introligator 734[02] z1 06 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ








Małgorzata Borucka





Wykonywanie galanterii papierniczej
734[02].Z1.06





Poradnik dla nauczyciela





Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Bogusława Radolińska
mgr inż. Adam Kanas


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Borucka



Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 734[02]Z1.06
„Wykonywanie galanterii papierniczej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu introligator























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

13

5.1. Bloczki. Bruliony. Zeszyty

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Koperty. Skoroszyty. Teczki

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Segregatory. Albumy. Futerały

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

introligator.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem;

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości;

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował;

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie
odpowiadając na zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są
wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż
od postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi
zainteresowanie

ucznia.

Uczeń

nie

zainteresowany

materiałem

nauczania,

wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności założonych w jednostce
modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak zwaną „ciekawość wiedzy”.
Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania rozdziału może stanowić
podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu.
Nauczyciel realizując jednostkę modułową, powinien zwracać uwagę na predyspozycje
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych;

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test
według własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby
tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze
wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.







































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5










Schemat układu jednostek modułowych

734[02]Z1.01

Wykonanie operacji jednostkowych w

procesach introligatorskich

734[02]Z1.02

Wykonanie wkładów do opraw

introligatorskich

734[02]Z1.05

Wykonanie opakowań

introligatorskich

734[02]Z1.03

Wykonanie okładek do opraw

introligatorskich

734[02]Z1.04

Wykonanie opraw

introligatorskich

734[02]Z1.06

Wykonywanie galanterii

papierniczej

734[02]Z1

Introligatorstwo przemysłowe

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

stosować jednostki układu SI,

przeliczać jednostki,

charakteryzować procesy poligraficzne,

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną,

wykonywać jednostkowe operacje introligatorskie,

stosować materiały introligatorskie,

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

korzystać z różnych źródeł informacji,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

rozróżnić rodzaje galanterii papierniczej,

dobrać materiały do wykonania galanterii papierniczej,

dobrać maszyny, urządzenia oraz linie do produkcji galanterii papierniczej,

rozróżnić rodzaje kopert,

zaprojektować podstawowe rodzaje kopert,

wykonać koperty,

zaprojektować albumy introligatorskie,

wykonać albumy introligatorskie,

rozróżnić rodzaje skoroszytów, teczek do akt, segregatorów, futerałów,

zaprojektować skoroszyty, teczki do akt i segregatory, kalendarze,

wykonać skoroszyty, teczki do akt i segregatory,

rozróżnić rodzaje brulionów, zeszytów i bloczków,

wykonać bruliony, zeszyty i bloczki,

wykonać futerały introligatorskie,

dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania galanterii papierniczej.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Introligator 734[02]
Moduł:

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie galanterii papierniczej 734[02].Z1.06

Temat:

Wykonywanie zeszytu 32-kartkowego.

Cel ogólny: Wykonanie zeszytu 32-kartkowego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykonać składki przeznaczone do wykonania zeszytu,

skompletować wkład 32-stronicowy z przygotowanych składek,

wykonać okładkę zeszytową,

wykonać zeszytowe zszycie drutem wkładu z okładką,

okroić zeszyt z trzech stron,

spasować gotowe zeszyty,

organizować i planować realizację zadania,

stosować przepisy bhp podczas pracy przy maszynach,

uporządkować stanowisko pracy,

ocenić jakość wykonanych prac,

obsłużyć urządzenie do szycia drutem, złamywarkę, krajarkę i prasę.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują indywidualnie.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela,

zestaw pytań prowadzących,

przykłady składek przeznaczonych do wykonania zeszytu,

przykłady wkładów i okładek zeszytowych,

arkusze papieru do wykonania składek,

papier na okładkę zeszytową,

schemat budowy urządzenia do szycia drukiem, złamywarki, krajarki, prasy,

schemat technologiczny procesu wykonywania zeszytu,

urządzenie do zeszytowego szycia drutem,

krajarka jedno- lub trójnożowa,

złamywarka,

prasa introligatorska,

instrukcja obsługi i instrukcja bhp do wykorzystywanych maszyn i urządzeń,

środki ochrony osobistej,

papier i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Uczestnicy:

uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodzie introligatora.


