Nauka rzutu z wyskoku PR, konspekty


KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ

Prowadzący: Bartosz Stępień, Michał Zieliński

Temat :NAUKA RZUTU Z WYSKOKU W PIŁCE RĘCZNEJ

Cele lekcji:

Umiejętności: Uczeń potrafi wykonać rzut oraz podanie z wyskoku z zachowaniem prawidłowej techniki, nie łamiąc przy tym przepisów.

Motoryczność: kształtowanie orientacji przestrzennej, siła rzutu, celność podań i rzutów.

Wiadomości: Uczeń zna podstawowe przepisy gry w piłkę ręczną oraz prawidłową technikę wykonania rzutu z wyskoku

Akcent wychowawczy: umiejętność współpracy w zespole, a także z prowadzącymi zajęcia.

Data: 21.03.2014

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Płeć ćwiczących: dziewczęta

Liczba ćwiczących:

Liczba niećwiczących:

Czas ćwiczeń: 45 min

Pomoce dydaktyczne: piłki ręczne, szarfy,

Piśmiennictwo: Olejnik M., Paterka S. „ Przewodnik do ćw. z piłki ręcznej”

Metody i formy pracy: Naśladowczo-ścisła, Zadaniowo-ścisła, Zabawowo klasyczna, Forma zajęć w zespołach i w parach.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Dozowanie

Uwagi organizacyjno-metodyczne

Część I

Wstępna:(15min)

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

2. Motywacja do zajęć w lekcji

3. Rozgrzewka,

Ćw. ożyw.

Ćw. RR

Ćw. T w pł. strzałkowej

Ćw. T. w pł czołowej

Ćw. T w pł poprzecznej

Ćw. mm NN

Ćw. skocznościowe

Ćw. równoważne

Ćw. mm RR

Ćw. szyi

Ćw. mm grzbietu

Ćw. mm brzucha

Ćw. podań

Część II

Główna:(20min)

4.Kształt. Umiejętności i doskonalenie sprawności.

Część III

Końcowa:

5.Uspokojenie org.

6. Czynności organizacyjno - porządkowe

7.Nastawienie uczniów do wykonywania ćw. w domu

1.Zbiórka, powitanie, podanie tematu lekcji, sprawdzenie obecności

2. Pogadanka

Zabawa ożywiająca "6 podań"

Uczniowie dzielą się na 2 zespoły. Zadaniem każdego zespołu jest wymienienie 6 podań między sobą, tak aby przeciwna drużyna nie przechwyciła piłki. Podania są liczone tylko wtedy kiedy będą wykonywane z wyskoku.

Podania piłki rzutem zza głowy oburącz, jednorącz przy jednoczesnym krążeniu RR w przód i tył drugiego partnera(bez piłki)

Stojąc tyłem do partnera w rozkroku, podania między nogami, poprzez wykonanie skłonu

Trzymając piłkę nad głową wykonywanie skłonów bocznych na L i PS i oddanie piłki do współćwiczącego.

Stojąc do siebie plecami: podania ze skrętem T

Stojąc plecami do siebie i trzymając piłkę za pomocą własnych pleców wykonanie kilku przysiadów.

Stojąc naprzeciw siebie w bliskiej odległości podania piłki w podskoku piłka nie może spaść.

Stojąc na jednej nodze podania piłki do partnera lewą i prawą ręką.

Pompki(damskie) z jedną ręką na piłce zmieniając rękę po każdej pompce.

Druga osoba wykonuje skręty i skłony szyi.

Leżąc na brzuchu wykonywanie skłonu w tył z jednoczesnym podaniem piłki do partnera

Siad ugięty naprzeciw siebie: wykonywanie skłonu w tył i przód z podaniem piłki

Podania górne , półgórne, kozłem, po wykonaniu 3 kroków, po wykonaniu 3 kroków z wyskoku.

1. Ćwiczenie metodyczne nauczające prawidłowego odbicia oraz odprowadzenia ręki i nogi w bok a także poprawnego skrętu tułowia.
Ćwiczenie składa się z 5 zadań . Każde następujące po sobie zadanie zawiera nowy element oraz jest trudniejsze.

2. Ćwiczący ustawieni w rzędzie na pozycji lewego skrzydłowego. Z boku stoi jeden zawodnik stały podający piłki. Każdy z zawodników stojących w rzędzie jest w posiadaniu piłki. W momencie rozpoczęcia ćwiczenia następuje podanie piłki do zawodnika stałego , bieg w kierunku bramki, otrzymanie podania i rzut na bramkę w wyskoku.

3. Gra w piłkę ręczną z ograniczeniem że bramkę można zdobyć tylko po wykonaniu rzutu z wyskoku.

Rzuty karne. "Król"

1. Uporządkowanie obiektu

2. Podsumowanie lekcji - pochwały dla najaktywniejszych.

Zadanie domowe. Dowiedzieć się jaki rzut w piłce ręcznej jest najmocniejszy.

2min.

1 min.

3min.

7min.

4'

7'

6'

10'

2'

2'

1'

Ustawienie w szeregu

Odliczanie do dwóch, rozdanie szarf jednej z drużyn

Wszystkie ćw kształtujące z piłkami wykonywane w parach.

Pokaz wszystkich ćw przez N.

Poprawiamy zauważone u uczniów błędy.

Poprawiamy zauważone u uczniów błędy.

Podział na zespoły

Kto nie pokona bramkarza siada z boku.

Zbiórka w szeregu.

Niećwiczący zbierają piłki


