SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I C,
DN. 04.11.2008
Opracowała: Dorota Tomasz III KZiWP
TEMAT BLOKU: Nie bójmy się pytać.
TEMAT DNIA: Dziś pytanie, dziś odpowiedź.
ZAPIS W DZIENNIKU: Słuchanie piosenki pt.: „Piosenka ze znakiem zapytania”. Indywidualne wykonanie wizerunku Pana Pytalskiego. Nauka na pamięć wiersza „Pan Pytalski”. Zabawa w „Pytacza”- umiejętność zadawania pytań. Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Tydzień”. Dni tygodnia i ich kolejność. Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 7.
CEL OGÓLNY: Kształtowanie umiejętności zadawania pytań. Kształtowanie umiejętności poprawnego stosowania nazw i kolejności dni tygodnia.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
słucha wypowiedzi innych;
formułuje pytania;
uczy się na pamięć tekstu literackiego;
interpretuje tekst podczas inscenizacji;
wykonuje pracę plastyczną;
dodaje i odejmuje w zakresie 7;
zaznacza liczby na osi liczbowej;
posługuje się nazwami dni tygodnia.
FORMY PRACY:
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita;
grupowa.
METODY PRACY wg Okonia:
podająca,
praktyczna,
eksponująca.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje do wiersza;
kartki z dniami tygodnia;
oś liczbowa;
tekst wiersza;
płyta z nagraniem piosenki;
karty pracy;
rekwizyty do inscenizacji;
kartki z przykładami na dodawanie i odejmowanie;
kartoniki z hasłem.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I WPROWADZENIE:
1. Rachunek pamięciowy. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 7. Na tablicy wisi plansza z zadaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 7. Wskazany uczeń podchodzi do tablicy i po podaniu właściwej odpowiedzi ściąga rozwiązany przykład. Za każdym kartonikiem z przykładem znajduje się litera. Po rozwiązaniu wszystkich przykładów odsłoni się hasło: PAN PYTALSKI.
II CZĘŚĆ GŁÓWNA:
2. Słuchanie piosenki pt.: „Piosenka ze znakiem zapytania”. Przed wysłuchaniem piosenki student mówi dzieciom, aby usiadły wygodnie i wsłuchały się w treść utworu, która pomoże im w następnym zadaniu.
3. Krótka rozmowa o treści piosenki oraz przedstawienie uczniom zadania, jakim jest samodzielne wykonanie z przyniesionych materiałów wizerunku Pana Pytalskiego.
4. Uczniowie siedzą na dywanie. Każdy z nich ma za zadanie przedstawić innym swojego Pana Pytalskiego.
5. Nauka na pamięć wiersza pt.: „Pan Pytalski”. Student czyta na głos wiersz, po czym następuje krótka rozmowa o jego treści. Następuje ponowne przeczytanie wiersza i pokazanie dzieciom ilustracji, które ułatwią im zapamiętanie treści utworu. Student po raz kolejny, powoli czyta/recytuje wiersz, wskazując po kolei ilustracje. Dzieci mówią treść szeptem. Ponowna recytacja, dzieci mówią coraz głośniej.
Pan Pytalski
Co to za ptak? ilustracja: łabądź
Jaki to znak? ilustracja: duży znak zapytania
Ile jest dni? ilustracja: kartka z kalendarza
Co Ci się śni? ilustracja: śpiąca dziewczynka
Jak bocian stoi? ilustracja: bocian na jednej nodze
Kto się go boi? ilustracja: żaba
Kiedy jest noc? ilustracja: noc i znaki zapytania
Pytań mam moc. ilustracja: dużo znaków zapytania
Witam i pytam. ilustracja: dziewczynka
6. Chętni uczniowie samodzielnie recytują wiersz, w oparciu o ilustracje zawieszone na tablicy.
7. Zabawa w Pytacza. Jedna osoba wychodzi z klasy (z jedną z praktykantek), pozostałe dzieci wybierają jakiś przedmiot w klasie. Zabawa polega na tym, że uczeń, który wyszedł musi odgadnąć jaki to przedmiot, tak formułując pytanie, aby można było odpowiedzieć tylko tak lub nie.
8. Uzupełnienie karty pracy. Karty pracy, cz. II, s.31. Zadanie polega na ułożeniu dwóch zdań z rozsypanki wyrazowej.
9. Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy, pt.: „Tydzień”. W inscenizacji powinni wziąć udział wszyscy uczniowie. Dzieci zostaną podzielone na 8-śmio osobowe grupy (Tydzień i jego dzieci), każda z grup wybiera sobie stroje, w które się przebiera. Student czyta powoli wiersz, aby zapoznać uczniów z jego treścią, następnie każda grupa po kolei występuje przed resztą klasy. Student czyta wiersz, a grupa inscenizuje ruchem jego treść.
10. Uzupełnienie kart pracy, Karty pracy, cz. II, s. 32. Zadanie polega na uporządkowaniu dni tygodnia w odpowiedniej kolejności.
11. Porządkowanie dni tygodnia na osi liczbowej. Na dywanie leży oś liczbowa, cyfry od 0 do 7 oraz kartki z wypisanymi dniami tygodnia. Na początku wskazany uczeń uporządkuje cyfry na osi liczbowej, następnie inni uczniowie przyporządkowywują cyfrom odpowiedni dzień tygodnia.
12. Krótka rozmowa na temat pierwszego i ostatniego dnia tygodnia. Zauważenie i wyjaśnienie cykliczności dni tygodnia.
III ZAKOŃCZENIE:
16. Ewaluacja: Uzupełnij tabelę brakującymi dniami tygodnia.