pracy
Metody:
czynna
słowna
oglądowa
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, liście, jesienne owoce drzew, płyta CD, odtwarzacz CD, wiersz, kasztany, kartki papieru, klej,
Przebieg zajęć:
Zajęcia poranne:
Kolorowanie liści: karty pracy nr 24
„Owoce drzew jesienią”- dopasowywanie jesiennych skarbów do drzew, na których rosną i podpisów.
Czytanie całościowe wyrazów: drzewa, kasztany.
Zabawa: „Szal dla Jesieni”- Dzieci spacerują przy muzyce po sali z bukietami liści. Podczas przerwy układają z liści wspólny szal. Muzyka jest sygnałem do ponownego ruchu.
Zajęcia główne:
Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej „Kolorowy bukiet”
Wypowiedzi dzieci na temat drzew, o których jest mowa w wierszu, oraz kolorów ich liści. Wyjaśnienie przyczyny zmiany ich kolorów, usychania i opadania na ziemię.
Dzielenie na sylaby nazw drzew występujących w wierszu.
„Taniec liści” - dzieci naśladują ruchem spadające i wirujące na wietrze listki.
Zabawy kasztanami: dzieci siedzą w kole na dywanie i wykonują polecenia nauczyciela: układają kasztan przed sobą, za sobą itd., maszerują po sali z kasztanem na głowie, podrzucają kasztanem z lewej do prawej ręki.
„Jesień w koło”- praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.