scenariusz hania(1), pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, dydaktyka


Hanna Krzypkowska

Temat bazowy (na tydzień) : WODA

Temat dnia: ROLA WODY W PRZYRODZIE

Cel ogólny: Uświadomienie kluczowej roli wody w przyrodzie.

Cele zadaniowe:

  1. Wprowadzić pojęcie temperatury. (przyrodnicza)

  2. Wprowadzenie zasad dodawania i odejmowania od 0 do 100. (matematyczna)

  3. Zapoznać uczniów z trzema stanami skupienia wody. (przyrodnicza)

  4. Przedstawić uczniom obieg wody w przyrodzie. (przyrodnicza)

  5. Wprowadzić schemat poprawnego pisania opowiadań. (językowa)

  6. Wprowadzić nową technikę plastyczną - wyklejanka z użyciem różnych materiałów m.in. piasku, kasz, makaronów. (plastyczna)

  7. Nauczyć dzieci piosenki pt „Płyń łódko…”. (muzyczna)

Cele operacyjne:

  1. Zapytany przez nauczyciela potrafi samodzielnie wymienić stany skupienia wody. (taksonomia poznawcza A)

  2. Zapytany przez nauczyciela potrafi wyjaśnić obieg wody w przyrodzie. (taksonomia poznawcza C)

  3. W ramach pracy domowej napisze opowiadanie pt „Ja w obiegu wody” z zastosowaniem schematu poprawnego pisania opowiadań. (taksonomia poznawcza C)

  4. Podczas warsztatów plastycznych wykona samodzielnie pracę pt „Różne stany skupienia” techniką wyklejania z użyciem różnych materiałów m.in. piasku, kasz, makaronów .(taksonomia psychomotoryczna C)

  5. Potrafi rozwiązać zadania z treścią dotyczące obliczania sumy i różnicy temperatur w zeszycie ćwiczeń. (taksonomia poznawcza C)

  6. Dziecko zaśpiewa z pamięci piosenkę „Płyń łódko…”. (taksonomia poznawcza C, taksonomia emocjonalna C)

Materiał kształcenia:

  1. woda (edukacja przyrodnicza)

  2. temperatura (edukacja przyrodnicza)

  3. zadania z treścią na dodawanie i odejmowanie od 0 do 100 (edukacja matematyczna)

  4. stany skupienia (edukacja przyrodnicza)

  5. obieg wody w przyrodzie (edukacja przyrodnicza)

  6. schemat pisania opowiadań: czas, akcja, narracja - przebieg zdarzeń (edukacja językowa)

  7. wyklejanka z użyciem różnych materiałów m.in. piasku, kasz, makaronów (edukacja plastyczna)

  8. piosenka „Płyń łódko…”. (edukacja muzyczna)

Graf:

0x01 graphic

Wskaźnik: (1+1+1+1+1+3+1+2+1+2+1+1)/8 = 2

Ścieżki dydaktyczne:

  1. 3,2,1,4,7

  2. 3,2,1,4,5

  3. 6,5,1

  4. 8,1

Sytuacja dydaktyczna:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Wyjaśnienie pojęcia „temperatura”.

Uważnie słucha nauczyciela.

Zapoznaje uczniów z trzema stanami skupienia wody przez przeprowadzanie doświadczeń.

Uważnie słucha, obserwuje oraz bierze czynny udział w zajęciach.

Przyniesienie materiałów do wyklejanki, np. ryżu, makaronu, piasku, kaszy.

Wyklejenie z przyniesionych przez nauczyciela materiałów pracy „Różne stany skupienia”

Przedstawi uczniom obieg wody w przyrodzie przy pomocy plansz i zadań do uzupełnienia w zeszycie ćwiczeń..

Uważnie słucha nauczyciela, zadaje pytania, bierze czynny udział w zajęciach i uzupełnia zadania w zeszycie ćwiczeń.

Przedstawienie schematu pisania opowiadań na tablicy i zadanie pracy domowej polegającej na napisaniu opowiadania pt „Ja w obiegu wody”.

Uważnie słucha nauczyciela, przepisuje schemat pisania opowiadań do zeszytu i notuje temat pracy domowej.

Przypomnienie zasad dodawania i odejmowania, rozwiązywanie na tablicy przykładowych zadań z treścią związanych z temperaturą i zakresem liczb od 0 do 100.

Uważnie słucha, obserwuje oraz bierze czynny udział w rozwiązywaniu zadań.

Nauczenie dzieci tekstu piosenki pt „Płyń łódko…”

Zapamiętanie tekstu piosenki.

Zagranie melodii na gitarze i zaśpiewanie z dziećmi w/w piosenki.

Śpiewanie piosenki w rytmie.

Wymagania programowe:

CZASOWNIK OPERACYJNY

MATERIAŁ KSZTAŁCENIA

WARUNKI WYKONANIA

KRYTERIA WYKONANIA

TECHNIKI OCENIANIA

Uczeń wymienia

stany skupienia wody

zapytany

k

odpowiedź ustna

Uczeń wyjaśnia

obieg wody w przyrodzie

zapytany

odpowiedź ustna

Uczeń zastosuje

schematu poprawnego pisania opowiadań

w ramach pracy domowej

p

praca

Uczeń wykona

wyklejankę z użyciem różnych materiałów m.in. piasku, kasz, makaronów

podczas warsztatów plastycznych

k

praca

Uczeń rozwiąże

zadania z treścią na dodawanie i odejmowanie od 0 do 100

w zeszycie ćwiczeń

d

praca

Uczeń zaśpiewa

Piosenkę „Płyń łódko…”

z pamięci

p

obserwacja

Organizacja kształcenia:

Metody dydaktyczne:

    1. Pogadanka, wykład (metoda podająca)

    2. ćwiczenia praktyczne (metoda praktyczna)

    3. pokaz z objaśnieniem (metoda praktyczna)

    4. doświadczenie (metoda praktyczna)

Środki dydaktyczne:

Organizacja przestrzeni:

Ławki ustawione w rzędach w standardowy sposób.

4


