Metodyka wychowania przedszkolnego 19.03.2011
Scenariusz zajęć dydaktyczno- wychowawczych w przedszkolu- wymagania względem struktury
Podstawowymi formami organizacyjnymi pracy jest działalność:
indywidualna
zespołowa
zbiorowa (zajęcia z całą grupą)
Formy pracy w przedszkolu:
manipulacyjne
konstrukcyjne
tematyczne
dydaktyczne
badawcze ZAJĘCIA I ZABAWY DOWOLNE
integracyjne
ruchowe
prace porządkowe
plastyczne
Zajęcia organizowane:
czynności samoobsługowe
prace użyteczne- dyżury
spacery, wycieczki, uroczystości przedszkolne, zajęcia dydaktyczne
Sytuacje okolicznościowe- coś się stało i omawiamy to i wyjaśniamy.
Metody pracy wg Kwiatowskiej:
m. czynne
oglądowe
słowne
Metody czynne- oparte na działaniu, to:
metoda samodzielnych doświadczeń- polegająca na stwarzaniu warunków, pobudzaniu inicjatywy dziecka nawiązującego kontakty z otoczeniem
metoda kierowania własna aktywnością dziecka przez zachętę sugestie, podsuwanie pomysłu, radę, czynne włączanie się n-elki w jego działalność
metoda zadań stawianych dziecku, które ono rozwiązuje aktywnie i samodzielnie jako problemy stwarzające okazję do odkrywania nowych zjawisk, przyswajania i stosowania w praktyce określonych umiejętności
metoda ćwiczeń- pobudza dzieci do powtarzania różnych czynności, ćwiczenia rozwijające sprawność ruchową, utrwalają umiejętności praktyczne, wiadomości, a także kształtowanie postaw.
Metody oglądowe:
Metoda obserwacji i pokazu- obejmuje przedmioty, zjawiska i czynności na których
n-elka chce skupić uwagę dzieci
Metoda przykładu osobistego n-ela, a także innych dorosłych i dzieci jako wzór postępowania, wzorów takich dostarczają także widowiska teatralne, utwory literackie w powiązaniu np. z ilustracjami
Metoda udostępniania dzieł sztuki-oparta na percepcji dzieł sztuki plastycznej, teatralnej u utworów muzycznych, polegająca na ułatwianiu dzieciom ich zrozumienia i przeżycia.
Metody słowne:
rozmowy, opowiadania zagadki- rozwijają procesy poznawcze i poszerzają zasób wiadomości dziecka
objaśnienia i instrukcje- towarzysza nabywaniu przez dzieci różnych umiejętności, sprawności ruchowych, przyzwyczajeń higienicznych
sposoby społecznego porozumiewania się- wpływanie na postępowanie dzieci jak odwoływanie się do umów, wyrażanie aprobaty lub dezaprobaty, upominanie, ustalanie zasad współżycia w grupie
metody żywego słowa- które pobudza uczucia i procesy poznawcze, działają na wyobraźnię i motywacje dziecka a służą przede wszystkim przekazywaniu wartości literatury pięknej
Struktura celów operacyjnych:
Dziecko:
Określi i porówna( nazwie) poprawnie wielkość misek przed nim zgromadzonych:
duża- większa
mała- mniejsza
gruba- grubsza
cienka- cieńsza
taka sama
Dziecko:
nazwie
rozpozna
zastosuje
naszkicuje oceni, skoczy DZIAŁANIE +TREŚĆ= ZACHOWANIE DZIECKA
doda
ułoży
uzasadni
wyjaśni
obliczy
Treść: przedmiot, temat, materiał- w stosunku do których ma być wykonane działanie
Warunki:
* Dane, ograniczenia, narzędzia
* Okoliczności opisujące sytuację
W jakiej będzie obserwowane działanie dziecka
Kryterium:
* Akceptowany poziom wykonania czynności
* Najniższy próg uznany za wystarczający
Ilościowe:80% przymiotników, 4 wyrazy
Jakościowe: bezbłędnie, płynnie wyczerpująco
Scenariusz zajęcia:
Data, osoba prowadząca, nazwa przedszkola i wiek dzieci
Temat: Tort urodzinowy
Cele ogólne:
Rozwijanie kompetencji językowych- pozyskanie informacji nt. składników tortu oraz zachowania wobec osoby świętującej urodziny
