Scenariusz grupowych zajęć rewalidacyjno - wychowawczych
Temat zajęć: „Praktyczne wykorzystanie zabaw ruchowych, do podniesienia jakości funkcjonowania dziecka w grupie rówieśniczej”.
Cele:
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, społecznych (rozpoznawanie imienia, podawanie ręki, wykonywanie prostych poleceń w trakcie zabaw, współdziałanie).
Kształtowanie orientacji w schemacie ciała.
Wykorzystanie posiadanych przez dziecko umiejętności ruchowych
do poszerzania zakresu schematów czynnościowych.
Metody: praktyczne, aktywizujące, relaksacyjne.
Pomoce: lista obecności, tablica pogody, tablica aktywności, znaczki obecności, znaczki aktywności, słoneczka, znaczek pogody, zdjęcia uczniów.
Płyty z nagranym podkładem muzycznym, piosenkami, odtwarzacz CD. Rekwizyty do zabaw naśladowczych: chusta spadochron, czapka niedźwiadka, słońce, mrówka, listek, siłacz, zielona chusta dla liska; klej, nożyczki, kolorowy papier, krzesła, kosz, dywaniki, słoik z żetonami.
Forma: zabawy, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęć
I.
Zajęcia grupowe. Powitanie, lista obecności, pogoda.
Nauczyciele witają dzieci podając rękę, mówiąc dzień dobry.
Każdy uczestnik zajęć, przypina pod swoją fotografią znaczek obecności
ze swoim imieniem.
Przebieg:
głośne wypowiadanie imienia dziecka;
podanie do ręki znaczka;
wywoływanie imienne dziecka;
osoba wywołana podchodzi, pod zdjęciem przypina swój znaczek
na tablicy obecności.
Nauczyciele mówią do dzieci. Pytania dotyczące samopoczucia, ubioru, pogody - umieszczamy znaczek pogody na tablicy. Wspólnie z X zmieniamy nazwę dnia tygodnia. Pytania kierowane do Y (zawierające wiele wariantów odpowiedzi, które wybiera dziecko, wykorzystując umiejętność wypowiadania słów: tak i nie).
Sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy jest utwór dźwiękowy, hejnał.
Przebieg:
włączenie sygnatury;
ustawianie krzeseł w kręgu;
wszyscy uczestnicy zabawy zajmują miejsca w kręgu słuchając piosenki „Łapię liście”:
Kładę ręce na bioderka
I w okienko smutno zerkam.
Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop hop hop hop!
Teraz fruwam jak motylek
I raczkami macham w tyle.
Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop hop hop!
Zbieram drobne grzyby w lesie,
Kto ten kosz teraz poniesie?
Jesień z drzewa sypie liście,
Skaczę, łapię oczywiście.
Skaczę, łapię wszystkie liście
Hop hop hop hop!
Chłopcy z dwóch grup podają sobie ręce w geście powitania, gdzie tłem muzycznym jest utwór „ Ja i ty”.
Najpierw ja, potem ty, my wy, i oni.
Chcę powitać się dziś z wami
i pięknie pokłonić.
Jestem ja, jesteś ty, my, wy i oni.
Każdy lubi mieś kolegę,
cześć podajmy dłonie.
Mówię ja, mówisz ty, my i wy, i oni.
Pobawimy się przyjemnie
w naszym miłym gronie.
Idę ja, idziesz ty, my i wy, i oni.
Długa droga jest przed nami,
razem kroczmy po niej.
Teraz ja, teraz ty, my i wy i oni.
Do przyjaźni warto wszystkich
piosenką nakłonić.
osoby na wózkach zadanie wykonują z pomocą nauczyciela;
po wspólnym powitaniu dzieci powracają na swoje miejsca w kręgu
II.
Zabawy ruchowe z podkładem muzycznym, rekwizytem.
Nauczyciel zaprasza do kolejnej zabawy: „Przygotował zuch dwie nogi”. Kto chce zostać zuchem?
stojąc w środku kręgu wymienia imiona dzieci;
osoby zaproszone wstają, podchodzą do nauczyciela;
otrzymują identyfikator zabawy;
uczestnicy zabawy stoją w kole, twarzami zwróceni do środka, chwytają się za ręce;
ruchem ilustrują treść piosenki.
Przygotował zuch dwie nogi
do dalekiej ciężkiej drogi.
Noga lewa, noga prawa,
dla na podróż to zabawa.
Idzie zuch, wicher dmucha
I do tyłu ciągnie zucha,
ale zuch się nie przejmuje
i wesoło maszeruje.
Przygotował zuch dwie ręce,
tylko dwie, bo nie miał więcej.
Ręka lewa, ręka prawa,
Dla nas praca to zabawa.