Zadanie dla ucznia

Wykonaj zeszyt 32-kartkowy o podanym formacie. Przygotuj samodzielnie składki,

wkład i okładkę do wykonania zeszytu. Podczas pracy przy maszynach zapoznaj się
z instrukcją obsługi i stosuj zasady bezpieczeństwa pracy.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jak zbudowany jest zeszyt?
2. W jaki sposób kompletuje się wkład przeznaczony do łączenia zeszytowego?
3. Na czym polega szycie zeszytowe drutem?
4. Jaka jest zasada pracy urządzenia do szycia drutem?
5. W jakim celu prasujemy zeszyty przed okrawaniem?
6. W jakim celu umieszcza się składki w prasie?
7. Jaka jest kolejność okrawania bloków zeszytu?

Faza II. Planowanie

Uczniowie określają:

1. Z jakiego materiału należy wykonać składki i okładkę zeszytu?
2. Ile stronic i złamów ma mieć składka?
3. Jakie maszyny i urządzenia są potrzebne do wykonania zeszytu?
4. Jak przebiega proces technologiczny wykonania zeszytu?
5. Jakie są parametry techniczne zeszytu – format, ilość stronic?

Faza III. Ustalenie
1. Uczeń dobiera materiały do wykonania zeszytu.
2. Uczeń zapoznaje się z instrukcją obsługi oraz instrukcją bhp złamywarki, urządzenia do

szycia drutem, krajarki i prasy.

3. Uczeń dobiera środki ochrony osobistej.

Faza IV. Wykonanie
1. Uczeń wykonuje i kompletuje składki w wkład zeszytowy.
2. Uczeń wykonuje okładkę zeszytową.
3. Uczeń łączy wkład z okładką metodą zeszytowego szycia drutem.
4. Uczeń prasuje wykonany zeszyt.
5. Uczeń wykonuje okrawanie zeszytu z trzech stron.
6. Uczeń porządkuje stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczeń ocenia jakość wykonanej oprawy: zgodność z podanymi parametrami

technicznymi, poprawność szycia, prostokątność i otwieralność.

2. Nauczyciel weryfikuje ocenę, wskazuje ewentualne błędy i osiągnięcia.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Introligator 734[02]

Moduł:

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie galanterii papierniczej 734[02].Z1.06

Temat: Wykonywanie projektu teczki do akt.

Cel ogólny: Wykonanie projektu teczki do akt.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

analizować budowę teczki do akt,

wykonać szkice i rysunki techniczne elementów teczki,

zaproponować sposób łączenia elementów teczki,

dobrać materiały do wykonania teczki,

zaprezentować projekt ewentualnie z użyciem techniki komputerowej,

organizować i planować realizację zadania,

uporządkować stanowisko pracy,

ocenić jakość wykonanych prac,

obsłużyć urządzenie do szycia drutem, złamywarkę, krajarkę i prasę.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują indywidualnie.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela,

zestaw pytań prowadzących,

wzory teczek różnej konstrukcji,

wzorniki i próbki materiałów stosowanych do wykonywania teczek,

papier do rysowania, przybory do kreślenia,

ewentualnie stanowisko komputerowe z oprogramowaniem graficznym i edytorem tekstu,

np. WORLD + Corel Draw,

plansza obrazująca zasady wymiarowania rysunku technicznego.


Uczestnicy
:

uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcący się w zawodzie introligatora.


Zadanie dla ucznia

Wykonaj projekt teczki do akt w formie rysunków lub prezentacji komputerowej.

