Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III
Ośrodek tematyczny: Pora wesoła
Temat dnia: Taniec jesiennych liści
Zapis w dzienniku: Reagowanie ruchem na zmiany dynamiki w piosence pt. „Gdzie jesteś, jesieni? Czytanie z podziałem na role wiersza „Rozmowa z jesienią”. Indywidualne opisywanie liścia. Zabawy naśladowcze: Taniec jesiennych liści. Kompozycje z zasuszonych liści. Ćwiczenia w zakresie tabliczki mnożenia.
Cele ogólne:
Rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przyrodą
Doskonalenie umiejętności czytania z podziałem na role
Kształcenie umiejętności poprawnego redagowania opisu
z użyciem zgromadzonego słownictwa
Ćwiczenia doskonalące umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych
Rozwijanie pomysłowości i inwencji twórczej
Rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
Cele operacyjne:
Uczeń:
Dostrzega zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku
Wzbogaca słownik o wyrazy związane z jesienią
Odkrywa, że w utworze literackim wszystko jest możliwe
Czyta tekst z podziałem na role
Gromadzi wyrazy potrzebne do zredagowania opisu
Redaguje wypowiedź w formie opisu
Mnoży i dzieli w zakresie tabliczki mnożenia
Rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem mnożenia i dzielenia w zakresie 100
Jest twórcą oryginalnych kompozycji plastycznych
Reaguje ruchem na zmiany dynamiki
Efektywnie współdziała w grupie
Metody pracy:
podające ( pogadanka, rozmowa, praca z tekstem, opis czynności)
poszukujące (elementy metody problemowej)
eksponujące (obserwacja)
aktywizujące (zabawa w skojarzenia, bank pomysłów, bank wyrazów)
operatywne (ćwiczeń i działań praktycznych)
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
puzzle matematyczne (trzy rodzaje), plansze z nazwami części opisu (do zawieszenia na tablicy), kartki z tekstem opisu różnych roślin (do pracy w grupach), kartoniki z przymiotnikami używanymi do opisu liści (do zawieszenia na tablicy), kartki z tabelkami do gromadzenia słownictwa (do pracy w grupach), karty z rysunkami liści, kartki z pytaniami, kartki z tekstem do uzupełnienia, ilustracje liści, plansza z drzewem (do zawieszenia na tablicy), listki z kartonu, zasuszone liście, tekst wiersza „Rozmowa z jesienią” (podręczniki „Wesoła Szkoła”), karta matematyczna nr 38 ( matematyka „Wesoła Szkoła), magnetofon, kaseta magnetofonowa, kartony, kleje, nożyczki, kredki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - „Ludzie do ludzi” (Uczniowie witają się poszczególnymi częściami ciała, np. pięta do pięty, kolano do kolana)
2. Śpiewanie piosenki pt. „Gdzie jesteś, jesieni?”.
Reagowanie ruchem na zmienność dynamiki.
3. Ustalenie charakterystycznych cech pory roku - jesieni (Zabawa w skojarzenia - dzieci podają wyrazy kojarzące się im ze słowem „jesień”).
4. Zabawa „Wiatr i drzewa” (Uczniowie dobierają się parami. Jedno dziecko jest wiatrem, a drugie - drzewem. Wiatr dmucha na drzewo z różną siłą, a drzewo porusza się w zależności od siły wiatru).
5. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie puzzli matematycznych (praca wielopoziomowa - załączniki nr 1, 2, 3).
Nadanie tytułu ułożonemu obrazkowi (bank pomysłów).
6. Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „Rozmowa z jesienią” (podręcznik „Wesoła Szkoła” str. 85); krótka analiza wiersza.
7. Czytanie wiersza z podziałem na role.
8. Ustalenie części składowych opisu (Nauczyciel wiesza na tablicy plansze
z podanymi przez dzieci nazwami - „wstęp”, „rozwinięcie”, „zakończenie”).
