kl V psimple, konspekty


Imię i nazwisko studenta: Izabela Talaga

PLAN LEKCJI

Temat: I wasn't at the the bank yesterday- Past Simple

Klasa: V

Cele lekcji: W czasie lekcji uczniowie poznają konstrukcję pytań oraz zdań przeczących w czasie Past Simple.

Nowa struktura gramatyczna: czasownik to be -przeczenia i pytania w czasie Past Simple

Pomoce i dodatkowe materiały dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczenia Steps in English 2, CD

ETAPY LEKCJI

PRZEBIEG LEKCJI

Typ interakcji

Czas

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Powitanie i sprawdzenie obecności

Informacja o celach lekcyjnych

N K

2'

ROZGRZEWKA JĘZYKOWA

Sprawdzenie zadania domowego na temat wskazywania kierunków

4'

PREZENTACJA form i struktur gram., słownictwa

1.Nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie „I wasn't in the library” i podkreśla wasn't. Uczniowie powtarzają zdanie za nauczycielem. Nauczyciel zapisuje zdanie „They weren't in the town”, podkreśla weren't. Uczniowie powtarzają zdanie. Nauczyciel wyjaśnia, że jest to przeczenie czasownika „być” w czasie przeszłym. Nauczyciel zapisuje na tablicy pełne i skrócone formy : was not= wasn't, were not=weren't. Nauczyciel wskazuje na tabelkę z podręcznika i tłumaczy zastosowanie przeczenia zgodnie z osobą.

2.Nauczyciel prosi trzech uczniów na środek sali. Każdemu z uczniów szepcze słowo, które uczeń ma zapamiętać i powiedzieć na głos, z podanych słów powstaje zdanie np.: He|was|in the library. Następnie nauczyciel prosi dwóch uczniów, aby zamienili się miejscami, jednak mają oni powtarzać wcześniej otrzymane słowa. Dzięki temu nauczyciel tłumaczy tworzenie pytań w czasie past Simple. Was|he|in the library?

3. Nauczyciel prosi poszczególnych uczniów o przekształcenie podanego przez niego zdania w przeczenie lub pytanie.

N K

15'

ĆWICZENIE

poznanych form i struktur gram., słownictwa

1.Uczniowie uzupełniają zdania negatywną formą czasownika być w czasie past Simple (wasn't/weren't)

2. Uczniowie uzupełniają dialog odpowiednimi formami. Następnie sprawdzają poprawność z nagraniem. Uczniowie odczytują dialog w parach.

3. Uczniowie słuchają i czytają komiks. Następnie odczytują go z podziałem na role. Kolejno uczniowie szukają i podkreślają pytania i przeczenia w komiksie.

4. Uczniowie zakreślają odpowiednią formę czasownika zgodnie z tekstem.

5. Uczniowie przekształcają zdania w czasie Present Simple na zdania w czasie przeszłym Past Simple

N K

20'

ZADANIE REZERWOWE:

1.Uczniowie uzupełniają tekst piosenki wpisując was/were/wasn't/weren't.

4'

UWAGI