Zaproponuj sposób łączenia elementów teczki i dobierz materiały do jej wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytania prowadzące:

1. Z jakich elementów zbudowana jest teczka do akt?
2. Jakie materiały stosuje się wykonywania teczek?
3. Jakie są sposoby łączenia elementów teczek do akt?
4. Jakie są zasady wymiarowania rysunku technicznego?
5. Jakie są sposoby zdobienia teczek?

Faza II. Planowanie
1. Jakie elementy teczki należy narysować?
2. Jakie będą wymiary teczki?
3. Z jakich materiałów należy wykonać teczkę?
4. Jaki sposób zdobienia teczki można zastosować?
5. W jaki sposób wykonuje się rysunek techniczny teczki?

Faza III. Ustalenie
1. Uczeń określa format teczki.
2. Uczeń dobiera materiały do wykonania teczki.
3. Uczeń określa konstrukcję teczki.

Faza IV. Wykonanie
1. Uczeń wykonuje szkic koncepcyjny teczki.
2. Uczeń wykonuje rysunki:

elementów teczki,

zdobień,

sposobu łączenia,

gotowej teczki.

3. Uczeń prezentuje projekt, uzasadniając dobór materiałów, sposób skonstruowania

i zdobienia teczki.


Faza V. Sprawdzanie
1. Uczeń ocenia poprawność wykonanego projektu oraz jego walorów estetycznych

i użytkowych.

2. Nauczyciel weryfikuje ocenę, wskazuje ewentualne błędy i osiągnięcia.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Bloczki. Bruliony. Zeszyty


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj z papieru do pisania o gramaturze 70÷100 g/m

2

pięć bloczków 50-kartkowych

o wymiarach 100x100 [mm], łączonych klejowo.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zapoznać uczniów z instrukcją obsługi krajarki, uruchomić kontrolnie krajarkę
i wykonać próbę krojenia. Po wykonaniu okrawania wyłączyć krajarkę.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) zgromadzić materiały do wykonania bloczka,
3) zgromadzić niezbędne narzędzia – pędzle do kleju, ewentualnie zaciski do papieru, nóż

introligatorski,

4) wykonać przekrawanie i okrawanie bloczków.

Uwaga: Zapoznaj się z instrukcją obsługi krajarki i instrukcją bhp, uruchom kontrolnie

krajarkę i wykonaj próbę krojenia. Po wykonaniu okrawania wyłącz krajarkę.


5) uformować i umocnić stos arkuszy do wykonania bloczków,
6) zakleić jeden z boków stosu będący grzbietem bloczków i pozostawić do wyschnięcia,
7) oddzielić za pomocą noża introligatorskiego bloczki 50-kartkowe,
8) odłożyć bloczki na wyznaczone miejsce,
9) uporządkować miejsce pracy,
10) ocenić jakość wykonanych bloczków.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru do pisania i makulatury,

klej do zaklejania grzbietów bloczków,

pędzle i nóż introligatorski,

przymiar liniowy,

krajarka z instrukcja obsługi bhp,

zacisk do papieru,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

środki czystości.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Wykonaj zeszyt 16-kartkowy o formacie A5 z arkuszy papieru formatu A3 i gramatury

80÷100 g/m

2

z okładką zeszytową z papieru o gramaturze 220 g/m

2

, następnie przedstaw

przebieg prac w postaci schematu technologicznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) zaplanować i zapisać kolejność wykonywanych czynności,
3) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania zeszytu,
4) wykonać składki i okładkę,
5) połączyć wkład z okładką metodą szycia drutem i sprasować,
6) okroić wykonana oprawę i ocenić jej jakość,
7) uporządkować miejsce pracy,
8) zapisać wykonane operacje w postaci schematu blokowego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

papier do pisania o gramaturze 80÷100 g/m

2

, arkusze A3,

papier na okładkę o gramaturze 220 g/m

2

, arkusz A2,

urządzenie do szycia drutem z instrukcją obsługi i instrukcją bhp,

krajarka z instrukcją obsługi i instrukcją bhp,

prasa z instrukcją obsługi i instrukcją bhp,

przymiar liniowy i przybory do pisania,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Koperty. Skoroszyty. Teczki


