T - 16, Konspekty


0x08 graphic
Zatwierdzam

D-ca kompanii

Zezwalam na korzystanie

Rok szkolny

Stopień, imię i nazwisko

data

podpis

..........................

Podpis

Dnia...................

PLAN KONSPEKT

Temat:

Cel:

Forma:

Czas:

Miejsce:

Zabezpieczenie mat.-techniczne:

Zagadnienia szkoleniowe:

Literatura:

Wskazówki

organizacyjno-metodyczne :

W dniu zajęć :

Warunki

bezpieczeństwa :

Budowa i unieszkodliwianie pojedynczych min państw sąsiednich.

1.Nauczyć szkolonych budowy i zasady działania min p.panc i p.piech .

2.Nauczyć szkolonych przepisów bezpieczeństwa , oraz prawidłowego

ustawiania i unieszkodliwiania pojedynczych min.

Ćwiczenia praktyczne.

Plac taktyczny R1.

  • mina PtMiBa3 - komplet.

  • mina PMD6 - komplet

  • mina POMZ-2M -komplet.

  • łopaty saperskie.

  • łopatki piechoty na stan ćwiczących.

  • broń etatowa.

  • ISOPS.

  • hełmy.

  • MZM( mały zestaw minerski).

  • przekroje min i plansze.

1. Budowa i zasada działania min p.panc i p.piech

  1. Przepisy bezpieczeństwa podczas ustawiania , uzbrajania i unieszkodliwiania pojedynczych min.

3. Praktyczne ustawianie i unieszkodliwianie min.

„Metodyka szkolenia inżynieryjno saperskiego pododdziałów łączności”-MON

  • Na dwa dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż z instruktorami.

  • Dzień przed zajęciami sprawdzić, czy dowódcy drużyn znają ustawianie i unieszkodliwianie min, których mają nauczać.

  • Całość zajęcia podzielić na 3 części : wstępną, główną i końcową.

  • Część wstępną prowadzi d-ca plutonu metodą objaśniająco - pokazową.

  • Część zasadniczą prowadzą instruktorzy na punktach nauczania.

Tą część dziele na 2: w pierwszej szkolonych podzielę na 2 drużyny

które będą szkolić się odpowiednio na pierwszym i drugim punkcie naucza- nia w zakresie poznania budowy i zasady działania min p.panc i p.piech.

W drugiej części cały pluton dziele na 3 drużyny które będą szkolić się

zakresie ustawiania i unieszkodliwiania min p.panc. i p.piech.

  • Część końcową prowadzi dowódca plutonu.

  • Na pierwszym punkcie nauczania należy przygotować eksponaty i przekroje min p.panc typu MKU, TM62M, PtMiBa3

  • Na drugim punkcie nauczania przygotować przekroje i plansze pomocnicze min typu PMD6 i POMZ2M

  • Na trzecim punkcie nauczania przygotować miny typu PtMiBa3, PMD6 i POMZ2M - kompletne z zapalnikami i sprzętem potrzebnym do ich ustawiania i usuwania.

Dopilnować właściwego i szybkiego pobrania sprzętu, min i zapalników (osobiście sprawdzić ukompletowanie i sprawność MZM i środków zaporowych) oraz sprawnego wyjścia (wyjazdu) na zajęcia.

Sprawdzać prawidłowość ustawiania min i ich usuwania zgodnie z obowiązującymi przepisami w regulaminowym czasie .

  • Sprawdzić broń przed i po zajęciach.

  • Wszystkie czynności szkoleni wykonują na komendy lub sygnały.

  • Zabrania się korzystania z niesprawnych środków pozoracji pola walki.

  • Szczególna uwagę zwrócić na sposób obchodzenia się ze środkami pozoracji pola walki.

  • W razie urazu udzielić pomocy poszkodowanemu.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp

ZAGADNIENIA

I CZAS

CZYNNOŚCI PROWADZĄCEGO

ZAJĘCIA

UWAGI

I

Część wstępna

  • Przyjęcie meldunku,

  • Sprawdzenie wyglądu zewnętrznego, sprawdzenie obecności, przejrzenie broni i wyposażenia osobistego żołnierzy

  • Pytania kontrolne

  • Podanie tematu i celu zajęć

  • Przedstawienie organizacji zajęć oraz zwięzłe wprowadzenie do tematu zajęć

  • Omówienie warunków bezpieczeństwa

Pomocnik dowódcy plutonu składa meldunek.

Szkoleni wykonują komendy.

Wytypowani słuchacze odpowiadają na zadane pytania.

II

Część główna

Zagadnienie 1:

„Budowa i zasada działania min p.panc i p.piech”. 1 punkt nauczania.

Zagadnienie 2:

„Przepisy bezpieczeństwa podczas ustawiania, uzbrajania i unieszkodliwiania pojedynczych min”- 2 punkty nauczania

Zmiana

w grupach.

Zagadnienie 3:

„Praktyczne ustawianie i unieszkodliwianie min.”

Nakazuje instruktorom odprowadzić drużyny na pierwsze 2 punkty nauczania.

Omawia konstrukcje i zasady działania min p.panc i p.piech. ( Pt-Mi-Ba-3, PMD-6, POMZ-2M ) na pierwszym punkcie szkolenia z wykorzystaniem pomocy naukowych przekrojów i plansz.

Kontroluje instruktorów oraz ćwiczących w celu zachowania prawidłowych przepisów bezpieczeństwa oraz w wyniku stwierdzenia niedociągnięć wzywa instruktora wskazuje mu popełnione błędy.

Prowadzący zajęcia nakazuje

dokonać zmiany na punktach nauczania.

Dowódca plutonu po 40 minutach nakazuje przerwać szkolenie na 1 i 2 punkcie nauczania. Wykonuje zbiórkę plutonu na poprzednim miejscu. Nakazuje instruktorom wykonać zbiórki w drużynach i udać się na 3 punkt nauczania.

Zwraca uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa przy ustawianiu i unieszkodliwianiu min.

Instruktorzy dzielą pluton na dwie drużyny i udają się do miejsca ćwiczeń

Instruktorzy przystępują do omawiania konstrukcji i zasady działania min p.panc i p.piech typu: PtMiBa3, PMD-6,POMZ-2M,na pierwszym punkcie nauczania z wykorzystaniem pomocy naukowych, przekrojów i plansz.

Szkoleni słuchają i obserwują instruktora.

Instruktor przystępuje do omawiania przepisów bezpieczeństwa kolejno w punktach.

Szkoleni wykonują

komendy.

Instruktorzy przystępują do ustawiania i unieszkodliwiania min typu:

PtMiBa3, PMD6 i

POMZ-2M.

Szkoleni słuchają i obserwują wykonywane czynności.

Następnie pod nadzorem instruktorów ustawiają i unieszkodliwiają miny.

III

Część końcowa

Omówienie zajęć.

Wykonuje zbiórkę plutonu. Omawia zajęcia. Na wniosek dowódców drużyn wyróżnia najlepiej ćwiczących. Nakazuje wykorzystanie nabytych umiejętności na innych zajęciach. Odpowiada na pytania i zadaje materiał do nauki własnej. Zwraca uwagę na pozostawienie porządku .

Stoją na zbiórce i zadają pytania.

OPRACOWAŁ:


