przepis, konspekty


Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI w dniu 2 .09.2013 r.

Temat zajęć: Sporządzamy przepis.

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

uczeń powinien:

II. Formy pracy

III. Metody pracy

IV. Środki dydaktyczne

V. Przebieg zajęć

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Cele i uwagi

Część wstępna ok. 3 min.

Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne.

Uczniowie odpowiadają na sprawdzanie obecności .

Ok. 1 min.

Zadaję pytania: co to jest przepis? (wskazówka, zwykle w formie pisemnej, określająca sposób wykonania czegoś); gdzie możemy je znaleźć? (książki kucharskie, prasa, produkty spożywcze.)

Odpowiadają na pytania.

Uczeń przekazuje swoją wiedzę.

Ok. 5 min.

Rozdaję uczniom karty pracy. Czytam pierwsze polecenie, a następnie treść przepisów. Proszę o podanie: co powinien zawierać przepis kulinarny? Jak należy konstruować zdania? (bezokolicznik, tryb rozkazujący).

Uczniowie czytają tekst. Odpowiadają na pytania.

Uczeń aktywnie słucha. Ćwiczy wyszukiwanie informacji w tekście.

Ok. 15 min.

Proszę jedną osobę o przeczytanie opowiadania z zadania nr 2 na karcie pracy. Następnie proszę o zredagowanie przepisu w oparciu o informacje zawarte w tekście.

Przypominam o tym, że skróty objętości i wag piszemy bez kropki na końcu.

Proszę kilka osób o przeczytanie swojego zadania.

Uczniowie czytają tekst i wyszukują potrzebne informacje. Wykonują zadanie.

Słuchają nauczyciela.

Wybrane osoby czytają swoje przepisy.

Uczeń aktywnie słucha. Ćwiczy wyszukiwanie informacji w tekście i na ich podstawie redaguje przepis.

Ok. 18 min.

Rozdaję uczniom kartki, na których mają za zadanie napisać przepis na wybraną potrawę, składający się z co najmniej 8 składników. Po napisaniu każda osoba czyta swój tekst.

Uczniowie tworzą przepisy i odczytują je.

Doskonalenie umiejętności w redagowaniu przepisu.

Ok. 2 min.

Podsumowuję informacje o przepisie, Jaką formę powinny mieć czasowniki? Jak zapisujemy skróty jednostek wag i objętości?

Odpowiadają na pytania.

Utrwalenie wiadomości.

Ok. 1 min.

Dziękuję za lekcję i żegnam się z klasą.

BIBLIOGRAFIA (do karty pracy)

Konspekt - "W jaki sposób redagujemy przepis kulinarny?" (kl. IV szkoły podstawowej). [online] [dostęp 23 września 2013] Dostępny w Internecie: <http://www.profesor.pl/publikacja,1616,Konspekty,Konspekt-W-jaki-sposob-redagujemy-przepis-kulinarny-kl-IV-szkoly-podstawowej>.


