„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Urszula Łobejko
Wykonywanie opraw introligatorskich
734 [02] Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
inż. Marzena Bogajczyk
mgr inż. Adam Kanas
Opracowanie redakcyjne:
inż. Krzysztof Sońta
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 734[02] Z1.04
„Wykonywanie opraw introligatorskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu introligator.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
6
3. Cele kształcenia
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
14
5.1. Nazwy opraw
14
5.1.1. Ćwiczenia
14
5.2. Dobór typu oprawy
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3. Projektowanie
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem;
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości;
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący’ może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował;
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie
odpowiadając na zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, to nauczyciel
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są
wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż
od postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi
zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem
ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy
rozbudzić wśród uczniów tak zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia
opanowania materiału nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do
sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując
jednostkę modułową, powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy
uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem
problemów teoretycznych;
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
ćwiczenie,
−
przewodniego tekstu
−
pokaz z objaśnieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych w module
734[02].Z1.01
Wykonywanie operacji jednostkowych
w procesach introligatorskich
734[02].Z1.02
Wykonywanie wkładów do opraw
introligatorskich
734[
02].Z1.05
Wykonywanie opakowań
introligatorskich
734[02].Z1.03
Wykonywanie okładek do opraw
introligatorskich
734[02].Z 1.06
Wykonywanie galanterii papierniczej
734[02].Z1.04
Wykonywanie opraw
introligatorskich
734[02].Z1
Introligatorstwo przemysłowe
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
– posługiwać się terminologią poligraficzną,
– posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną,
– charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne,
– rozróżniać podstawowe techniki drukowania,
– charakteryzować procesy introligatorskie,
– charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych,
– rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich,
– rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne,
– określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich,
– wykonywać podstawowe operacje introligatorskie,
– oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych,
– eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,
– stosować techniki komputerowe w realizacji zadań zawodowych,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
– organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
– komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować oprawy introligatorskie proste, złożone i specjalne,
−
odczytać schematy technologiczne wykonywania różnego rodzaju opraw,
−
dobrać materiały do opraw prostych, złożonych, specjalnych,
−
obliczyć ilości materiałów do wykonywania opraw,
−
dobrać maszyny i linie potokowe do wykonywania opraw prostych, złożonych
i specjalnych,
−
wykonać oprawy proste, złożone i specjalne,
−
wykonać oprawy zintegrowane,
−
wykonać kieszonki, opaski, obwoluty i futerały do opraw,
−
scharakteryzować zasady działania poszczególnych zespołów linii potokowych do opraw
zeszytowych,
−
obsłużyć maszyny do wykonywania opraw prostych wkładów wieloskładkowych,
−
określić zastosowanie automatycznych linii potokowych,
−
wyjaśnić zasady działania poszczególnych zespołów linii potokowej do oprawy prostej,
−
wyjaśnić zasady działania poszczególnych zespołów linii potokowych do oprawy
złożonej,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska dotyczące obsługi maszyn i urządzeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
.............................................................................
Modułowy program nauczania:
Introligator 734 [02]
Moduł:
Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie opraw introligatorskich 734[02].Z1.04
Temat: Wykonywanie oprawy zeszytowej według zadanych parametrów.
Cel ogólny: Wykonanie oprawy zeszytowej według zadanych parametrów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
skompletować wkład metodą nakładkowania,
–
scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu,
–
określić zakres zastosowania metody kompletowania przez nakładkowanie,
–
scharakteryzować proces zeszytowego szycia drutem oraz określić uwarunkowania
technologiczne procesu,
–
określić czynniki wpływające na jakość okrawania,
–
wykonać okładkę do oprawy zeszytowej,
–
wykonać przegniatanie okładki,
–
wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce
–
wyregulować maszyny,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach.
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:
–
organizowanie i planowanie zajęć,
–
pracy w zespole,
–
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego testu,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne:
–
uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
–
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego ucznia,
–
przykłady opraw szytych drutem różnymi metodami,
–
foldery maszyn do wykonywania oprawy zeszytowej,
–
stanowisko wyposażone w maszynę do szycia drutem, przegniatarkę, krajarkę jednonożową,
–
plansze, foliogramy ilustrujące budowę urządzeń do wykonywania opraw prostych
zeszytowych,
–
wytwory papiernicze: papier o gramaturze 180 g/m
2
, formatu A1 i papier offsetowy
o gramaturze 80 g/m
2
formatu A3,
–
przymiar liniowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Uczestnicy:
– uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1 Określenie tematu zajęć.