9. Wyodrębnienie w opisach roślin poszczególnych części składowych (opis fikusa, pelargonii, dębu, tulipana, konwalii, pszenicy, jabłka - załącznik nr 4) (praca grupach), ustalenie ich zawartości .
Zawieszenie na tablicy kartonów z napisami: „nazwa opisywanej rzeczy, powody dokonania opisu” (pod napisem „wstęp”), „charakterystyczne cechy opisywanej rzeczy” (pod napisem „rozwinięcie”), „wrażenia, jakie wywołuje, przeznaczenie opisywanej rzeczy” (pod napisem „zakończenie”).
10. Ustalenie cech opisywanych rzeczy, wybranie tych, które zostaną wykorzystane w czasie opisu liści (Nauczyciel wiesza na tablicy napisy: „wielkość”, „barwa”, „kształt”).
11. Bank wyrazów określających wielkość, barwę, kształt liści (Dzieci kolejno losują kartoniki z przymiotnikami i przyporządkowują je do odpowiedniej kategorii).
12. Gromadzenie słownictwa potrzebnego do opisu liścia (praca grupowa - uczniowie poszczególnych grup uzupełniają tabele określeniami potrzebnymi do opisu liścia brzozy, topoli, lipy, dębu, klonu, jaworu, wierzby) - załącznik nr 5.
13. Indywidualne opracowanie opisu liścia (praca wielopoziomowa - załącznik nr 6).
14. Zabawy naśladowcze bez przyborów: „Taniec jesiennych liści”
(przedstawianie środkami pozawerbalnymi czynności liści: opadanie z drzew, krążenie w powietrzu, wzlatywanie w górę, próby poderwania się z ziemi).
15. Wykonanie kompozycji z zasuszonych liści (praca grupowa).
Kompozycja zamknięta, otwarta.
16. Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem tabliczki mnożenia
(karta matematyczna nr 38).
17. Podsumowanie dnia i samoocena (Uczniowie kolorują listki „jesiennymi”
barwami: brązową, czerwoną, pomarańczową, żółtą - kolor zależy od zaangażowania, umiejętności współpracy z innymi, zdobytej wiedzy; pokolorowane listki przyklejają na kartonie z namalowanym drzewem - na drzewie, jeśli uważają, że zajęcia były ciekawe, opadające z drzewa, jeśli zajęcia oceniają, jako przeciętne, pod drzewem, jeśli zajęcia im się nie podobały).
Opracowała: Bogusława Gwoździńska
Mój fikus
Moi rodzice kupili nową roślinę - fikusa.
Fikus ma cienki, twardy pień, koloru brązowego. Od pnia wyrastają gałązki, które tworzą w górze rozległą koronę. Fikus pokryty jest dużymi, jajowatego kształtu liśćmi, w dotknięciu twardymi. Z wierzchu są one błyszczące, ciemnozielone, a pod spodem matowe, jaśniejsze.
Fikus ślicznie zdobi nasze mieszkanie.
Nasza pelargonia
W naszej klasie mamy kwitnącą pelargonię.
Rośnie ona w plastikowej doniczce. Wyrastają z niej krótkie, grube i jasnozielone łodygi. Liście ma duże, okrągławe i jasnozielone. Spośród tych liści wyglądają wielkie kule czerwonych kwiatów.
Cieszymy się jej pięknym widokiem.
Nasz dąb
Na boisku szkolnym rośnie stary dąb.
Jest on potężnym, bardzo wysokim drzewem liściastym. Gruby pień okrywa szara, chropowata kora. Z pnia wyrastają olbrzymie konary, od których odchodzą różnej grubości gałęzie. Na gałęziach znajduje się wiele ciemnozielonych, sztywnych liści. Spomiędzy liści wyglądają małe, zielone żołędzie.
Bardzo lubimy siedzieć w cieniu tego pięknego drzewa.
Tulipan
Marek przyniósł do klasy bukiet tulipanów.