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj projekt koperty do określonego akcydensu – zaproszenia oraz dobierz materiały

do wykonania projektu i uzasadnij wybór.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy nożyc introligatorskich.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) wymierzyć otrzymane zaproszenie,
3) wykonać obliczenia i rysunek wykroju koperty,
4) dobrać materiały do wykonania koperty,
5) narysować, wykroić, złamać i skleić kopertę,
6) uporządkować miejsce pracy,
7) umieścić zaproszenie w kopercie, ocenić jakość wykonania i walory estetyczne

wykonanej koperty,

8) uzasadnić dokonany wybór materiałów (w formie pisemnej lub ustnie).

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

druk akcydensowy – zaproszenie – do którego ma być wykonana koperta,

wybór papierów do wykonania kopert,

klej do kopert,

pędzle do kleju, nóż introligatorski, nożyce introligatorskie,

przymiar liniowy i przybory do pisania,

makulatura i środki czystości,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj teczkę do akt z tworzywa sztucznego wg zamówienia z wykorzystaniem

zgrzewarki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy krajarki jednonożowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) przygotować materiały do wykonania teczki zgodnie z zamówieniem,
3) wymierzyć i wykroić elementy teczki,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi i instrukcją bhp zgrzewarki,
5) uruchomić kontrolnie zgrzewarkę, wykonać próbę zgrzewania i ewentualnie dokonać

regulacji parametrów pracy zgrzewarki,

6) połączyć elementy teczki metodą zgrzewania przy użyciu zgrzewarki,
7) wyłączyć zgrzewarkę i uporządkować miejsce pracy,
8) ocenić jakość wykonanej teczki i zgodność jej parametrów z zamówieniem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

zgrzewarka do tworzyw sztucznych z instrukcją obsługi i instrukcją bhp,

materiały do wykonania teczki,

nóż introligatorski, nożyce introligatorskie,

przymiar liniowy i przybory do pisania,

środki czystości,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Przedstaw w postaci schematu technologicznego sposób wykonania skoroszytu do akt

z okładką z tektury.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy krajarki trójnożowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) zebrać informacje na temat materiałów i maszyn, którymi możesz dysponować,
3) zapisać kolejno operacje prowadzące do wykonania skoroszytu w postaci schematu

blokowego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

katalogi materiałów i maszyn,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia – ewentualnie komputer z dostępem do Internetu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Segregatory. Albumy. Futerały


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj projekt albumu okolicznościowego do fotografii.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Korzystnie jest wykonać rysunki do projektu z zastosowaniem techniki komputerowej
np. w programie Corel Draw.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) zapoznać się ze wzorami różnych albumów (katalogi, Internet),
3) wykonać szkic koncepcyjny albumu,
4) dokonać niezbędnych obliczeń,
5) przedstawić projekt w postaci rysunku technicznego,
6) dobrać materiały do zaplanowanego projektu.

Uwaga: Korzystnie jest wykonać rysunki do projektu z zastosowaniem techniki

komputerowej, np. w programie Corel Draw.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

egzemplarze albumów różnych rodzajów i kategorii albumów,

próbki materiałów do wykonywania albumów i ewentualnie wzorniki,

ewentualnie komputer z dostępem do Internetu,

przybory do pisania i kreślenia, papier,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj futerał wg wzoru z otrzymanych, gotowych elementów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy urządzenia do perforowania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

