Scenariusz zajęć w klasie I z okazji I Dnia Wiosny.
Temat bloku: Nadejście wiosny.
Temat dnia : Witamy wiosnę.
Zapis tematu: Zabawa integracyjna z okazji pierwszego Dnia Wiosny. Przygotowanie strojów, wierszy i piosenek według własnego pomysłu. Wspólna zabawa przy muzyce
i piosence. Malowanie farbami Pani Wiosny.
Cele:
Uczeń zna charakterystyczne cechy wszystkich pór roku,
Wymienia różne potrawy w danym kolorze,
Potrafi zaprojektować strój i krótki program artystyczny,
Potrafi bawić się i współpracować w grupie,
Maluje postać Pani Wiosny.
Metody: zabawa integracyjna „ćwierćland” / opracowana na podstawie książki Jadwigi Krzyżewskiej „Aktywizujące metody i techniki w edukacji”/
Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: kartki , bibuła marszczona i baloniki w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym, różne przedmioty w 4 kolorach.
Przebieg zajęć:
Przygotowanie do zajęć.
Dzień wcześniej dzieci zostały podzielone na 4 grupy za pomocą kartek w 4 kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. W ten sposób wylosowały przynależność
do kraju, w którym panuje dana pora roku : zima, wiosna, lato, jesień.
Kolor niebieski to zima, zielony - wiosna, żółty - lato, czerwony - jesień.
W domu dzieci mają za zadanie znaleźć w swojej garderobie rzeczy w kolorze kraju, który będą reprezentować . Na drugi dzień przychodzą ubrane w podane barwy.
Powitanie.
Zabawa słowna z pokazywaniem.
Otwórz drzwi, przywitaj słońce, pokłoń się Ziemi.
Weź kropelki deszczu i wiatr, weź ogień,
weź z każdej strony świata to co dla ciebie najlepsze.
Wymieszaj to w sobie i utul małego tygryska.
Przygotowanie do rozpoczęcia zabawy.
Dzieci siadają w kręgu. Otrzymują kartki w kolorze, który wcześniej wylosowali.
Na kartce wykonują własny „paszport” według wzoru./ załącznik nr 1/
Na „paszporcie” rysują swoje zdjęcie i podpisują własnym imieniem.
Dowód tożsamości zezwala na wejście do jednego z czterech krajów. Kraj zimy, wiosny, lata i jesieni.
N-l pokazuje klasę podzieloną na cztery części i granice państw zaznaczone kolorową kredą.
zima
|
wiosna |
lato
|
jesień |
Opowiadanie nauczyciela bajki o „Ćwierćlandzie”.
„Ćwiećland” to ogromne państwo, które składa się z 4 krajów. W pierwszym kraju panuje ciągle zima i wszystko jest tylko niebieskie, w drugim kraju panuje ciągle wiosna i wszystko jest zielone, w trzecim kraju jest tylko lato i wszystko jest żółte, a w czwartym jesień
i wszystko jest w kolorze czerwonym.
Mieszkańcy tych krajów kiedyś żyli w zgodzie i pory roku ciągle się zmieniały, świat był kolorowy. Teraz ludzie żyją w niezgodzie ,dlatego ciągle trwa ta sama pora roku.
W każdym kraju dzieci rodzą się na początku kolorowe, ale ludzie nie potrafią sobie przebaczyć , dlatego zmieniają się na jeden kolor, tak jak ich rodzice.
Tylko dziecko, które urodzi się dokładnie 21 marca w I dzień wiosny, może odmienić serca ludzi dorosłych i znieść granice między państwami. Mijają lata , a nigdy jeszcze nie urodziło się dziecko tego magicznego dnia.
Przygotowanie wystroju państwa do święta narodowego.
Mieszkańcy danego kraju dekorują swoje terytorium kolorowymi balonami, bibułami, paszportami i wszystkim, co posiadają w swoim kolorze /zima- na niebiesko, wiosna- na zielona, lato - na żółto, jesień - na czerwono/.
Przygotowanie strojów z bibuły marszczonej.
Dzieci wykonują stroje w swoim kolorze i przebierają się.
Przygotowanie jadłospisu i programu artystycznego do święta.
Dzieci układają jadłospis w charakterystycznych dla swojego kraju barwach np. zieloni- zupa szczawiowa, sałatka szpinakowa, żabie udka itp.
Program artystyczny ma opisywać daną porę roku np. wiosna - śpiewa piosenkę „Wiosna tuż, tuż”, przedstawia krótką scenkę z życia motyli, pszczół i pierwszych wiosennych ptaków.
Prezentacja przygotowanych jadłospisów i programu artystycznego przez każdy kraj.
Odczytanie przez nauczyciela dalszej części bajki.
Nadszedł upragniony dzień -21 marca, dzień zaczarowany, każdy z mieszkańców wypatrywał narodzin dziecka. I stało się , urodziła się śliczna kolorowa dziewczynka, która swoim małym serduszkiem rozgrzała zwaśnione serca ludzi dorosłych .
Ludzie zaczęli przekraczać granice ,witać się ze sobą i przepraszać nawzajem. Zapanowała wielka radość , w Ćwierćlandzie zrobiło się wesoło, jak nigdy dotąd. Wszystkie kraje zrobiły się kolorowe i odtąd wszystkie pory roku trwały po 3 miesiące . Nie było już granic między krajami.
Przygotowanie kolorowych strojów.
Dzieci wymieniają się między sobą kolorowymi bibułami , w taki sposób aby każde dziecko miało na sobie ubranie w 4 kolorach.
Prezentacja zaczarowanego pudełka.
Nauczyciel pokazuje dzieciom „zaczarowane pudełko”/ z podwójnym dnem- jedno dno puste, a przestrzeń między pierwszym , a drugim dnem wypełniona jest cukierkami w różnych kolorach/
Nauczyciel otwiera pudełko i prosi dzieci , aby wrzuciły do niego skrawki kolorowego papieru i pomyśleli o jakimś życzeniu. Życzenie się spełni kiedy kolorowe skrawki zamienią się w cukierki. Kiedy każde dziecko wrzuci papierek , zakleja dno. Dzieci siadają w kręgu, a pudełko wędruje po obwodzie koła i rozpoczynają się czary.
Nauczyciel odkleja drugą część pudełka i wysypuje cukierki, częstuje wszystkich uczestników zabawy. Marzenia się spełnią.
Zakończenie zabawy w „Ćwierćland”
Zabawa ze śpiewem : Stoi wiosenka z wiankiem na głowie, jej się kłaniają wszyscy królowie. Ty wiosenko dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz, ty wiosenko dobrze wiesz, kogo kochasz tego bierz.
Praca plastyczna w grupach.
Malowanie Pani Wiosny na dużym arkuszu papieru.
Załącznik nr 1
Miejsce na zdjęcie
pieczątka