Utrwalenie litery t, T
Utrwalenie liczby 6 w aspekcie kardynalnym i porządkowym , znaków matematycznych, zasad klasyfikowania wg cech: wielkości, koloru
Doskonalenie umiejętności współdziałania w kącikach pracy, umiejętności samodzielnego, dokładnego wywiązywania się z przydzielonych zadań adekwatnie do posiadanych możliwości
Cele operacyjne:
rozpozna i nazwie właściwości produktów używanych do wypieku ciasta poprzez zmysł smaku, węchu, wzroku
rozwiąże zagadkę i przyporządkuje do obrazka opdpis
przeczyta tekst z lektorem
napisze po śladzie wyrazy z historyjki oraz szlaczki litero podobne
połączy kropki za pomocą linii
ułoży trzy wyrazy z rozsypani zadaniowej do tekstu i samodzielnie sprawdzi wykonanie zadania
uporządkowuje świeczki wg grubości, koloru i długości
zamaluje tuszem kontur litery t, T
odszuka i podkreśli literę t,T w tekście karty poetyckiej
Formy organizacyjne:
z całą grupą
indywidualna w kącikach pracy
Metody pracy:
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
Oglądowe: obserwacji i pokazu
Słowne: rozmowy, opowiadania, zagadki, objaśnienia i instrukcje
Techniki twórczego myślenia:- lista atrybutów
Środki dydaktyczne:
przybory plastyczne, świeczki, plastelina, książeczki z serii Słoneczna Biblioteka, magnetofon, słuchawki , rozsypanka literowa, karty pracy, grafoskop, cyfry, tort urodzinowy
Przebieg:
Sprawdzenie listy obecności
Krzyżówka: wspólne rozwiązywanie hasła
Wprowadzenie historyjki „tort urodzinowy”- kolejne etapy, praca z obrazkiem, z historyjką, czytanie globalne
Zabawa przy piosence Tort Blues inscenizowanie ruchem tekstu piosenki
Praca w kącikach edukacyjnych:
plastyczny
badawczy
z grafoskopem
słuchania
pisania
matematyczny
alfabetyczny
czytania
Składanie życzeń urodzinowych koleżance, śpiewanie piosenki sto lat, wręczanie upominków urodzinowych
Degustacja tortu urodzinowego. Określenie, wyróżnienie cech tortu- stosowanie przymiotników.
Kącik plastyczny:
lepienie tortu z plasteliny
płaskorzeźba- wypełnienie kontur tortu plasteliną
przyozdabianie tortu pasmanterią
malowanie lub rysowanie na temat: „Urodziny”
Kącik badawczy:
Zabawy badawcze z mąką, cukrem, mlekiem, solą, czekoladą w proszku.
badanie za pomocą zmysłów: węchu, smaku, dotyku
określenie koloru, rozpuszczalności w wodzie, w mleku
opis właściwości produktów
Kącik z grafoskopem:
rysowanie i próby podpisu przedmiotu, którego obrazek wylosuje dziecko z koperty
Kącik słuchania:
słuchanie tekstu nagranego- czytanie z lektorem
rozwiązywanie nagranych zagadek- odszukiwanie odpowiedniego obrazka
Kącik pisania:
pisanie po śladzie napisu- tort urodzinowy
pisanie po śladzie nazwy tortu
rysowanie szlaczków litero podobnych na konturach tortu
podkreślanie litery t w tekście
rozwiązywanie krzyżówki
Kącik matematyczny:
rysowanie odpowiedniej liczby świeczek do podanej cyfry
przyporządkowanie świeczek wg grubości, koloru, długości
porównywanie zbirów ze świeczkami < > =
przeliczanie świeczek, dopasowywanie liczby świeczek do cyfry
Kącik alfabetyczny:
układanie z rozsypani literowej lub sylabowej podpisów do obrazków
układanie prostych zdań z rozsypani wyrazowej
układanie podpisów do obrazków
Kącik czytania:
dopasowywanie rozsypani zdaniowej do tekstu, samodzielne sprawdzanie wykonanego zadania
Podsumowanie:
Dobór celów zajęcia, spójność celów ogólnych i operacyjnych
Integracja treści
Indywidualizacja zadań
Rodzaje aktywności dziecka
Stopień aktywności, zaangażowanie dzieci
Dobór i wykorzystanie środków