2 Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3 Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4 Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie znasz rodzaje opraw prostych?
2. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
3. Jaka jest zasada działania zszywarki?
4. Jaka jest zasada działania przegniatarki?
5. Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach do oprawy prostej?
6. Jakie znasz rodzaje okładek stosowanych do oprawy prostej?
7. Jakie znasz metody kontroli kompletowania wkładu?
8. Jakie czynniki wpływają na jakość okrawania oprawy?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć arkuszy papieru offsetowego formatu A3 do wykonania wkładu
do oprawy zeszytowej 60-kartkowego formatu A5 w nakładzie 40 sztuk?
2. Ile arkuszy papieru formatu A1 o gramaturze 180 g/m
2
należy użyć do wykonania okładki
do oprawy zeszytowej formatu A5 w liczbie 40 sztuk?
3. Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania oprawy.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru
maszyn i urządzeń.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie złamują arkusze do odpowiedniego formatu.
3. Uczniowie prasują składki, nakładki.
4. Uczniowie wykonują okładki zeszytowe.
5. Uczniowie nakładkują składkę podstawową, nakładki i okładkę.
6. Uczniowie łączą wkład z okładką przez zszycie drutem.
7. Uczniowie wykonują okrawanie oprawy zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem
technologicznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zaplanowanych przez siebie
poszczególnych operacji procesu technologicznego. Nauczyciel sprawdza poprawność
wykonanego zadania.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego
uczniowie przystępują do wykonania zadania.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć
i dokonać
ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały do wykonania oprawy zeszytowej według
zadanych parametrów?
2. Czy potrafisz scharakteryzować operację kontroli kompletowania opraw?
3. Czy potrafisz wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce?
4. Czy potrafisz określić zakres zastosowania oprawy zeszytowej?
5. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
6. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
.....................................................................
Modułowy program nauczania:
Introligator 734 [02]
Moduł:
Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie opraw introligatorskich 734[02].Z1.04
Temat: Projektowanie i wykonanie oprawy kombinowanej wkładu z wyklejkami według
zadanych parametrów oprawy.
Cel ogólny: Zaprojektowanie okładki kombinowanej i wykonanie oprawy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania oprawy kombinowanej,
–
określić zasady łączenia elementów okładki za pomocą oklejek,
–
zaprojektować okładkę kombinowaną, zgodnie z założeniami technologicznymi,
–
połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejkach,
–
scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania okładki,
–
scharakteryzować proces technologiczny wykonania okładki,
–
połączyć wkład z okładką przez wyklejki
–
wykonać rowkowanie i prasowanie
–
określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania oprawy,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca samodzielna.
Czas: 4 godziny dydaktyczne
Środki dydaktyczne:
–
plansze, schematy przedstawiające maszyny i urządzenia do wykonywania okładek i opraw,
–
zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia,
–
przykłady okładek i opraw o różnej konstrukcji,
–
filmy dydaktyczne, dotyczące procesów wykonywania opraw introligatorskich w warunkach
przemysłowych,
–
wkład z wyklejkami, zaklejony, okrojony , wzmocniony,
–
tektura: 2 mm oraz 350 g/m
2
formatu B1,
–
różnego rodzaju materiały pokryciowe introligatorskie,
–
klej introligatorski CR,
–
pędzle, miski,
–
prasa introligatorska,
–
nożyce introligatorskie,
–
krajarka jednonożowa,
–
kostka introligatorska,
–
nożyczki,
–
nóż introligatorski,
–
przymiar liniowy,
–
kątnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Uczestnicy:
– uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora.
Przebieg zajęć
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie znasz rodzaje okładek łączonych?
2. Jakie znasz typy opraw?
3. Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania okładki łączonej?
4. Jak łączy się wkład z okładką w oprawie złożonej?
5. Jak wpływa rowkowanie na jakość oprawy
6. Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich?
7. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
8. W jaki sposób łączy się elementy okładki za pomocą oklejek w okładce kombinowanej?
9. Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego?
Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć tektury formatu B1 do wykonania zadania?
2. Ile potrzeba materiału na oklejki do wykonania zadania?
3. Jak rozmieszcza się prawidłowo elementy okładki na oklejkach?
4. Jak pasuje się przy łączeniu się wkładu z okładką?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty okładek i opraw.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców.
3. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń.
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz procesów
technologicznych.
Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie wykonują projekty okładek i obliczają formaty elementów.
2. Uczniowie dobierają materiały i surowce do wykonania okładki, zgodnie z projektem.
3. Uczniowie wykonują okładki, zgodnie z projektem.
4. Uczniowie wykonują połączenie wkładu z okładką.
5. Uczniowie wykonują prasowanie, rowkowanie oprawy.
Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych
elementów okładek. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji.
2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują okładki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych okładek.
4. Uczniowie sprawdzają pasowanie wkładu z okładką.
5. Po akceptacji nauczyciela łączą wkład z okładką.
Faza VI. Analiza końcowa
1. Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta dla ucznia:
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć
i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie materiały do wykonania okładki kombinowanej
według zadanych parametrów?
2. Czy potrafisz określić zasady łączenia elementów okładki na oklejkach?
3. Czy potrafisz połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejkach?
4. Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania okładki?
5. Czy potrafisz dopasować wkład z okładką?
6. Czy potrafisz połączyć wkład z okładką bez zmarszczeń, zagnieceń?
7. Czy potrafisz ocenić prawidłowość otrzymanych kancików w oprawie?
8. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5. ĆWICZENIA
5.1. Nazwy opraw
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręcznie oprawę zeszytową według załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeliczyć liczba składek, nakładek, elementów dodatkowych,
2) wykonać kompletowanie składek,
3) przygotować okładkę zeszytową,
4) skompletować oprawę przez nakładkowanie,
5) wyrównać oprawę,
6) zszyć przez grzbiet,
7) okroić oprawę z trzech stron,
8) dokonać oceny poprawności kompletowania,
9) sprasować.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
składki, nakładki, elementy dodatkowe, okładka,
–
dokumentacja technologiczna,
–
zszywarka,
–
krajarka,
–
prasa introligatorska,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj rodzaje wkładów i dobierz okładki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje wkładów i okładek,
2) przyporządkować okładki do wkładów,
3) określić łączenia wkładów z okładkami.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
wkłady i okładki,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj oprawę przez maszynowe kompletowanie składek, nakładek i okładek przez
nakładkowanie według załączonego wzoru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy,
2) dokonać regulacji podzespołów maszyny do prawy zeszytowej,
3) rozmieścić prawidłowo składki, nakładki i okładki w samonakładakach według
załączonego wzoru,
4) skompletować wkłady i okładki maszynowo,
5) sprawdzić poprawność kompletowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
maszyna do oprawy zeszytowej,
–
instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
narzędzia do regulacji maszyny,
–
dokumentacja technologiczna,
–
składki, nakładki, okładki,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Dobór typu oprawy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręcznie oprawę złożoną wkładu jednoskładkowego szytego drutem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przygotować maszyny do pracy,
3) ustawić grubość szycia,
4) wykonać zszywanie zeszytowe wkładu jednoskładkowego z wyklejką i wzmocnieniem,
5) okroić wkład,
6) wykonać okładkę oklejaną,
7) wykonać oprawę,
8) dokonać kontroli oprawy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
skompletowane wkłady, wyklejki nakładkowe, pasek wzmacniający materiały okładkowe,
–
instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny,
–
narzędzia do regulacji maszyny,
–
zszywarka,
–
krajarka,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj oprawę zakrywającą z wkładem łączonym klejowo sposobem wachlarzowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni klej,
2) komplet kartek umieścić w zaciskach kilkanaście centymetrów od linii grzbietu,
3) przegiąć grzbiet kartek,
4) nałożyć klej na przegięte kartki,
5) przegiąć grzbiet kartek w drugą stronę,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6) powtórnie nałożyć klej,
7) wyprostować grzbiet,
8) przygotować okładkę,
9) połączyć wkład z okładką,
10) wykonać suszenie,
11) okroić oprawę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
zacisk do wkładu,
–
krajarka,
–
prasa
–
klej polioctanowinylowy,
–
komplet kartek,
–
materiały okładkowe,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj sposób kształtowania grzbietów wkładów na rysunkach i dobierz do nich typ
oprawy.
