scenariusz, administracja, pedagogika


Praca zaliczeniowa z przedmiotu „Praca wychowawcy klasy”

Miniprogram wychowawczy

Przygotowała: Ewelina Krzysztofowicz

Efektywne sposoby uczenia się

klasa I gimnazjum

Młodzież rozpoczynająca naukę w gimnazjum musi zmierzyć się z nauką nowych przedmiotów, których nie było w szkole podstawowej lub były w bardzo okrojonej formie. Poza tym, uczeń gimnazjum ma bardzo dużo zajęć lekcyjnych w związku z czym, na naukę własną pozostaje mu mało czasu. Aby efektywnie ten czas wykorzystać i ułatwić uczniowi start w nowej szkole, warto byłoby za zapoznać go z technikami efektywnego uczenia się. Wydaje się, że najbardziej korzystne byłoby uczenie tych technik już w pierwszej klasie, aby uczniowie mogli od samego początku uczyć się szybko i efektywnie.

Liczba jednostek lekcyjnych- 5

  1. Sprzyjające środowisko do nauki- Gdzie, kiedy i w jaki sposób się uczyć?

  2. Świadomość celu uczenia się- „Nagromadzenie danych to nie jest jeszcze nauka”, czyli jak świadomie się uczyć?

  3. Właściwe nastawienie- Pozytywne nastawienie do przedmiotu gwarancją sukcesu.

  4. Wyobraźnia- Jak wykorzystać wyobraźnię podczas uczenia się?

  5. Mapy myśli- „Na pamięć”- wiedza na chwilę.

Cele ogólne:

  1. Uczeń zna techniki efektywnego uczenia się.

  2. Dostrzega różnicę pomiędzy tradycyjnymi sposobami uczenia się a metodami prezentowanymi na lekcjach.

  3. Podwyższenie jakości pracy ucznia.

  4. Wzrost poczucia kontroli nad uczenie się i podwyższenie samooceny.

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń wie jak zorganizować sobie miejsce i czas do nauki.

  2. Uświadomienie uczniom motywów uczenia się.

  3. Wzmocnienie u uczniów naturalnej motywacji do uczenia się.

  4. Uczeń wie jak wykorzystać własną wyobraźnię, aby ułatwić sobie proces uczenia się.

Lekcja 1

Temat: Gdzie, kiedy i w jaki sposób się uczyć?

Cele ogólne:

  1. Uczeń zna sposoby organizacji procesu uczenia się.

  2. Uczeń wie jakie składniki odżywcze należy dostarczyć do organizmu, aby ułatwić sobie przyswajanie wiedzy.

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń potrafi zorganizować sobie czas i miejsce do nauki.

  2. Uczeń potrafi dobrać dietę najbardziej odpowiednią dla swojego wieku i stylu życia.

Metody nauczania:

Formy pracy- praca indywidualna, grupowa i zbiorowa.

Środki pracy: kartony formatu A1 i kolorowe markery.

0x08 graphic
Organizacja przestrzeni:

Wstęp:

  1. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.

  2. Pogadanka na temat odpowiedniego odżywiania:

Prawidłowa dieta jest ważna w każdym wieku, jednak w wieku szkolnym szczególnie. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych jest istotne dla prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego. Jakie znacie składniki odżywcze? (jeśli uczniowie nie wymienią nauczyciel podaje; białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne).

Jakie produkty spożywcze dostarczają największe ilości tych składników?- uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach. Każdej grupie zostaje przydzielony jeden ze składników odżywczych. Każda grupa otrzymuje karton i markery. Uczniowie wypisują produkty spożywcze, w których występuje: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne.

Uczniowie mogą przy tym korzystać z książek, Internetu. Po wykonaniu zadania, każda grupa wyznacza osobę, która przedstawi przygotowane zadanie.

Nauczyciel wyjaśnia znaczenie odpowiedniej diety na rozwój człowieka i na jego możliwości poznawcze:

Bardzo ważne jest spożywanie posiłków o odpowiednich porach, gdyż wieczorne objadanie może się przyczynić do nadwerężenia układu pokarmowego i może doprowadzić nawet do trudności z zasypianiem. Masa ciała może się wydawać prawidłowa, ale nie będzie odzwierciedlać prawidłowego odżywiania. Powinno spożywać się przynajmniej pięć posiłków w ciągu dnia, a każdy z nich powinien dostarczyć organizmowi gimnazjalisty około 350-400 kcal. Częstsze spożywanie posiłków mniej obciąża nasz układ pokarmowy, pozwala łatwiej dostarczyć odpowiedniej ilości energii w odpowiednim czasie i chroni przed objadaniem. Bezkarnie, niezależnie od pory dnia można spożywać owoce i warzywa np. marchewki czy jabłka, które są dodatkowo bogate w witaminy. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ponieważ to co zjemy rano wpływa na nasze funkcjonowanie, samopoczucie i kondycję fizyczną w ciągu całego dnia. Powinno zawierać produkty, które są bogate w białko, błonnik, witaminy, składniki mineralne. Niekorzystne jest spożywanie bardzo słodkich produktów np. drożdżówek. Podsumowując, śniadanie powinno być obfite, urozmaicone, o niedużej zawartości tłuszczu, lekkostrawne, a także powinno być zjedzone w spokoju, co dobrze wpływa na trawienie. To zapewni nie tylko niezbędne składniki, ale także poprawi wygląd cery, wpłynie dobrze na zęby, kości, a także nasze samopoczucie.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie projektują pokój, który ich zdaniem sprzyja efektywnemu uczeniu się.

  2. Omówienie projektów- zwrócenie uwagi na oświetlenie, ustawienie mebli, kolorystykę.

Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach, projekt pokoju rysują na kartonie. Po przygotowaniu projektu każda grupa prezentuje go przed klasą i uzasadnia, dlaczego właśnie w ten sposób wyobraża sobie ten pokój.

