Scenariusz imprezy ekologicznej Co tam zimą w lesie słychać, Przyroda i ekologia


„Co tam zimą w lesie słychać?”

Scenariusz imprezy ekologicznej w ramach programu edukacji ekologicznej dla uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej.

Termin: styczeń 2009

Czas: zajęcia całodzienne

Cele:

-integracja grupy,

-utrwalenie podstawowych pojęć z zakresu ochrony środowiska,

-utrwalenie zasad zdrowego trybu życia,

-kształtowanie spostrzegawczości przyrodniczej,

-kształtowanie umiejętności rozpoznawania tropów zwierząt,

-kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,

-kształtowanie umiejętności wyszukiwania informacji,

-rozwijanie sprawności fizycznej,,

-rozwijanie wyobraźni plastycznej.

-uwrażliwienie na potrzeby zwierząt zimą

Formy pracy: grupowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: albumy przyrodnicze, siano, warzywa, zboże, sól, skórki dla ptaków, czasopisma dla dzieci i młodzieży, szary papier, kartony, farby, kredki, kolorowa kreda, sanki.

Przebieg zajęć

Część 1 - TROPAMI LEŚNYCH ZWIERZĄT

a) Zajęcia w sali pt.” Kto nas potrzebuję zimą?”.

- Po wprowadzeniu przez opiekuna do tematyki zajęć i nakreśleniu ogólnego ich rysu przeprowadzamy burzę mózgów nt.: ochrona środowiska czy ekologia,

określając definicję zagadnienia.

- Dyskusja nt.: czy las trzeba chronić?- uczniowie na koniec formułują wnioski dotyczące potrzeby działań na rzecz ochrony lasu i jego mieszkańców.

-Praca plastyczna do wykonania w grupach: gr. I - Las chroniony, gr. II - Las bez ochrony .Prezentacja prac i ich interpretacja.

-Uczniowie w dwuosobowych grupach analizują albumy przyrodnicze wyszukując informacje nt. jak rozpoznać ślady zwierzą leśnych na śniegu( kształt, odległość, wielkość, itp.).Na tablicy są rysowane tropy i rozpoznawane gatunki zwierząt, które je pozostawiły.

-.Na zakończenie tej części zajęć uczniowie otrzymują schematyczne rysunki tropów zwierząt na podstawie których,( i zdobytych wcześniej informacji) będą rozpoznawać tropy w terenie.

-Zabawa ruchowa „krzesła ”z wykorzystaniem nazw zwierząt leśnych i ptaków pozostających na zimę w naszym kraju..

-Konkurs przyrodniczy(zagadki, rebusy, szarad dotyczące zwierząt leśnych).

Czas: 90 minut.

b)Zajęcia w terenie.

-Przygotowanie do wyjścia w teren: przygotowanie karmników, zebranie pokarmu przeznaczonego dla ptaków i zwierząt leśnych, przydzielenie funkcji, przypomnienie zasad obowiązujących w czasie pobytu w terenie.

- Rozwieszenie na terenie przyszkolnym karmników i uzupełnienie ich pokarmem dla ptaków, skórek słoniny stanowiących pokarm np. dla sikorek.

-Wycieczka do pobliskiego lasu na umówione spotkanie z p. leśniczym podczas której każdy z uczestników szuka tropów zwierząt i stara się rozpoznać zwierzę które je pozostawiło. Osoba która zauważy i rozpozna najwięcej tropów otrzymuje tytuł WIELKIEGO TROPICIELA.

W czasie wycieczki uczniowie mają sposobność rozmowy z leśniczym nt. jego pracy, roli w ochronie lasu, zwierząt występujących w naszych lasach, itp.

Punktem docelowym jest odwiedzenie paśnika, pozostawienie siana, warzyw

i soli w solankach.

Czas:90 minut.

2.LEKTURA LEKKA, ŁATWA I PRZYJEMNA

-Po powrocie, spotkanie w szkolnej czytelni. Z przygotowanych przez bibliotekarza czasopism ,każda osoba wybiera takie, którego lektura będzie dla niej doskonałym relaksem po trudach wycieczki. Po dokonaniu wyboru , uczniowie krótko uzasadniają swój wybór. Nauczyciel dokonując podsumowania, zwraca uwagę na wybór formy odpoczynku po zajęciach terenowych.

- Następnie oddajemy się przyjemności czytania.

Czas: 30 minut.

3.ZIMOWE IMPRESJE

-Przenosimy się do sali nr.7 w której zgromadzone są przybory plastyczne(kredki, farby, kolorowa kreda, plastelina, ołówki, pędzle, kartony, szary papier, itp.).

-W pierwszej kolejności, siedząc w kręgu dokonujemy podsumowania zajęć pytając uczniów, co w dzisiejszym dniu im się podobało, czego się nowego nauczyli, co im przeszkadzało, itp.

-Następnie proponujemy przedstawienie w formie plastycznej wrażeń z kończących się tego dnia zimowisk. Czegoś co im najbardziej utkwiło w pamięci, z czego byli zadowoleni, a może uczuć jakie to zimowisko w nich wzbudziło. Technikę i formę pozostawiamy do dyspozycji każdego uczestnika. Na zakończenie organizujemy wystawę prac.

Czas: 40 minut.

3.”PŁONIE OGNISKO I SZUMIĄ KNIEJE....”

Po zakończonych zajęciach plastycznych wychodzimy na zewnątrz..

Tam, przy sprzyjających warunkach pogodowych organizujemy saneczkowy tor przeszkód , wyścigi na sankach dwuosobowych zaprzęgów czy też inne zabawy na śniegu.

Dodatkową atrakcją może być zorganizowanie kuligu, w którego organizację włączyć można rodziców naszych uczniów.

Całość zajęć kończymy ogniskiem, na które drewno zbieramy w czasie pobytu w lesie pod okiem leśniczego. Pieczemy kiełbaski

i dzielimy się wrażeniami z całego dnia.

Czas : 60 minut.

opracowanie: Anna Lato


