konspekty do wydruku, Dokumenty(1)


Konspekt

Temat: Doskonalenie poznanych elementów technicznych-piłka koszykowa.

Data 03.01.2013

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: IV

Przybory i przyrządy: znaczniki, piłki do koszykówki

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: podania, chwyty, kozłowanie.

2. Motoryczność: kształtowanie szybkości i zwinności

3. Wiadomości: utrwalenie poznanych przepisów w koszykówkę.

4. Akcent wychowawczy : zachowanie kibica na meczu.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Przypomnienie podstawowych przepisów  gry.

Zabaw. ożywiająca : „Berek z piłką”

Rozgrzewka : ćw. ogólnorozwojowe

Prowadzi wyznaczony uczeń.

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- Kozłowanie piłki koszykowej RP i RL: w staniu, siadzie, leżeniu przodem i tyłem.

- Kozłowanie piłki połączone z biegiem: przodem, krokiem dostawnym ze zmianą kierunku biegu i ręki.

- Rzut piłki koszykowej o ścianę sprzed klatki piersiowej, z kozła i chwyt piłki

- Jednoczesne podania i chwyty piłki w parach . Zmiana na gwizdek

- Podania, chwyty i kozłowanie  piłki w zabawie: „Kto pierwszy”

Gra właściwa 5x5 /lub na jeden kosz-piłka uliczna.

25'

Ustawienie w rozsypce

Ustawienie na obwodzie sali-koła

Przypomnienie techniki wykonania

Pary na liniach bocznych boiska

Po ćw. zebranie piłek

Podział na drużyny

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Staramy się usłyszeć od uczniów popularne okrzyki i hasła kibiców.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie i chodzenie na mecze koszykówki.

5 `

Hasła utrzymane w dobrym tonie

Konspekt

Temat: Nauka podań i chwytów piłki w miejscu i ruchu.

Data: 28.02.2013

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka podań i chwytów, kozłowanie

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość

3. Wiadomości: umiejętność zorganizowania sobie odpoczynku czynnego po zmęczeniu umysłowym np. w trakcie nauki lub po nauce

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP, dyscyplina

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: IV

Przybory i przyrządy: znaczniki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Pogadanka na temat zorganizowania sobie wolnego czasu.

Zabawa ożywiająca „Berek ranny”

  1. Gra w łapki w podporze przodem.

  2. Walka kogutów w przysiadzie.

  3. U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za RR i wykonują skłony T z pogłębieniem.

  4. U. stoją twarzą do siebie trzymając N partnera i R, wzajemnie wykonują przysiad na jednej nodze.

  5. Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon T w przód naprzemiennie.

  6. U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce. Zmiana.

  7. J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

  8. J.w. marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

  9. W leżeniu tyłem twarzą do siebie u. podają do siebie piłkę zza głowy wykonując równocześnie brzuszki.

  10. W leżeniu przodem w odl. 5 m. podania do siebie piłki z uniesieniem klatki piers. i RR.

3'

15'

U. w parach trzymają się wzajemnie za kolana. Wyznaczona para jest berkiem.

Rozgrzewka w parach.

N-el rozdaje piłki.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  1. Ćwiczenie na poruszanie się po boisku. Berek z piłką. Zawodnicy poruszają się parami trzymając piłkę ręczną między sobą na wysokości klatki piersiowej.

  2. Zabawa „Strzelec”. Osoby stoją w rozsypce, 2 osoby mając szarfę podają do siebie piłkę próbując zbić inne. Zbita osoba ubiera szarfę i staje się dodatkowym strzelcem. Zabawa kończy się gdy wszystkie osoby zostaną zbite i będą miały szarfy.

  3. Ćwiczenie doskonalące kozłowanie. Pierwsza osoba z rzędu na sygnał skacze na jednej nodze kozłując i omijając pachołek, dalej kozłując skacząc na drugiej nodze wraca do zatępu. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie. Później kozłujemy z ringo na głowie.

  4. Podania i chwyty. U. stoją w dwóch kołach o promieniu 5 m . Na sygnał nauczyciela podają do siebie dokładnie, n-el liczy czas, u. natomiast liczą ilość podań. Jeśli piłka spadnie na ziemię liczymy od początku.

  5. Gra rzutna „Skuwany w kole”. Dwie drużyny, jedna tworzy zewnętrzne koło, druga tworzy grupkę wewnątrz. U. wykonują podania na obwodzie i przez dokładne podania próbują zbić te osoby w środku. Liczymy liczbę zbitych osób. Zmiana zespołów. Wygrywa zespół, który zbił więcej osób.

20'

Nauczyciel pokazuje technikę wykonania podania i chwytów piłki.

Efektem zabawy jest podział na dwie grupy (dwa kolory szarf).

