Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności - klasa I
Temat bloku: Dom, domki, domeczki.
Temat dnia: Mój dom.
Zapis w dzienniku: Ustny opis własnego domu. Nauka dokładnego adresu zamieszkania. Pisanie wyrazów i zdań z literą „d”. Przeliczanie przedmiotów w zakresie 20. Rozkład liczby 4 na składniki. Wyróżnianie i nazywanie figur geometrycznych. Tworzenie techniką kolażu pracy plastycznej własnego domu.
Cel główny:
Doskonalenie znajomości wyrazów z literką „d”. Kształtowanie umiejętności w zakresie przeliczania do 20.
Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach:
Wymieni elementy z jakich składa się dom.
Ustnie opisze swój dom.
Powie swój adres zamieszkania.
Wie czym różni się znak zapytania od znaku oznajmującego.
Ułoży zdania z rozsypanki wyrazowej.
Zapisze jedno zdanie w zeszycie.
Wyszuka w nazwach wyrazów głoski „d”.
Wymieni różne rodzaje domów.
Wypowie się na temat, który dom jest łatwo zniszczyć.
Opowie swoimi słowami treść opowiadania pt. „Leśne mrowisko”.
Oceni postępowanie chłopca.
Dopasuje podpisy do ilustracji.
Przeliczy elementy różnych domów w zakresie 20.
Odnajdzie w domkach podane figury geometryczne (kwadra, prostokąt).
Pokoloruje na odpowiedni kolor poszczególne figury geometryczne.
Odnajdzie 4 ozdobne elementy w domkach ślimaków.
Rozłoży liczbę 4 na składniki.
Wymieni składniki liczby 4.
Ułoży z kolorowych liczb dywan matematyczny.
Zapisze rozkład liczby 4 na składniki.
Wytnie figury geometryczne i ułoży z nich schemat czterech domów.
Metody:
Problemowo - aktywizująca: rozmowa, praca z tekstem, pomoce wizualne
Podająca: polecenia, objaśnienia, opis, opowiadanie
Praktyczna: uzupełnienie kart pracy, układanie domu z przygotowanych elementów, przeliczanie elementów domu, układanie dywanów matematycznych, wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój własny dom”, zabawy ruchowe.
Formy:
Indywidualna jednolita
Grupowa jednolita
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, karty pracy, kontur domu na dużym arkuszu papieru, elementy domu (dach, komin, okna, drzwi, cegłówki dachówki), gazety, karteczki z adresami dzieci, plan adresu zamieszkania, znak zapytania, znak oznajmujący, różne rodzaje domów (mrowisko, buda psa, muszla ślimaka, dom), kwadrat, prostokąt, kolorowe liczby, rysunki domów przedstawiających składniki liczby 4, nożyczki, klej, guziki, wycinanki, włóczka, kredki, mazaki.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Przywitanie się piosenką „Wszyscy są witam Was”.
2. Wspólne układanie domu na dużym arkuszu papieru z elementów przygotowanych przez nauczyciela.
Część właściwa:
3. Rozmowa na temat wyglądu domu:
Jak wygląda ten dom?
Z jakich elementów się składa?
Czy podoba Ci się ten dom? Dlaczego?
4. Ustne opisywanie własnego domu przez chętne dzieci.
5. Zabawa ruchowa „Mój dom” utrwalająca adres zamieszkania dzieci. Nauczyciel rozkłada w klasie tyle gazet, ile jest uczniów. Następnie każde dziecko staje na wybranej przez siebie gazecie, która stanowi jego dom. Prowadząca zadaje następujące pytania:
Chcę dojść do Waszych domów?
Jak mam to zrobić?
Czy jest mi coś potrzebne, żebym mogła dojść do waszych domów?
Jak myślicie z czego składa się adres zamieszkania?
Kto z was zna swój adres zamieszkania?
6. Czytanie przez nauczyciela adresów dzieci przygotowanych na karteczkach. Uczniowie którzy znają swój adres podchodzą i biorą karteczkę. Resztę adresów zamieszkania prowadząca rozdaje pozostałym dzieciom.
7. Wklejenie do zeszytu adresu zamieszkania i napisanie nad nim swojego imienia i nazwiska.
8. Zapoznanie dzieci ze znakiem oznajmującym i zapytania.
9. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, ćw. 1 str. 75.
10. Zapisanie jednego zdania w zeszycie.
11. Zabawa ruchowa utrwalająca umiejętność wysłuchiwania w wyrazach głoski „d”. Nauczyciel wymienia elementy domu, gdy dzieci usłyszą w nazwie głoskę „d” wykonują jeden podskok.
12. Zaznaczenie rysunków w których nazwach słyszymy głoskę „d”, ćw. 2 str. 75.
13. Zapoznanie z różnymi rodzajami domów np. mrowisko, buda, dom ślimaka, ludzki dom.
14. Rozmowa na temat rodzajów domu:
Jak myślicie który dom jest łatwo zniszczyć?
Który dom jest trudno zniszczyć?
15. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela opowiadania pt. „Leśne mrowisko”.
16. Rozmowa na temat treści opowiadania (ćw. 1 str.76):
Co działo się w lesie?
Co zrobił chłopiec?
Jak myślicie chłopiec zrobił dobrze, czy źle? Dlaczego?
17. Dopasowanie podpisów do ilustracji, ćw. 2 str. 76.
18. Przeliczanie elementów różnych domów.
19. Odnajdywanie podanych figur geometrycznych (prostokąt, kwadrat).
Każdy z uczniów wyszukuje kwadraty, prostokąty występujące w domku który wcześniej otrzymał.
20. Pokolorowanie poszczególnych figur na podany kolor, ćw. 3 str. 76.
21. Podział dzieci na 4 grupy.
22. Odnajdywanie 4 elementów ozdobnych w domkach ślimaków - rozkład liczby 4 na składniki.
23. Układanie dywanów matematycznych z liczb w kolorach - rozkład liczby 4.
24.Zapis w zeszycie rozkładu liczby 4.
25. Wycinanie figur geometrycznych i układanie schematów czterech domów, ćw. 1 str. 77.
26. Tworzenie techniką kolażu pracy plastycznej pt. „Mój własny dom”.
Część końcowa:
27. Zadanie pracy domowej.
28. Uzupełnienie karty ewaluacyjnej.