Prowadzący: Robert Matuszak
KONSPEKT LEKCJI
Temat: Nauczanie rzutu dyskiem w formie ścisłej
Cel główny: Nauczanie obrotu do rzutu dyskiem
Cele lekcji w zakresie:
a) umiejętności: uczeń potrafi prawidłowo trzymać dysk,
wykonać obrót do wyrzutu dysku.
psychomotoryki: uczeń kształtuje koordynację ruchową
wiadomości: uczeń umie dokonać samooceny swoich umiejętności,
zna przepisy konkurencji rzutu dyskiem
d) wychowania: uczeń współpracuje z partnerem, integruje się
z zespołem klasowym, jest zdyscyplinowany,
dba o higienę osobistą Miejsce: Hala LA
Liczba osób: 12
Czas: 45min
Przybory: dyski
TOK LEKCJI |
TREŚĆ ZAJĘĆ |
CZAS |
ORGANIZACJA |
UWAGI |
CZĘŚĆ I
Czynności organizacyjno - porządkowe
|
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, kontrola strojów.
|
3min |
x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
N |
Po sprawdzeniu obecności i przygotowania do lekcji przypominam o zasadach bezpieczeństwa na lekcji |
Rozgrzewka |
Trucht, rozciąganie |
7min |
x x x x xx x x x x x x x x
N |
Elementy rozciągania ukierunkowane są na te partie mięśni, które biorą udział w rzucie dyskiem. W trakcie rozgrzewki zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i porządek w grupie ćwiczących. |
Ćwiczenia kształtujące: ćw. RR
ćw. T w pł. strzałkowej
ćw. T w pł. czołowej
ćw. W siadzie prostym
Ćw. W leżeniu tyłem
Skipo-rytmy. |
Stojąc, krążenia RR w przód Skłony T w przód i w tył z RR w górze NN na szerokość bioder, skłon T w przód, przytrzymanie za staw skokowy, wytrzymać 5s
Skłony T w bok
Skłon T w przód, chwyt za palce
Przejście z siadu prostego do leżenia przewrotnego
Podciągnięcie jednej nogi do klatki piersiowej, przytrzymanie, zmiana nogi.
SkipA-30m SkipC-30m Bieg submaksymalny-50m
|
5 min |
|
Ćwiczący ustawieni w kole tak, by mieli wystarczająco miejsca, by swobodnie wykonywać ćwiczenia. |
CZĘŚĆ II Nauczanie obrotu do rzutu dyskiem |
Oswojenie ze sprzętem
Wyrzuty z ustawienia przodem (jedna noga w wykroku)
Wyrzuty z ustawienia bokiem z zachowaniem zasady pięta-palce.
Nauka obrotu (na linii kręcąc się) Z ustawienia przodem, prawą nogę stawiamy bokiem do kierunku przed nogą lewą. Wykonujemy obrót na nodze prawej, LN prowadzona tyłem i postawiona przed NP z zachowaniem zasady pięta - palce.
Obrót z przeskokiem z ustawienia przodem: j.w. tylko dodajemy lekki przeskok i większą szybkość ćwiczenia
Obrót z przeskokiem z ustawienia bokiem: wkręcenie lewej stopy w kierunku rzutu, dalsza część ćwiczenia j.w.
Obrót z ustawienia tyłem (1,5 obrotu: przeskok - szybko, płasko; role napędzającą ma PN - ruch jednostajny przyspieszony obrotowy, kontakt z podłożem śródstopia |
2
3
5
3
3
5
5 |
X X X X X X X X X X X X P
X xxxxx
X xxxxx
Ustawienie j.w.
X X X X X X X X X X
P
Ustawienie j.w.
Ustawienie j.w.
Ustawienie j.w. |
Podczas oswojenia ze sprzętem przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Przed każdym ćwiczeniem wykonuję pokaz, następnie pokaz z opisem. Podczas wykonywania ćwiczenia przez uczniów koryguję ich błędy oraz dbam o bezpieczeństwo pozostałych.
Ustawienie osób w rzędach, osoba, która wykonuje zadanie podchodzi w pole rzutu.
W celu ułatwienia poprawnego wykonania ćwiczenia należy wykorzystać linie torowe na bieżni.
Zwracamy uwagę na elementy techniczne (stopa na śródstopiu, szybkie i płaskie przejścia w trakcie obrotu itp.) korygujemy błędy, podkreślając dobrze wykonane elementy. |
Czynności organizacyjno-porządkowe |
Zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie najaktywniejszych uczniów, zebranie sprzętu, pożegnanie |
4 min |
x x x x x x x x x x x x x x x x N |
Wyznaczeni uczniowie zbierają sprzęt |