2) zgromadzić na stanowisku pracy materiały i elementy do wykonania futerału oraz wzór,
3) połączyć elementy futerału i gotowy futerał odłożyć na wyznaczone miejsce,
4) uporządkować miejsce pracy,
5) ocenić jakość oraz zgodność ze wzorem wykonanego futerału.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

wzór futerału do wykonania,

elementy futerału do połączenia,

klej lub inne materiały łączące,

środki czystości i makulatura,

przybory do pisania i przymiar,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Przedstaw w postaci schematu projekt linii potokowej do wykonania segregatorów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy przejść instruktarz wstępny na stanowisku pracy złamywarki kasetowej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać uważnie instrukcję,
2) zaplanować kolejność wykonywania operacji jednostkowych,
3) dobrać i zapisać nazwy

materiałów do wykonywania segregatora,

maszyn i urządzeń wchodzących w skład linii,

4) wykonać projekt linii w postaci schematu blokowego zgodnie z zaplanowanymi

czynnościami, wybranymi materiałami i urządzeniami do ich obróbki.


Uwaga: W miarę możliwości należy wykorzystać do powyższych czynności technikę

komputerową.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

segregatory różnych typów, katalogi segregatorów,

próbki i wzorniki materiałów do wykonywania segregatorów,

schematy budowy i instrukcje maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji
segregatorów,

papier i przybory do pisania,

ewentualnie komputer z edytorem tekstu i dostępem do Internetu,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie galanterii
papierniczej”

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 9–16, 18–21, 23 są poziomu podstawowego,

zadania 1, 5, 8, 17, 22, 24 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. b,
12. c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20. b, 21. b, 22. b, 23. a, 24. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić cechy bloczków

C

PP

b

2

Rozpoznać okładki bloczków

B

P

d

3

Zdefiniować pojęcie brulionu

A

P

b

4

Rozróżnić okładki od zeszytów

B

P

c

5

Określić zastosowanie operacji perforowania

C

PP

b

6

Zidentyfikować materiał do wykonania bloku do
rysowania

B

P

d

7

Rozróżnić bloki

B

P

d

8

Dobrać sposób łączenia bloków

C

PP

d

9

Rozróżnić operacje wykonywane w procesie
produkcji kopert

B

P

d

10 Rozróżnić maszyny wykorzystywane w procesach

introligatorskich

B

P

d

11 Rozróżnić koperty w zależności od zastosowania

B

P

b

12 Rozróżnić materiały do wykonywania kopert

B

P

c

13 Zidentyfikować materiał na okładkę skoroszytu

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

14 Rozróżnić operacje wykonywane w procesie

produkcji skoroszytów

B

P

d

15 Rozróżnić operacje wykonywane w procesie

produkcji teczek

B

P

a

16 Rozróżnić materiały wykorzystywane w procesie

produkcji skoroszytów

B

P

c

17 Dobrać maszynę do wykonywania teczki

z sztucznego tworzywa

C

PP

a

18 Zdefiniować segregatory

B

P

a

19 Rozróżnić materiały poligraficzne

B

P

d

20 Zdefiniować pojęcie formatu albumowego

A

P

b

21 Rozróżnić metody łączenia wkładów

C

P

b

22 Obliczyć liczbę kart albumu

C

PP

b

23 Rozróżnić narzędzia do wykonywania elementów

futerału

B

P

a

24 Dobrać arkusz określonego formatu do

wykonywania segregatora

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Pojedyncze kartki mogą być wyrywane

a) tylko z bloczków z zaklejonym grzbietem.
b) ze wszystkich bloczków.
c) tylko z bloczków z wykonaną perforacją.
d) tylko z bloczków zszytych drutem.

2. Do bloczków nie wykonuje się okładek

a) zakrywających.
b) łączonych lamówką.
c) przylegających.
d) jednorodnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

3. Bruliony są to

a) stosy luźnych arkuszy.
b) oprawy niezeszytowe z nienumerowanymi kartkami.
c) złamane arkusze papieru.
d) oprawy zeszytowe z numerowanymi kartkami.


4. W zeszytach wykonuje się okładki

a) przylegające.
b) zakrywające.
c) zeszytowe.
d) z lamówką.

