SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNYCH
DZIECI 6 - LETNICH
Temat: Osłuchanie z piosenką „Kto się śmieje gdy wiosenne słońce grzeje”
Cel ogólny:
-rozwijanie mowy i myślenia dziecka.
-rozbudzanie wyobraźni muzycznej i aktywności twórczej
Cele szczegółowe:
- kształtowanie odtwarzania fragmentu piosenki z pamięci
- rozwijanie mowy komunikatywnej
- rozwijanie mowy w toku zabawy naśladowczej
- pokazuje za pomocą mimiki i gestów odgrywaną rolę
- zna oznaki wiosny
- rozwiązuje zagadki
- zna nazwy kwiatów wiosennych i ptaków przylatujących na wiosnę
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Metody:
- słowna - rozmowa, śpiew
- oglądowa - pokaz
- czynna - samodzielne doświadczenia
Środki dydaktyczne:
Piosenka na płycie, (zał. 1)
odtwarzacz płyt,
ilustracje do piosenki,
zagadki o wiośnie.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci
2. Rozmowa zainspirowana zagadkami na temat wiosny.
Jak wiecie mamy już kalendarzową wiosnę. Dzisiaj spróbujemy nauczyć się nowej piosenki żebyśmy mogli ją śpiewać jak będzie świeciło nam piękne wiosenne słoneczko.
Ale najpierw może pobawimy się. Ja będę zadawać wam zagadki, a wy będziecie odgadywać, a odpowiedziami na nasze zagadki będą oznaki wiosny.
- Jeszcze wszystko uśpione,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie. (przebiśnieg)
- Wietrzyk wiosnę niesie,
ciepłe są już ranki.
A za wioską w lesie zakwitły... ( sasanki)
- Powraca do nas z dalekiej strony
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały gdy go witały,
Żabki płakały przez dzionek cały. ( bocian)
- Nie ma lepszej lotniczki,
ogon niczym nożyczki,
lepi gniazdo pod strzechą,
jest dla ludzi pociechą,
w powietrzu toczy kółka,
kto to taki? (jaskółka)
- Mleczka nie piją
myszek nie jedzą,
te bure kotki
co na drzewie siedzą. (bazie)
-Co to za złota świetlana kula,
która swym ciepłem Ziemię otula?
(słońce)
3. Osłuchanie z piosenką
a) N. czyta tekst piosenki.
- omówienie treści piosenki, zwrócenie uwagi na budowę utworu.
N.: Jak zbudowana jest piosenką, czy ma refren?
Zapamiętaliście kto się śmieje gdy wiosenne słońce grzeje?
b) Inscenizacja piosenki przy pomocy obrazków.
Nauczycielka jeszcze raz odczytuje tekst piosenki tym razem ilustrując ja.
4. Wspólne powtarzanie przez dzieci fragmentów piosenki za nauczycielem.
Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka czyta piosenkę wers po wersie a dzieci powtarzają za nią.
5. Zabawa ruchowa „ kto się cieszy z nadejścia wiosny?” Abrakadabra....
N. mówi zaklęcia, a dzieci po kolei wykonują polecenia.
* N.: abrakadabra już słońce świeci jaskółeczkami staja się dzieci.
- dz. naśladują jaskółki (latają)
* N.: abrakadabra już ciepło mamy na jednej nodze stają bociany
- dz. naśladują bociany (staja na jednej nodze)
* N.: abrakadabra kwiaty zakwitają i wszystkie dzieci pięknie wyrastają.
- dz. kucają i powoli podnoszą się do góry jak wyrastające kwiatuszki.
* N.: abrakadabra ptaki śpiewają wszystkie dzieci na dywanie siadają.
- dzieci śpiewają jak ptaszki i siadają na dywanie.
* N.: zamykamy oczy, ręce na kolana i cala grupa już odczarowana.
6. Próba odśpiewania piosenki.
Dzieci siedzą w okręgu.
N. puszcza nagraną piosenkę po cichu, a wszyscy w tym czasie razem próbują ją zaśpiewać.
7. Marsz po kole przy piosence i odśpiewanie jej.
Dzieci maszerują w okręgu i wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę, w tle słychać muzykę.
8. Zakończenie
N.: Dziękujemy Wam za dzisiejsze zajęcia. Bardzo ładnie pracowałyście.
Załącznik 1
Piosenka „ Wiosenne słońce”
Kto się śmieje, kto się śmieje
Gdy wiosenne słońce grzeje
Kto się śmieje, kto się śmieje
Gdy wiosenne słońce grzeje
Kwiat na oknie kot na płocie
W polu ludzie przy robocie
Przedszkolaczkom buzie oczka
Z kurczątkami czarna kwoczka
Kto się śmieje, kto się śmieje
Gdy wiosenne słońce grzeje
Kto się śmieje, kto się śmieje
Gdy wiosenne słońce grzeje
Fiołeczki, niezabudki
I w wózeczku Krzyś malutki
Ptak w błękicie, wiatr swawolny
Dzieci w swym ogródku szkolnym