Idzie zuch………………..
maszerujemy w miejscu;
wysuwamy do przodu lewą, prawą nogę;
tupiemy w miejscu;
idziemy do przodu;
idziemy do tyłu;
wysuwamy do przodu ręce;
klaszczemy;
idziemy do przodu, tyłu, klaszczemy;
dzieci biorące udział w zabawie wracają na swoje miejsca, oddają identyfikatory zabawy;
podkreślenie zaangażowania dzieci w trakcie zabawy (pochwała słowna, brawa.
Zaproszenie do wspólnej zabawy dzieci w wózkach:
nauczyciel wymienia imiona dzieci, podchodzi, przypina uczestnikom zabawy identyfikatory;
wózki ustawiane są w kole, dzieci twarzami na zewnątrz;
nauczyciele ilustrują ruchem treść piosenki, pokazują nogi, ręce;
unoszą ręce do góry i kołyszą nimi na boki;
zmiana ustawienia wózków;
wózki jadą do przodu, tyłu, po okręgu;
zakończenie zabawy: dzieci samodzielnie ściągają identyfikatory.
Krótkie opowiadanie o tym, jak zuch na swojej drodze spotyka niedźwiedzia i lisa i co z tego spotkania wynika. Niedźwiadek śpi, ale zuchy chcą
go obudzić.
Przebieg:
wybieramy niedźwiadka;
niedźwiadek otrzymuje identyfikator;
zostaje przedstawiony dzieciom;
bierze dywanik, rozwija go i udaje, że śpi;
pozostałe dzieci tworzą koło, chodząc wokół niedźwiedzia;
dzieci kolejno otrzymują rolę niedźwiadka;
każdy z uczestników zabawy otrzymuje znaczek zabawy, w której brał udział i nakłada na tablicę aktywności.
Kolejną zabawę rozpoczyna nauczyciel, mówiąc o tym, kogo jeszcze zuch spotyka. Jest to lisek, który poluje wokół drogi, po której maszerował zuch.
Przebieg:
dzieci siedzą w kole;
lisek chodzi wokół śpiewającej grupy z chustą, na zwolnionym miejscu;
zamiana ról;
zakończenie zabawy: uczestnicy zabawy otrzymują znaczek, który umieszczają na tablicy aktywności.
Zakończenie: „Kółko graniaste”
Przebieg:
nauczyciele z dziećmi śpiewając piosenkę rytmicznie maszerują;
na słowo: bęc, puszczają ręce i przewracają się;
wszyscy podnoszą się i zabawa zaczyna się od nowa,
zakończenie: zoom.
Spotkanie w kręgu ( podkład muzyczny Klanza - Yah Gibbon, Sally Garden),
podkreślenie udziału dzieci w poszczególnych zabawach.
III.
Zaproszenie do wspólnej zabawy z chustą spadochronem.
Przebieg:
nauczyciel śpiewa piosenkę, zaprasza kolejno dzieci do wspólnej zabawy;
zadanie dziecka: podejście, uchwycenie spadochronu, rytmiczne poruszanie;
utrzymanie znaczka aktywności w ręce;
poprawne reagowanie na swoje imię;
podejście do tablicy aktywności;
naniesienie na tablicę znaczka aktywności.
„Jestem kim chcę”, wspólna zabawa w kręgu;
rozdzielenie ról: mrówki, olbrzyma, listka, słoneczka;
przypięcie identyfikatorów;
rozdanie rekwizytów;
zabawa ruchowa do słów piosenki;
rozdanie znaczków uczestnictwa w zabawie;
nakładanie na tablicę aktywności.
Program aktywności 3.
Przebieg:
wspólne zwijanie dużego dywanu;
samodzielne ściąganie pantofli;
wybór osoby, z którą będziemy pracować (zaznaczenie osoby biorącej aktywny udział w zajęciach znaczkiem);
sygnaturka rozpoczynająca, położenie kosza na środku kręgu, rozdanie dywaników;
dzieci samodzielnie rozwijają swoje dywaniki, zajmują na nich miejsca,
zabawa właściwa:
leżenie na brzuchu
leżenie na plecach
obracanie się z pleców na brzuch
obracanie się z brzucha na plecy
poruszanie nogami
czołganie się na brzuchu
raczkowanie
klęczenie i spacerowanie na kolanach
upadanie z pozycji klęczącej
odpychanie i przyciąganie
leżenie na plecach (relaks);
sygnaturka na zakończenie programu;
zwijanie dywaników;
wkładanie do kosza;
wspólne zbieranie żetonów;
naklejanie wyciętych kółeczek na tablicę (odkręcanie pojemnika
z klejem, rozprowadzanie kleju na kartoniku, chwyt papierowego kółeczka z imieniem, poprawne naklejenie na tablicę);
podsumowanie pracy: rozdawanie słoneczek (z uzasadnieniem
dla każdego dziecka);
umieszczanie ich pod zdjęciami na liście obecności;
wspólne rozwijanie wykładziny;
zakładanie pantofli;
pożegnanie, zaproszenie na kolejne zajęcia.
1