SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE ii(7), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: W naszej klasie

Temat dnia: Nowy kolega

Zapis w dzienniku: Zachowanie wobec nowych kolegów. Ustalenie kolejności zdarzeń w utworze „Wiewiórka”. Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb. Grosze. Wywiad. Pisownia wielką literą imion, ich zdrobnień i przezwisk.

Cel ogólny: Zapoznanie z pojęciem grosza

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wysłucha czytanego tekstu;

- wyszuka odpowiednich fragmentów w tekście;

- ustali kolejność wydarzeń;

- przeprowadzi wywiad;

- policzy głoski i litery w wyrazie;

- rozwiąże krzyżówkę;

- wykona obliczenia w pamięci;

- samodzielnie wykona karty pracy matematyczne.

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, papierowe monety,

Tok zajęć:

  1. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela ze zwróceniem uwagi na to, kim była tytułowa „Wiewiórka”.

  2. Wyszukiwanie w tekście fragmentu, który mówi o wyglądzie dziewczynki. Głośne odczytanie.

  3. Ustalenie kolejności wydarzeń - K. 20 ćw. 1.

  4. Wyszukiwanie w opowiadaniu wszystkich przezwisk Agnieszki i podkreślenie ich. Zwrócenie uwagi na pisownię wielką litera.

  5. Przeprowadzenie wywiadu z kolegą lub koleżanką, która na przezwisko - K. 20 ćw. 4.

  6. Zdrobnienie imion - K. 21ćw. 1, 2.

  7. Głoski i litery w wyrazach:

    1. Zabawa na dywanie. Nauczyciel podaje piłkę do ucznia, mówiąc jakiś wyraz. Zadaniem dziecka jest podzielić wyraz na litery i na głoski.

    2. Napisanie ilości liter i głosek w swoim imieniu w formie zdrobniałej - K. 21 ćw. 3.

  8. Rozwiązanie krzyżówki - K. 21 ćw. 5.

  9. W domu - K. 20 ćw. 3; K. 21 ćw. 4.

MATEMATYKA

  1. Rachunek pamięciowy: Oblicz sumę np. 2 i 3, 4 i 6, … .

  2. Na dywanie. Ćwiczenia z monetami:

    1. Porządkowanie monet: 1 gr - 2 gr - 5 gr - 10 gr - 20 gr - 50 gr.

    2. Zamienianie:

      1. 10 sztuk po 1 groszu na monetę 10 groszy;

      2. 5 sztuk npo 1 groszu na monetę 5 groszy;

      3. 2 sztuki po 1 groszu na monetę 2 grosze;

      4. Itp.

  3. Zapisanie w zeszytach.

1 grosz = 1 gr

  1. Wspólne rozwiązanie - K.M. 14 ćw. 1.

  2. Samodzielne rozwiązanie zadań - K. M. 14 ćw. 2, 3, 4, 5.

  3. Wklejenie do zeszytu zadania domowego.

  4. Podsumowanie dnia i samoocena.