U. ustawieni w dwóch zastępach.

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el koryguje błędy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie

2'

Konspekt

Temat: Nauka wykonywania rzutu do bramki

Data:07.03.2013

Cele główne lekcji:

1. Umiejętności: nauka rzutu z biegu, doskonalenie podań, chwytów, kozłowania.

2. Motoryczność: rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła, szybkość

3. Wiadomości: jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka?

4. Akcent wychowawczy : współpraca w grupie, przestrzeganie zasad BHP.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Klasa: IV

Przybory i przyrządy: znaczniki, piłki ręczne, pachołki

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Jakie ćwiczenia zawiera rozgrzewka? - pogadanka.

Zabawa ożywiająca „Strzelec”

Rozgrzewka przeprowadzona przez U. na ocenę. Bieg dookoła boiska, krążenia RR, krok odstawno - dostawny, podskoki tempowe, marsz - przysiady, przekładanka, ćw. mm szyi, rozgrzewka RR i nadgarstków, skłony boczne, opady T w przód, ćw. mm brzucha, ćw. mm grzbietu, ćw. rozciągające, ćw. równoważne, skrętoskłony, rozgrzewka stawów skokowych.

„Berek ze zwodem”. Jedna osoba goni pozostałych a kto zostanie złapany staje w miejscu, aby go wybawić należy wykonać zwód pojedynczy ciałem.

3'

12'

Os. stoją w rozsypce, 2 os. mając odznaczniki podają do siebie próbując zbić inne. Każda zbita osoba staje się strzelcem i otrzymuje odznacznik.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

  • Ćwiczenia w dwójkach. Podania w miejscu: oburącz sprzed klatki piersiowej, jednorącz PR i LR, podanie kozłem.

  • U. imitują rzut z biegu, powtarzając rytm trzech kroków.

  • U. biegną w dwójkach, poruszają się do przodu biegiem dowolnie, jedna z osób po otrzymaniu piłki wykonuje rzut z biegu. Zmiana. Każdy wykonuje 3 strzały na bramkę.

  • U. biegną w dwójkach, poruszają się do przodu biegiem,2 m. od linii bramkowej jedna osoba podaje piłkę drugiej przebiegającej za plecami po czym wykonuje rzut z biegu.

  • Ćwiczenie w formie fragmentów gry. N -el ustawia dwie drużyny na liniach pola bramkowego. Drużyna obrońców broni pola bramkowego, drużyna atakujących podaje między sobą piłkę i kończy akcję rzutem.

  • U. rozgrywają akcje 4x4 wg. dowolnie wymyślonego planu działania.

  • Konkurs rzutów karnych. Najlepsza drużyna dostaje ocenę (5).

25'

Nauczyciel przypomina technikę wykonania podania i chwytów piłki.

Pokazuje technikę wykonania rzutu z biegu.

Staramy się poprawnie wykonać zadania.

N-el koryguje błędy.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Ćwiczenia oddechowe.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Oglądamy mecz piłki ręcznej

5'

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas/Powt.

Uwagi organizacyjno - metodyczne

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Czynności organizacyjno -porządkowe.

2. Motywacja do zajęć.

3. Rozgrzewka.

Zbiórka, sprawdzenie obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć, omówienie tematu zajęć.

Przypomnienie podstawowych przepisów  gry.

Zabaw. ożywiająca : „Berek z piłką”

Rozgrzewka : ćw. ogólnorozwojowe

Prowadzi wyznaczony uczeń.

3'

12'

CZĘŚĆ GŁÓWNA

4. Realizacja zadania głównego.

- Kozłowanie piłki koszykowej RP i RL: w staniu, siadzie, leżeniu przodem i tyłem.

- Kozłowanie piłki połączone z biegiem: przodem, krokiem dostawnym ze zmianą kierunku biegu i ręki.

- Rzut piłki koszykowej o ścianę sprzed klatki piersiowej, z kozła i chwyt piłki

- Jednoczesne podania i chwyty piłki w parach . Zmiana na gwizdek

- Podania, chwyty i kozłowanie  piłki w zabawie: „Kto pierwszy”

Gra właściwa 5x5 /lub na jeden kosz-piłka uliczna.

25'

Ustawienie w rozsypce

Ustawienie na obwodzie sali-koła

Przypomnienie techniki wykonania

Pary na liniach bocznych boiska

Po ćw. zebranie piłek

Podział na drużyny

CZĘŚĆ KOŃCOWA

5. Ćwiczenia uspokajające.

6. Czynności organizacyjno porządkowe.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

Staramy się usłyszeć od uczniów popularne okrzyki i hasła kibiców.

Zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie.

Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie i chodzenie na mecze koszykówki.

5 `

Hasła utrzymane w dobrym tonie