5. Perforowanie kartek bloczka ma na celu

a) zwiększenie estetyki.
b) ułatwianie wyrwania kartki.
c) wzmocnienie połączenia kartek.
d) utrudnienie wyrwania kartki.

6. Materiałem na bloki do rysowania jest

a) papier offsetowy o gramaturze 80 g/m

2

.

b) tektura o gramaturze 360 g/m2.
c) papier oklejkowy o gramaturze 160 g/m2.
d) papier nie powlekany o gramaturze 160 g/m2.

7. W formie bloków nie wykonuje się

a) notatników.
b) kalendarzy.
c) notesów.
d) gazet.


8. Do łączenia bloków nie używa się

a) kleju.
b) spiral.
c) drutu.
d) termonici.


9. W procesie produkcji kopert nie wykonuje się operacji

a) wykrawania.
b) gumowania.
c) złamywania.
d) nakładkowania.


10. W produkcji kopert nie znajdują zastosowania

a) wykrawarki.
b) złamywarki.
c) prasy.
d) niciarki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

11. Do przewozu tajnych dokumentów wykonuje się koperty

a) zwykłe krzyżowe.
b) bezpieczne.
c) zwykłe z kopertą.
d) ozdobne.


12. Materiały stosowane do wykonywania kopert kurierskich to

a) papiery offsetowe.
b) papiery ozdobne.
c) papiery pakowe.
d) papiery czerpane.


13. Okładkę skoroszytu wykonuje się z

a) jednego arkusza tektury.
b) jednego arkusza cienkiej folii.
c) dwóch arkuszy tektury.
d) dwóch arkuszy papieru.


14. W procesie produkcji skoroszytów nie wykonuje się operacji

a) złamywania.
b) przegniatania.
c) krojenia.
d) oklejania.

15. W celu ułatwienia otwierania teczki wykonuje się operację

a) przegniatania.
b) oklejania.
c) nadkrawania.
d) prasowania.


16. Do produkcji skoroszytów stosuje się

a) materiały pokryciowe.
b) papiery drukowe.
c) tektury introligatorskie.
d) folie pęcherzykowe.

17. W procesie produkcji teczek z tworzyw sztucznych wykorzystuje się

a) zgrzewarki.
b) oklejarki.
c) złamywarki.
d) wiertarki.


18. Segregatory są produktami zaliczanymi do

a) galanterii papierniczej.
b) opraw prostych.
c) druków luźnych.
d) akcydensów okolicznościowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

19. W produkcji segregatorów nie stosuje się

a) tektury.
b) papieru.
c) folii.
d) nici.


20. Określenie „format albumowy” oznacza że opraw ma

a) szerokość równą wysokości.
b) szerokość większą co najmniej o 20 mm od wysokości.
c) szerokość o ½ mniejszą od wysokości.
d) szerokość 2 razy mniejszą od wysokości.


21. Łączenie kart albumu nie wykonuje się metodą

a) szycia nićmi.
b) zgrzewania.
c) klejenia.
d) szycia drutem.


22. Ilość kart albumu o wymiarach 200 x 300 mm wykonana z arkusza tektury o wymiarach

500 x 700 mm to
a) 2.
b) 4.
c) 6.
d) 8.


23. Wykrawanie elementów futerału wykonuje się przy użyciu

a) wykrojnika płytowego.
b) noża krążkowego.
c) wykrojnika przelotowego.
d) wiertła introligatorskiego.


24. Segregator w postaci oprawy przylegającej formatu A4 wykonać można z jednego

arkusza tektury formatu
a) A6.
b) A5.
c) A3.
d) A2.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.............................................................................................................................