Tulipan to roślina średnio wysoka. Na szczycie sztywnej, długiej, zielonej łodygi osadzony jest jeden okazały kwiat. Składa się on z zielonej działki kielicha i czerwonych płatków korony. Tulipan ma dwa płaskie, podłużne, jasnozielone, ostro zakończone liście.
Tulipany ładnie wyglądają na biurku naszej pani.
Konwalia majowa
W ogródku u mojej babci zakwitły konwalie.
Konwalia to niska roślina. Ma dwa duże, płaskie i ostro zakończone liście. Liczne drobne, zwisające w dół kwiaty są zebrane jednostronnie w grono. Mają białą barwę, a kształtem przypominają dzwoneczki.
Konwalie nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale i zapachem.
Pszenica
Dzisiaj na lekcji rozmawialiśmy o roślinach zbożowych. Jedną z tych roślin jest pszenica.
Pszenica to średnio wysoka roślina. Ma długie, cienkie, puste i lekkie źdźbło, zakończone sztywnym kłosem. W kłosie znajduje się żółtozłociste ziarno. Liście są długie, wąskie, wiotkie i żywozielone.
Wszyscy lubimy jeść bułeczki, upieczone z mąki pszennej.
Jabłko Kasi
Kasia przyniosła jabłko ze swojego sadu.
Jest ono ogromne i kuliste. Z jednej strony ma kolor żółtawozielony, a z drugiej czerwony.
U nasady jabłka widoczny jest mały ogonek, a po drugiej jego stronie okrągłe wgłębienie. Jest słodkie i soczyste.
To bardzo smaczny i zdrowy owoc.
Obejrzyjcie dokładnie liść i wpiszcie do tabelki informacje na jego temat (korzystajcie ze zgromadzonego słownictwa).
Nazwa opisywanego liścia |
|
Wielkość liścia |
|
Barwa liścia |
|
Długość i grubość ogonka liściowego |
|
Kształt blaszki liściowej |
|
Brzeg blaszki liściowej |
|
Wrażenia i przeznaczenie liścia |
|
POZIOM PIERWSZY
Opracuj opis wybranego liścia. Korzystaj z planu i zgromadzonego słownictwa.
POZIOM DRUGI
Opracuj opis wybranego liścia. Korzystaj z podanych pytań.
Jakiego drzewa liść znalazłeś w czasie spaceru?
Jakiej wielkości jest ten liść?
Jaką ma barwę?
Jakiej długości i grubości jest jego ogonek?
Jaki kształt ma blaszka liściowa i jaki jest jej brzeg?
Jakie wrażenia wywołuje u Ciebie ten liść (jego uroda) i co z nim zrobisz?
POZIOM TRZECI
Uzupełnij podany tekst odpowiednimi wyrazami.
W czasie spaceru znalazłem liść ...................................... . nazwa
Jest to ................................... liść. Ma ................................... wielkość kolor
barwę. ................................. i .................................. ogonek Długość grubość
utrzymuje blaszkę liściową o kształcie ............................. kształt
.......................... . Brzeg liścia jest ....................................... . blaszki wycięcia
Ten ....................................... liść .......................................... wrażenia przeznaczenie
.................................................................................................
............................................................................................... .
|
3 • 6 20 : 4 2 • 10
30 : 5 24 : 6 3 • 8
7 • 3 5 • 5 12 : 4
|
|
||
6 • 7 64 : 8 54 : 6
4 • 8 9 • 5 36 : 9
48 : 8 7 • 8 28 : 4
|
|
||
3 • (5 + 15) 58 - 6 • 6 8 • 7 + 27
49 : 7 + 18 100 : 2 - 32 57 + 4 • 6
8 • 10 - 72 (7 + 4) • 5 4 • 3 • 2
|
|
24
55
8
81
18
25
83
22
60
Załącznik nr 3
7
56
6.
4
45
32
9.
8
42
Załącznik nr 2
3
25
21
24
4
6.
20
5
18
Załącznik nr 1
Załącznik nr 6
Załącznik nr 5
Załącznik nr 4