SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach
Temat dnia: Bursztyny
Zapis w dzienniku: Podziwianie oglądanych naturalnych okazów bursztynu oraz ich ilustracji. Wyodrębnianie zdarzeń realnych i fantastycznych w utworze pt. „Opowieść o zarozumiałym komarze”. Czytanie tekstu z podziałem na role. Ozdoby i inne przedmioty wykonane z bursztynu. Zabawy ruchowe. Znaki równości i nierówności: =,<, >.
Cel ogólny: Poszerzanie wiadomości na temat bursztynów
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- podziwia wytwory natury;
- wyodrębni w utworze wydarzenia realne i fantastyczne;
- przeczyta tekst z podziałem na role;
- przedstawi rozmowę bursztynów;
- przeczyta ze zrozumieniem zapis, w którym występują symbole: =, < i >;
- odpowiednio zareaguje na przerwę w muzyce;
- porusza się w rytm muzyki;
- odtwarza pokazane przez kolegę czynności;
- odgadnie jaką czynność pokazał kolega.
Metody: podająca, praktyczna, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, podręczniki, okazy bursztynu, ilustracje, obrazki do zabawy, informacje o bursztynie przygotowane przez nauczyciela,
Tok zajęć:
Podziwianie naturalnych okazów bursztynu oraz ilustracji.
Rozmowa na temat bursztynu:
Gdzie w Polsce można znaleźć bursztyny? (nad morzem)
Gdzie można bursztyny oglądać? (w sklepach, w muzemu)
Z czego powstaje? (kopalna żywica drzew iglastych)
Jak wygląda? (zawiera niekiedy zatopione owady i szczątki roślin )
Jaki może mieć kolor? (żółty, brunatny, czerwonawy)
Do czego jest wykorzystywany? (do wyrobu biżuterii i przedmiotów ozdobnych)
Ciekawostka: Największy znaleziony dotychczas okaz waży 15,25 kilograma, nazywa się Burma Amber i jest przechowywany w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
„Wędrówki” po muzeach K. 6 ćw. 1, 2.
Przyporządkowywanie tabliczek z nazwami do ilustracji K. 6 ćw. 4.
Wklejenie informacji do zeszytów dotyczących bursztynu.
Drama. Rozmowy bursztynów w sklepie z pamiątkami i w muzeum.
Wzorowe głośne czytanie opowiadania pt. „Opowieści o zarozumiałym komarze”. Wyodrębnienie w tekście zdarzeń realnych i fantastycznych.
Co mogło zdarzyć się naprawdę?
Jakie wydarzenia są fantastyczne?
Zapisanie w zeszycie odpowiedzi na pytanie: Jaki był komar? (P. s. 7 ćw. 2) Odp. Komar był zarozumiały, niesympatyczny i krzykliwy.
Zapisanie do zeszytu zdania, które najlepiej oddaje sens opowiadania. (P. s. 7 ćw. 3)
Czytanie opowiadania z podziałem na role.
Zabawy ruchowe kształtujące aparat słuchowy i ruchowy.
MATEMATYKA
Zabawa matematyczna na dywanie. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozkłada na podłodze obrazki. Zadaniem dziecka jest ułożenie odpowiedniej liczby obrazków i postawienie znaku: =, < lub >.
Przeliczanie liczebności zbiorów K.M. 5 ćw. 1.
Znaki równości i nierówności K.M. 5 ćw. 3.
Podsumowanie zajęć i samoocena uczniów.
W domu: K.M. 5 ćw. 2, 4, 5. Na poniedziałek przynieść pamiątki z wakacji.