Wykonywanie galanterii papierniczej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie galanterii
papierniczej”

Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17,18, 19, 20, 21 są poziomu
podstawowego,

zadania 6, 7, 11, 22, 23, 24 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. d, 10. a, 11. b,
12. b, 13. a, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b, 21. b, 22. a, 23. c, 24. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić sposoby połączenia bloczka

C

P

a

2

Rozpoznać nazwę materiałów biurowych

A

P

a

3

Wyjaśnić cel wykonywania perforacji

B

P

b

4

Rozpoznać nazwę maszyny do wykonywania
perforacji

A

P

a

5

Rozróżnić papiery do wykonania bloków

B

P

d

6

Określić cechy zeszytów

C

PP

a

7

Dobrać materiały do wykonywania okładek
brulionów

C

PP

d

8

Zidentyfikować operację wykonywaną w procesie
produkcji kopert

A

P

c

9

Rozróżnić maszyny do wykonywania galanterii
papierniczej

B

P

d

10 Rozróżnić materiały do wykonywania kopert

B

P

a

11 Określić cel zastosowania folii pęcherzykowej

C

PP

b

12 Rozpoznać zastosowanie skoroszytów

B

P

b

13 Rozpoznać metodę obróbki grzbietu skoroszytu

A

P

a

14 Rozpoznać metodę łączenia elementów teczki z

tworzywa sztucznego

A

P

a

15 Rozróżnić materiały introligatorskie

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16 Rozróżnić maszyny introligatorskie

B

P

a

17 Rozróżnić rodzaje okładek

B

P

b

18 Rozróżnić operacje jednostkowe w procesach

introligatorskich

B

P

a

19 Rozróżnić materiały do wykonania segregatorów

B

P

d

20 Rozróżnić materiały do wykonania wkładów do

albumów

B

P

b

21 Rozpoznać narzędzie do przegniatania

A

P

b

22 Dobrać materiał do wykonywania oklejki futerału

C

PP

a

23 Dobrać opakowanie do wydania wielotomowego

C

PP

c

24 Obliczyć czas wykonania segregatorów

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Słabe połączenie kartek bloczka uzyskuje się w wyniku łączenia

a) klejowego w grzbiecie.
b) bloczkowego szycia drutem.
c) szycia nićmi.
d) zeszytowego szycia drutem.


2. Nazwa galanteria papiernicza odnosi się do

a) materiałów biurowych.
b) wydawnictw gazetowych.
c) wydawnictw dziełowych.
d) materiałów wydawniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

3. Perforowanie kartek bloczka ma na celu

a) zwiększenie estetyki.
b) ułatwienie wyrywania kartek.
c) wzmocnienie połączenia kartek.
d) utrudnienie wyrywania kartek.


4. Do wykonywania perforacji bloku wykorzystuje się maszynę o nazwie

a) perforówka.
b) parafinówka.
c) zaklejarka.
d) zbierarka.


5. Materiały, których nie stosuje się do wykonywania kartek bloków, to

a) papiery samokopiujące.
b) papiery do pisania.
c) papiery drukowe.
d) papiery pakowe.

6. Zeszyty mają strony

a) nienumerowane.
b) numerowane.
c) z numeracją parzystą.
d) z numeracją nieparzystą.

7. Do wykonywania okładek brulionów nie stosuje się

a) tworzyw sztucznych.
b) tektur o grubości 0,5 mm.
c) papierów o gramaturze powyżej 80 g/m

2

.

d) papierów o gramaturze poniżej 80 g/m

2

.


8. W procesie produkcji kopert wykonuje się operację

a) kompletowania wkładu.
b) oklejania okładki.
c) wykrawania papieru.
d) nadkrawania tektury.

9. W procesie produkcji galanterii papierniczej nie znajdują zastosowania

a) liczarki.
b) prasy.
c) bigówki.
d) bobinarki.


10. Koperty do zaproszeń wykonuje się z papierów

a) ozdobnych.
b) pakowych.
c) offsetowych.
d) podgumowanych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11. W procesie produkcji kopert stosuje się folię pęcherzykową w celu

a) zwiększenia estetyki koperty.
b) ochrony zawartości koperty.
c) zwiększenia ciężaru przesyłki.
d) zwiększenia objętości przesyłki.