Rysunek do ćwiczenia 3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić sposoby kształtowania grzbietów wkładów,
2) dopasować odpowiednie określenia do rysunków,
3) dobrać typ oprawy,
4) uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
–
rysunki z różnymi kształtami grzbietów,
–
wzory okładek,
–
poradnik dla ucznia,
–
arkusz do ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Projektowanie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj rodzaje opraw prostych przedstawionych na rysunku i określ ich zakres
zastosowania.
Rysunek do ćwiczenia 1
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozróżnić rodzaje opraw,
2) przyporządkować właściwą nazwę oprawy do rysunku,
3) uzasadnić wybór,
4) zapisać zakres zastosowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
–
arkusz do ćwiczeń,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj oprawę zeszytową z gotowych półproduktów według zadanych parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać obliczeń,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
2) dobrać odpowiedni materiał,
3) dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia,
4) sprasować składki, nakładki,
5) wykonać przegniecenia w okładce,
6) skompletować wkład z okładką,
7) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i urządzeń oraz przepisami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
8) zszyć zeszytowo przez grzbiet oprawę,
9) wykonać okrawanie oprawy,
10) uzasadnić sposób wykonania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
przegniatarka,
–
zszywarka (blokówka),
–
prasa introligatorska,
–
krajarka jednonożowa,
–
instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi maszyn i urządzeń,
–
składki,
–
papier o różnej gramaturze,
–
nożyce introligatorskie,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj oprawę kombinowaną do wkładu formatu A4 według zadanych parametrów
oprawy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać obliczenia,
2) dobrać odpowiednie materiały,
3) dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy,
5) uzasadnić sposób wykonania zadania,
6) ocenić jakość wykonanej oprawy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Środki dydaktyczne:
−
wkład z przyklejonymi wyklejkami,
–
materiały na oklejki,
–
materiały na okładzinówki i grzbietówkę,
–
klej,
–
przymiar liniowy, kątnik,
–
nożyczki, nóż introligatorski, kostka introligatorska,
–
nożyce introligatorskie,
–
instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi urządzeń,
–
pędzle, miski,
–
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj ręcznie oprawę złożoną z okładką jednorodną formatu A5 z gotowych
półproduktów według zadanych parametrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać obliczeń ilości potrzebnych surowców,
1) dobrać odpowiednie maszyny, urządzenia i narzędzia,
2) zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją obsługi maszyn
i urządzeń,
3) wyregulować maszynę,
4) przygotować wyklejki,
5) przykleić wyklejki,
6) okroić wkład,
7) wzmocnić grzbiet wkładu,
8) przygotować okładzinówki i grzbietówkę,
9) przygotować oklejki,
10) wykonać okładkę,
11) połączyć wkład z okładką,
12) wykonać rowkowanie i prasowanie oprawy,
13) uzasadnić sposób wykonania zadania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
–
instrukcje: obsługi maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
zestaw narzędzi do regulacji maszyn i urządzeń,
–
gotowy wkład zszyty nićmi,
–
nożyczki, nóż introligatorski,
–
przymiar liniowy, kątnik
–
kleje,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
–
pędzle, miski,
–
gaza introligatorska,
–
kapitałka,
–
kostka introligatorska,
–
nożyce introligatorskie,
–
krajarka jednonożowa,
–
prasa introligatorska,
–
materiał na wyklejkę,
–
materiały na okładkę,
–
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie opraw
introligatorskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–3, 4–6, 8–10, 13–18, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 7, 11, 12,19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b, 11. d,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia )
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać maszynę do określonej oprawy
B
P
d
2
Rozróżnić urządzenia do opraw specjalnych
B
P
b
3
Rozróżnić sposoby łączenia wkładu z okładką
w oprawie złożonej
B
P
b
4
Scharakteryzować parametry techniczno-
technologiczne oprawy zeszytowej
C
PP
b
5
Wymienić sposoby łączenia okładki z wkładem
w oprawie złożonej
A
P
d
6
Zdefiniować zastosowanie okładki jednolitej
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7
Dokonać analizy procesu technologicznego
wykonywania oprawy zeszytowej
C
PP
d
8
Rozpoznać operacje linii potokowej
A
P
a
9
Rozróżnić sekcje linii potokowej
B
P
a
10 Rozróżnić elementy linii potokowej
B
P
b
11
Przeanalizować sposób łączenia wkładu
z okładką w oprawach prostych
D
PP
d
12
Przeanalizować sposób łączenia nićmi
termoplastycznymi w oprawie
D
PP
a
13
Dobrać odpowiedni sposób kształtowania
grzbietu do wkładu
B
P
b
14 Wyjaśnić zastosowanie krajarki trójnożowej
B
P
a
15
Dokonać analizy procesu technologicznego
wykonywania oprawy zakrywającej
D
P
a
16 Nazwać podstawowe elementy oprawy złożonej
A
P
c
17 Wyjaśnić zastosowanie kieszonki
B
P
b
18
Rozróżnić sposoby łączenia klejowego w oprawie
prostej
A
P
c
19
Dokonać analizy możliwości obróbki wkładu
do oprawy złożonej
C
PP
a
20 Wyliczyć podstawowe metody zdobienia okładek
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przy łączeniu wkładu z okładką kombinowaną w produkcji opraw z wkładem
wieloskładkowym z grzbietem zaokrąglonym niezbędna jest
a) oklejarka.
b) krajarka.
c) zgrzewarka.
d) rowkowarka.
2. Najprostszą oprawę specjalną można wykonać za pomocą
a) krajarki.
b) bindownicy.
c) złociarki.
d) laminówki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
3. Łączenie wkładu z okładką w oprawie zakrywającej wymaga zastosowania
a) złamywarki.
b) oklejarki.
c) krajarki.
d) przegniatarki.
4. Niska wytrzymałość połączenia wkładu z okładką to cecha charakterystyczna oprawy
a) złożonej.
b) zeszytowej.
c) specjalnej.
d) twardej.
5. Wkład z okładką jest połączony przez wyklejkę w oprawie
a) prostej.
b) specjalnej.
c) przylegającej.
d) złożonej.
6. W oprawie złożonej można zastosować okładkę jednolitą
a) zakrywającą z kancikami ze skrzydełkami.
b) łączoną lamówką.
c) jednorodną.
d) kombinowaną.
7. Linia potokowa do oprawy zeszytowej składa się z sekcji
a) zbierająco-okrawająco-zszywającej.
b) nakładkująco-okrawająco-zszywającej.
c) zbierająco-okrawająco-zgrzewającej.
d) nakładkująco-zszywająco-okrawającej.
8. W linii potokowej do oprawy złożonej ostatnią operacją jest
a) prasowanie.
b) okrawanie.
c) złamywanie.
d) klejenie.
9. Linia potokowa do oprawy prostej wkładu wieloskładkowego zawiera sekcje
a) zaklejania.
b) złocenia.
c) zgrzewania.
d) laminowania.
10. Podstawowym elementem linii do oprawy złożonej jest agregat do
a) bindowania opraw.
b) łączenia wkładu z okładką.
c) zszywania drutem.
d) laminowania okładek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
11. Zszywanie zeszytowe wkładu z okładką wykonywane jest przy oprawach
a) specjalnych.
b) złożonych.
c) twardych.
d) prostych.
12. Łączenie nićmi termoplastycznymi stosowane jest we wkładach do
a) opraw złożonych.
b) opraw bezszwowych.
c) opraw łączonych drutem.
d) opraw bindowanych.
13. Zaokrąglanie jest operacją, która zwiększa w oprawie
a) połączenia.
b) otwieralność.
c) prasowanie.
d) uszlachetnianie.
14. Krajarkę trójnożowa stosuje się w linii potokowej do
a) okrawania opraw i wkładów.
b) oporkowania grzbietów wkładów.
c) wzmacniania grzbietów wkładów.
d) kalibrowania wkładów i opraw.
