KONSPEKT ZAJĘĆ
Miejsce: Przedszkole Nr 3 w Andrychowie
Oddział: integracyjny dzieci cztero i pięcioletnich
Tematyka kompleksowa: Listopadowa aura
Temat dnia: Poznajemy przez doświadczenia jak powstaje deszcz
Data: 19.11.2004 r.
Prowadzące: mgr Ewa Majka (n-l prowadzący)
Lic . Katarzyna Zątek (pedagog wspomagający)
CEL OGÓLNY: dzieci poznają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej jesieni
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.POZNAWCZE: • Bierze udział w doświadczeniach na temat: jak powstaje deszcz
•rozwiązuje zagadki dotyczące jesiennej pogody
•rozumie jak powstaje deszcz
• rozwija percepcję wzrokową i słuchową
•rozwija sprawność manualną dłoni
•kształci umiejętność dzielenia wyrazów na sylaby
2. WYCHOWAWCZE: • integruje się z grupą podczas zabawy grupowej
• kształci umiejętność czekania na swoją kolej
METODY PRACY: •słowne (rozmowa, pogadanka)
•oglądowe (pokaz, obserwacja)
•praktycznego działania- ćwiczebne
FORMY PRACY: grupowa
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-obrazki przedstawiające chmurę, deszcz, słońce, błyskawicę
-sylwety przedstawiające kałużę, kroplę, słonko, chmurkę, deszcz, kwiatek
-treść zagadek
-reklamówki jednorazowe zlepione taśmą przeźroczystą
-szklanka, gorąca woda, lusterko
-karty do ćwiczeń graficznych
-tajemniczy rysunek dla Mikołaja
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
CZYNNOŚCI DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH |
• Nauczyciel śpiewa piosenkę „Mało nas” i zaprasza dzieci do koła.
•Nauczyciel puszcza iskierkę przyjaźni i prosi aby dzieci zrobiły to samo
•Nauczyciel czyta zagadki dzieciom (aneks1)
•Prosi dzieci , aby podzieliły na sylaby wyrazy będące rozwiązaniami i pyta je następnie z ilu sylab składa się dany wyraz
4. Rozmowa wprowadzająca •Nauczyciel pyta: „ jaką mamy teraz porę roku?” •pyta jaka jest jesienią pogoda •pyta czy dzieci lubią kiedy pada deszcz
5. Ćwiczenia ortofoniczne •Nauczycielka pyta dzieci czy wiedzą jaki odgłos wydaje deszcz a jaki wiatr; pokazuje dzieciom uderzanie paluszkami o podłogę podczas naśladowania odgłosu deszczu oraz jak poruszają się ręce -gałęzie drzew gdy wieje wiatr
6. Doświadczenia na temat: jak powstaje deszcz •Doświadczenie z wodą umieszczoną dzień wcześniej pod kaloryferem-nauczyciel przypomina dzieciom co zrobiły wczoraj z wodą, gdzie ją położyły, następnie wyciąga podstawek spod kaloryfera i pokazuje dzieciom. ⇒pyta co się stało z wodą, następnie mówi, że woda wyparowała, że jej nie ma.
•Doświadczenie z parą wodną Nauczycielka przygotowuje większą miseczkę, wlewa do niej gorącą wodę. Pyta dzieci czy coś widzą. Następnie prosi aby położyły rączkę nad miseczką i żeby powiedziały co czują. Nauczycielka wyjaśnia że ten obłoczek, który widać to jest para. Mówi, że para jest gorąca i lekka i dlatego unosi się do góry. Następnie nad parę daje lusterko I kiedy para się skropli daje lusterko nad chusteczkę-efekt deszczu. Wyjaśnia, że lusterko jest zimne i dlatego para zamieniła się kropelki, które spadły na chusteczkę. Tak samo powstaje deszcz.
7. Historia powstawania deszczu •Nauczyciel opowiada historię powstawania deszczu ilustrowaną sylwetami (aneks 2). •Nauczyciel pyta w co zamieniła się kropelka.
8. Zabawa „ Deszcz i wiatr” Jedno dziecko jest słoneczkiem, pięcioro dzieci to wiatr a pozostałe to kropelki deszczu. •Nauczycielka rozdaje dzieciom sylwety potrzebne do zabawy ( słońce, reklamówki zlepione taśmą). Wyjaśnia zasady zabawy.
9. Ćwiczenia graficzne: „Pochmurne niebo” •Nauczyciel wyjaśnia dzieciom ich zadanie ( mają narysować padający deszcz-połączyć linie przerywane linią ciągłą i pokolorować chmurkę. |
Dzieci wiążą koło i wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę.
Dzieci posyłają między sobą iskierkę przyjaźni
Słuchają uważnie zagadek, podają ich rozwiązania. Dzielą wyrazy na sylaby, przeliczają ich ilość.
Dzieci mówią jaka jest aktualnie pora roku. Wypowiadają się na temat jesiennej pogody.
Dzieci naśladują odgłos padającego deszczu: kap, kap, kap i uderzają paluszkami o podłogę; oraz odgłos wiatru: sz sz sz sz sz sz i ruszają rączkami tak, jak ruszają się gałęzie drzew.
Dzieci obserwują podstawek na którym Dzień wcześniej była woda; dostrzegają, że na podstawku nie ma wody. Próbują ustalić co się stało z wodą.
Obserwują uważnie co się dzieje z gorącą wodą. Zauważają, że woda paruje i czują jej ciepło na swojej ręce.
Porównują efekt na chusteczce do padającego deszczu.
Słuchają opowiadania nauczyciela, oglądają sylwety je ilustrujące. Przypinają do gazetki elementy występujące w opowiadaniu. Dzieci odpowiadają, że w parę.
Kropelki leżą na podłodze. Nagle wchodzi słoneczko i ogrzewa je. Dzieci- kropelki powoli wznoszą się do góry aż na paluszki, lekko tańczą ( w tle spokojna muzyka). Nagle wbiega pięcioro dzieci - wiatr, szumią woreczkami rozdanymi przez nauczycielkę, dmuchają na kropelki, kropelki kurczą się, i opadają na ziemię.
Łączą linie przerywane linią ciągłą i kolorują chmurkę.
|
Aktywnie uczestniczą, wiążą koło, śpiewają piosenkę.
Puszczają iskierkę kolegom.
Słuchają zagadek, próbują odgadnąć ich rozwiązania, wspólnie z kolegami wymawiają te wyrazy dzieląc je na sylaby, przeliczają ilość sylab na palcach. Mikołaj wskazuje rozwiązania zagadek na obrazkach, które przedstawiają: chmurę, deszcz oraz wskazuje słońce, błyskawicę
Nazywają aktualną porę roku- jesień.
Naśladują odgłos padającego deszczu i wiatru, wykonują odpowiednie ruchy.
Obserwują podstawek na którym była woda, obserwują, że wody nie ma.
Obserwują, aktywnie uczestniczą w doświadczeniu.
Obserwują co się stało z parą- obserwują co jest na chusteczce.
Słuchają opowiadania nauczyciela, oglądają sylwety. Każde dziecko przypina sylwetę z pomocą nauczyciela do gazetki.
Aktywnie uczestniczą w zabawie.
Łączą linie przerywane linią ciągłą i kolorują chmurkę. Mikołaj- otrzymuje kartkę z tajemniczym rysunkiem- chmurką (namalowanym przez nauczyciela świeczką).Zamalowuje całą kartkę farbą.
|