12. Skoroszyty mają zastosowanie do

a) wykonywania opraw.
b) przechowywania akt.
c) magazynowania papieru.
d) wykonywania opakowań.


13. W celu ułatwienia otwierania skoroszytu wykonuje się

a) przegniecenia w grzbiecie.
b) zaklejenia grzbietu.
c) wzmocnienia grzbietu.
d) perforację wzdłuż grzbietu.


14. Elementy teczki z tworzyw sztucznych łączy się metodą

a) zgrzewania.
b) klejenia.
c) szycia.
d) nitowania.

15. W procesie produkcji skoroszytów nie stosuje się

a) papierów powlekanych.
b) tektur introligatorskich.
c) tworzyw sztucznych.
d) gazy introligatorskiej.


16. Maszyny mające zastosowanie do produkcji segregatorów to

a) krajarki.
b) złamywarki.
c) gumowarki.
d) perforówki.

17. Segregatorów nie wykonuje się w postaci okładek

a) przylegających.
b) zeszytowych.
c) oklejanych.
d) zakrywających.

18. Segregatory w formie składanych pojemników otrzymuje się w wyniku operacji

a) wykrawania.
b) przekrawania.
c) nadkrawania.
d) okrawania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

19. W produkcji segregatorów nie stosuje się

a) tektury.
b) papieru.
c) folii.
d) nici.


20. Wkładów do albumów nie wykonuje się z

a) PCV.
b) tektury.
c) papieru ozdobnego.
d) papieru offsetowego.

21. Ręczne przegniatanie kart albumu wykonuje się przy użyciu

a) nożyczek.
b) kostki introligatorskiej.
c) ołówka.
d) młotka.


22. Do wykonywania oklejki futerału stosuje się

a) materiał pokryciowy.
b) papier samokopiujący.
c) papier offsetowy.
d) tekturę introligatorską.


23. Odpowiednim opakowaniem kilku tomów drogiego wydania jest

a) skoroszyt.
b) teczka.
c) futerał.
d) koperta.


24. Linia do wykonywania segregatorów pracuje z wydajnością 1 tysiąca egzemplarzy na

godzinę. Czas potrzebny do wykonania 500 segregatorów to
a) 0,5 godziny.
b) 1 godzina.
c) 1,5 godziny.
d) 2 godziny.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko.............................................................................................................................

Wykonywanie galanterii papierniczej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

23

a

b

c

d

24

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,

Warszawa 2001

2. Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia. Maszynoznawstwo poligraficzne dla

introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I

3. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.

OWPW, Warszawa 1996

4. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
5. Panak J., Ceppan M., Dvonka V., Karpinsky L., Kordoš P., Mikuła M., Jakucewicz S.

Poligrafia. Procesy i technika. COBRPP, Warszawa 2005

6. Magdzik S., Jakucewicz S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1999
7. Praca zbiorowa. Poligrafia ogólna. WSiP Warszawa 1993
8. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr Fundusz Współpracy, Warszawa1997

9. Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Idee, Radom 2000
10. Kwiatkowski S.M.: Kształcenie zawodowe – wyzwania, priorytety, standardy. IBE,

Warszawa 2006

11. Praca zbiorowa: Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik

encyklopedyczny. Ossolineum, Wrocław 1986

12. Krajowy standard kwalifikacji zawodowych dla zawodu Introligator poligraficzny

734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007

13. www.odsw.pl/foto_towary.html
14. www.agkoperty.com.pl
15. www.pphempol.com.pl
16. www.list.com.pl
17. PN i NB

Czasopisma:

Poligrafika,

Poligrafia polska,

Print Publishing,

Przegląd Papierniczy,

Opakowania,

Świat Druku,

Świat Poligrafii.

Literatura metodyczna:

1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła

Inżynierska, Radom 1998