15. W skład procesu technologicznego wykonywania oprawy zakrywającej wchodzą takie
operacje jak
a) kompletowanie, klejenie, okrawanie.
b) kompletowanie, szycie, laminowanie.
c) kompletowanie, szycie, pakowanie.
d) drukowanie, szycie, okrawanie.
16. Oprawy złożone mają wkład
a) perforowany, zaciśnięty listwą.
b) jednoskładkowy zszyty z okładką.
c) wieloskładkowy z wyklejkami.
d) bindowany, kartkowy.
17. Kieszonka jest dodatkowym elementem
a) obwoluty.
b) oprawy.
c) składki.
d) opakowania.
18. W oprawie prostej, łączenie wachlarzowe to
a) zszywanie drutem.
b) zszywanie nićmi.
c) łączenie klejowe.
d) łączenie spiralą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
19. Operację kształtowania grzbietu w oprawach złożonych wykonuje się w czasie
a) obróbki wkładu.
b) złamywania arkuszy.
c) prasowania składek.
d) wykonywania obwoluty.
20. Metodą zdobienia okładek do opraw złożonych z okładką oklejaną może być
a) kalibrowanie.
b) złocenie.
c) perforowanie.
d) bindowanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.............................................................................................................................
Wykonywanie opraw introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie opraw
introligatorskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12-17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 7, 10, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. a, 5. c, 6. d, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a,
12. c, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić oprawy
B
P
c
2
Wymienić oprawy
A
P
d
3
Wyjaśnić rolę futerałów
B
P
b
4
Dokonać analizy elementów dodatkowych opraw
C
PP
a
5
Rozróżnić maszyny introligatorskie do okrawania
B
P
c
6
Określić zastosowanie okładek do opraw
introligatorskich
B
P
d
7
Dokonać analizy operacji technologicznej
łączenia wkładu z okładką
C
PP
c
8
Rozpoznać tradycyjny podział opraw
A
P
c
9
Rozpoznać podstawową klasyfikację opraw
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
10
Dokonać analizy procesu wykonania oprawy
kombinowanej
C
PP
c
11
Scharakteryzować sposób łączenia wkładu
z okładką w oprawie specjalnej
C
PP
a
12 Wymienić podstawowe parametry oprawy
B
P
c
13
Dobrać okładkę w oprawie prostej łączonej
lamówką
B
P
a
14
Rozróżnić podstawowe operacje przy
wykonywaniu oprawy złożonej
B
P
a
15 Dobrać maszyny i technologie do opraw
B
P
a
16 Wyjaśnić proces wykonania obwoluty
B
P
b
17 Rozróżnić proces produkcji opraw prostych
B
P
b
18 Sklasyfikować materiały do opraw
C
PP
a
19 Określić zastosowanie linii potokowej
B
P
d
20 Odczytać schemat technologiczny oprawy
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W zależności od sposobu połączenia wkładu z okładką oprawy dzieli się na
a) proste, złożone, przylegające.
b) proste, przylegające, specjalne.
c) proste, złożone, specjalne.
d) specjalne, złożone, przylegające.
2. W oprawach złożonych połączenie wkładu z okładką następuje poprzez
a) przyklejkę.
b) nity.
c) drut.
d) wyklejkę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
3. Futerał jest elementem dodatkowym
a) składki.
b) oprawy.
c) zakładki
d) wyklejki.
4. Opaska w introligatorstwie zakładana jest na oprawę w celu
a) zebrania kilku opraw w całość.
b) uszlachetnienia oprawy.
c) zwiększenia wytrzymałości oprawy.
d) zwiększenia wyglądu estetycznego oprawy.
5. Do okrawania opraw w dużym nakładzie stosuje się
a) nożyce introligatorskie.
b) krajarkę jednonożową.
c) krajarkę trójnożową.
d) krajalnicę rotacyjną.
6. Okładkę biblioteczną stosujemy do opraw
a) zakrywających.
b) zeszytowych.
c) broszurowych.
d) złożonych.
7. Oprawa prosta jest tak nazwana ze względu na
a) prosty sposób wykonania.
b) posiadanie prostego grzbietu.
c) bezpośrednie połączenie grzbietów okładki i wkładu.
d) prostokątność okładki.
8. Nazwa oprawa miękka oznacza, że posiada ona
a) miękki papier.
b) miękkie oklejki okładki.
c) brak oklejek okładki.
d) miękki grzbiet.