Faza końcowa:

podsumowanie lekcji, pytania, uwagi i komentarze uczniów na temat formy zajęć.

Lekcja 2

Temat: „Nagromadzenie danych to nie jest jeszcze nauka”, czyli jak świadomie się uczyć?

Cele ogólne:

  1. Rozwijanie u uczniów prawidłowej motywacji.

Cele szczegółowe:

  1. Uczniowie w oparciu o swoje zainteresowania wyznaczają sobie cele, których osiągnięcie będzie możliwe dzięki odpowiedniej organizacji procesu uczenia się.

Metody nauczania:

Formy pracy- indywidualna, zbiorowa.

Faza wstępna:

  1. Zapoznanie uczniów z celami lekcji

  2. Określenie przez uczniów tego, co chcieliby robić w przyszłości

Faza realizacyjna:

  1. Określenie możliwych sposobów realizacji celów obranych przez uczniów.

  2. Wskazywanie pozytywnych i negatywnych aspektów nauki szkolnej.

Faza końcowa:

odpowiedź na pytanie- Czym kierować się w określaniu celów i sposobach motywacji?

Lekcja 3

Temat: Pozytywne nastawienie do przedmiotu gwarancją sukcesu.

Cele ogólne:

  1. Uczeń poznaje różne sposoby wprowadzania się w odpowiedni nastrój ułatwiający zapamiętywanie: relaksacja, wyciszenie, wiara we własne siły, optymizm.

  2. Uczeń jest świadomy wpływu, jaki wywiera nastawienie (pozytywne/negatywne) na procesy poznawcze.

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń stosuje poznane metody.

Metody nauczania:

Formy pracy- zbiorowa.

Faza wstępna:

  1. Zapoznanie z celami lekcji.

Faza realizująca:

  1. Pogadanka na temat stresu.

  2. Dyskusja dotycząca osobistych doświadczeń stresowych uczniów.

  3. Oglądanie fragmentu filmu przedstawiający negatywny wpływ stresu na procesy poznawcze (np. Miodowe lata- odcinek przedstawiający głównego bohatera biorącego udział w teleturnieju)

Faza końcowa:

omówienie fragmentu filmu i podsumowanie.

Lekcja 4

Temat: Jak wykorzystać wyobraźnię podczas uczenia się?

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń poznaje różne sposoby wykorzystywania wyobraźnie w procesie uczenia się.

  2. Kształcenie umiejętności wykorzystywania wyobraźni i kreatywnego myślenia.

Metody nauczania:

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki pracy: kartki, kolorowe markery, tekst przygotowany przez nauczyciela.

Faza wstępna:

  1. Zapoznanie z celami lekcji.

  2. Zaprezentowanie przez nauczyciela wybranych mnemotechnik.

Faza realizująca:

  1. Uczniowie opracowują (wybraną metodą) tekst przygotowanych przez nauczyciela.

  2. Prezentacja przygotowanych zadań na forum klasy.

Faza końcowa:

  1. Głosowanie na najciekawsze opracowanie tematu.

  2. Dyskusja dotycząca praktycznego wykorzystania przedstawionych technik w codziennej nauce.

Lekcja 5

Temat: „Na pamięć”- wiedza na chwilę.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Metody nauczania:

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Organizacja przestrzeni:

0x08 graphic

Środki pracy: podręczniki do historii przyniesione przez uczniów, kartony formatu A1, kolorowe markery.

Faza wstępna:

  1. Zapoznanie uczniów z celami lekcji- pogadanka:

Mapa myśli to szczególny rodzaj notowania, który zwiększa efektywność pracy i zapamiętywania a także aktywuje intuicję dzięki wykorzystaniu obu półkul mózgowych. Do tworzenia mind map używa się rysunków i krótkich haseł. Mapa powinna być przejrzysta, czytelna, kolorowa, zwracająca uwagę na najważniejsze rzeczy- istotne dla twórcy. Należy pamiętać, że najlepsze będą pierwsze skojarzenia które przychodzą do głowy. Mankamentem tego rodzaju pracy jest to że jest ona czytelna tylko i wyłącznie dla autora.

Czy ktoś wie, jak się tworzy mapy myśli? Czy robił kiedyś coś takiego?- jeśli nie, nauczyciel podaje wytyczne do przygotowania mapy myśli:

- akcentuj: w środku umieszczaj rysunek, używaj więcej niż 3 kolorów, porządkuj odstępy między elementami,
- używaj skojarzeń, łącz strzałkami elementy mapy, które chcesz ze sobą powiązać,
- pisz przejrzyście.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie przygotowują mapy myśli i tradycyjne notatki.

Uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy- 2 grupy przygotowują tradycyjne notatki a 2 mapy myśli. Korzystając z podręcznika do historii opracowują według wskazanych metod ostatnio omawiany temat. Swoje zadania uczniowie wykonują na kartonach, które następnie prezentują na forum klasy.

  1. Uczniowie oceniają przedstawione metody z punktu widzenia praktycznego zastosowania.

Uczniowie dokonują oceny i wybierają metodę, która wydaje im się bardziej przystępna.

Faza końcowa:

określenie wad i zalet przedstawionych na lekcji metod uczenia się. Dyskusja na temat wykorzystanie tych metod podczas codziennej nauki.

Bibliografia:

  1. Buzan, T., Buzan, B., Mapy Twoich myśli, Ravi, Łódź, 2004

  2. Taraszkiewicz, M. Jak uczyć lepiej?, CODN, Warszawa, 1996

  3. Maruszewski, T. Psychologia poznania, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2002

  4. Micińska, H. Techniki efektywnego uczenia się, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, 2011