9. Wyklejka w oprawie złożonej
a) jest stosowana do wkładów o określonej grubości.
b) jest konieczna do połączenia wkładu z okładką.
c) nie jest konieczna.
d) jest konieczna tylko we wkładach wieloskładkowych.
10. Oprawa kombinowana posiada okładkę
a) jednolitą.
b) łączoną lamówką.
c) kombinowaną.
d) jednorodną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
11. W oprawie specjalnej wkład z okładką jest połączony przez
a) spiralę.
b) wyklejkę.
c) grzbiet.
d) przyklejkę.
12. Formatem oprawy nazywamy
a) rodzaj okładki.
b) wymiar grzbietówki.
c) szerokość i wysokość egzemplarza.
d) objętość wkładu.
13. Oprawa łączona lamówką posiada okładkę wykonaną z
a) dwóch okładzin połączonych lamówką.
b) dwóch okładzinówek połączonych oklejką.
c) dwóch oklejek.
d) dwóch listewek.
14. Połączenie wkładu z okładką w technologii wykonywania oprawy złożonej poprzedzić
należy okrawaniem
a) wkładu z 3 stron.
b) grzbietu wkładu z 1 strony.
c) wkładu z 1 strony.
d) grzbietu wkładu z 2 stron.
15. Do wysokonakładowej produkcji czasopism stosuje się technologię wykonywania opraw
a) prostych.
b) jednorodnych.
c) specjalnych.
d) kombinowanych.
16. Produkcja obwolut kieszeniowych z tworzyw sztucznych przebiega z zastosowaniem
technologii
a) zszywania.
b) zgrzewania.
c) perforowania.
d) bigowania.
17. W procesie produkcji wysokonakładowych, jednoskładkowych broszur stosuje się
operacje
a) zaklejania grzbietu.
b) łączenia zeszytowego.
c) obwolutowania.
d) szycia ręcznego.
18. Podłużny kierunek włókien papieru, równoległy do grzbietu wkładu, powinien być
zachowany
a) we wszystkich elementach oprawy.
b) tylko w wyklejkach i przyklejkach.
c) tylko w pasku grzbietowym.
d) tylko w okładce.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
19. Linie potokowe nie mają zastosowania w produkcji opraw:
a) przylegających.
b) zakrywających.
c) złożonych.
d) bindowanych.
20. Wykonanie oprawy zeszytowej wymaga:
a) zbierania, klejenia, okrawania.
b) nakładkowania, zszywania, okrawania.
c) zbierania, zgrzewania, bindowania.
d) nakładkowania, zgrzewania, okrawania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..................................................................................
Wykonywanie opraw introligatorskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
2. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,
Warszawa 2001
3. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997
4. Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia. Maszynoznawstwo poligraficzne dla
introligatorów. WSiP, Warszawa 1990 wyd. I
5. Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Idee, Radom 2000
6. Kwiatkowski S.M.: Kształcenie zawodowe – wyzwania, priorytety, standardy. IBE,
Warszawa 2006
7. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.
OWPW, Warszawa 1996
8. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
9. Panak J., Ceppan M., Dvonka V., Karpinsky L., Kordoš P., Mikuła M., Jakucewicz S.:
Poligrafia. Procesy i technika. COBRPP, Warszawa 2005
10. Magdzik S., Jakucewicz S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1999
11. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr Fundusz Współpracy, Warszawa1997
12. Pietruczuk I., Godlewski H., Jędrych W.: Technika i technologia introligatorstwa
przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985
13. Praca zbiorowa. Poligrafia ogólna. WSiP Warszawa 1993
14. Praca zbiorowa: Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo. Mały słownik
encyklopedyczny. Ossolineum, Wrocław 1986
15. Krajowy standard kwalifikacji zawodowych dla zawodu Introligator poligraficzny
734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007
16. www.introzap.pl
17. BN-81/7451, PN – 83/p-55501 do 02
Czasopisma:
−
Poligrafika,
−
Poligrafia polska,
−
Print Publishing,
−
Przegląd Papierniczy,
−
Opakowania,
−
Świat Druku,
−
Świat Poligrafii.
−
Prospekty firmy Introzap
Literatura metodyczna:
1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998