background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Krzysztof Sońta 
 
 
 
 

 
 
 
Wykonywanie opakowań introligatorskich  
734[02].Z1.05 
 

 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 
 

 

 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Bogusława Radolińska 
mgr inż. Mirosław Kościelniak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Krzysztof Sońta 
 
 
 
Konsultacja: 
inż. Urszula Łobejko 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02]Z1.05 
„Wykonywanie  opakowań  introligatorskich”,  zawartego  w  modułowym  programie  dla 
zawodu introligator. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Opakowania – torby 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2. Opakowania – pudełka 

18 

5.2.1. Ćwiczenia  

18 

5.3. Wykrawanie 

23 

5.3.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

26 

7.  Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  prowadzone  były  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

734[02].Z1.01  

Wykonywanie operacji jednostkowych

 

procesach introligatorskich

 

 

734[02].Z1.02  

Wykonywanie wkładów do opraw  

introligatorskich 

734[02].Z1.05  

Wykonywanie opakowań 

introligatorskich 

734[02].Z1.03  

Wykonywanie okładek do opraw  

introligatorskich 

 

734[02].Z 1.06  

Wykonywanie galanterii papierniczej  

734[02].Z1.04  

Wykonywanie opraw introligatorskich 

734[02].Z1 

Introligatorstwo przemysłowe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

– 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną, 

– 

charakteryzować podstawowe procesy poligraficzne, 

– 

rozróżniać podstawowe techniki drukowania, 

– 

charakteryzować procesy introligatorskie, 

– 

charakteryzować podstawowe rodzaje materiałów poligraficznych, 

– 

rozróżniać i przygotowywać materiały do prac introligatorskich, 

– 

rozróżniać podstawowe maszyny poligraficzne, 

– 

określać budowę oraz zasady działania urządzeń i maszyn introligatorskich, 

– 

wykonywać podstawowe operacje introligatorskie, 

– 

oceniać estetykę i jakość wyrobów poligraficznych, 

– 

eksploatować maszyny i urządzenia introligatorskie,  

– 

przestrzegać  i  wdrażać  normy  dotyczące  zapewnienia  jakości  produkcji  i  wyrobów 
introligatorskich,  

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

–  określić rodzaje opakowań introligatorskich, 
–  scharakteryzować metody wykonywania opakowań introligatorskich, 
–  dobrać materiały stosowane do wykonywania opakowań introligatorskich, 
–  wykonać projekt opakowania introligatorskiego, 
–  zaplanować proces wykonywania druków opakowaniowych luźnych i łączonych, 
–  rozróżnić rodzaje toreb introligatorskich, 
–  dobrać maszyny i urządzenia do wykonywania toreb, 
–  wykonać torby papierowe ozdobne i reklamowe, 
–  rozróżnić rodzaje pudełek introligatorskich, 
–  zaprojektować różne rodzaje pudełek introligatorskich, 
–  dobrać materiały na pudełka, 
–  dobrać metody łączenia elementów pudełek, 
–  dobrać maszyny i urządzenia do wykonywania pudełek, 
–  dobrać i zastosować sposoby zdobienia pudełek, 
–  wykonać pudełka introligatorskie, 
–  dobrać sposoby pakowania i ekspediowania opakowań introligatorskich, 
–  dobrać środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy, 
–  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska podczas wykonywania opakowań introligatorskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie opakowań introligatorskich 734[02].Z1.05 

 
Temat:  Wykonywanie pudełka z klapką według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:  Wykonanie pudełka z klapką według zadanych parametrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zaprojektować pudełko, 
–  scharakteryzować materiały do wykonywania pudełek, 
–  określić zakres zastosowania pudełek, 
–  scharakteryzować proces wykonywania pudełek, 
–  wykonać wykrój pudełka, 
–  określić czynniki wpływające na jakość wykrawania, 
–  wykonać pudełko, 
–  wyregulować maszynę, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach. 
 
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 
–  organizowanie i planowanie zajęć, 
–  pracy w zespole, 
–  oceny pracy zespołu. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  metoda tekstu przewodniego. 
Formy organizacyjne: 
–  uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 
 
Czas: 
1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia, 
–  przykłady pudełek wykonanych różnymi metodami, 
–  foldery maszyn do wykonywania pudełek, 
–  stanowisko wyposażone w maszynę do wykrawania,  krajarkę jednonożową, 
–  plansze, foliogramy ilustrujące budowę urządzeń  do wykonywania pudełek, 
–  wytwory papiernicze: tektura o gramaturze 300 g/m

2

 formatu A1,  

–  przymiar liniowy. 
 
Uczestnicy:  
–  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Zaprojektuj  i  wykonaj  pudełko  z  klapką,  z  tektury  o  gramaturze  300  g/m

  do 

zapakowania  100  wizytówek.  Wyreguluj  maszyny  i urządzenia.  Podczas zajęć  stosuj  zasady 
bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna
 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz konstrukcje pudełek? 
2.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
3.  Jaka jest zasada działania maszyny do wykrawania? 
4.  Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach do wykrawania? 
5.  Jakie znasz rodzaje materiałów na pudełka? 
6.  Jakie znasz rodzaje wykrojników? 
7.  Jakie czynniki wpływają na jakość opakowania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile należy użyć arkuszy tektury  o gramaturze 300 g/m

 do wykonania pudełka? 

2.  Jaki rodzaj wykrojnika zastosujesz do zadania? 
3.  Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania pudełka. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru 

maszyn i urządzeń. 

 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie dokonują pomiaru produktu do zapakowania. 
3.  Uczniowie wykonują projekt pudełka. 
4.  Uczniowie dobierają wykrojnik. 
5.  Uczniowie przygotowują  maszynę do wykrawania. 
6.  Uczniowie  wykrawają  pudełko  zgodnie  z  zaplanowanym  przez  siebie  procesem 

technologicznym. 

7.  Uczniowie składają pudełko i pakują produkt. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaplanowanych  przez  siebie 

poszczególnych  operacji  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
wykonanego zadania. 

2.  Po  uzyskaniu  aprobaty  nauczyciela w poszczególnych etapach  procesu  technologicznego 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć: 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

Ankieta dla ucznia: 

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać

 

ewentualnych zmian. 

 
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  materiały  do  wykonania  pudełka  według  zadanych 

parametrów? 

2.  Czy potrafisz scharakteryzować operację wykrawania? 
3.  Czy potrafisz wykonać projekt pudełka? 
4.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania wykrojników? 
5.  Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej? 
6.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

........................................................ 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł:  

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie opakowań introligatorskich 734[02].Z1.05 

 
Temat:  Wykonywanie pudełka z wieczkiem według zadanych parametrów. 

Cel ogólny:  Wykonanie pudełka z wieczkiem według zadanych parametrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zaprojektować pudełko, 
–  scharakteryzować materiały do wykonywania pudełek, 
–  określić zakres zastosowania pudełek, 
–  scharakteryzować proces wykonywania pudełek, 
–  wykonać wykrój pudełka, 
–  określić czynniki wpływające na jakość wykrawania, 
–  wykonać pudełko, 
–  wyregulować maszyny, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach. 

 

W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 
–  organizowanie i planowanie zajęć, 
–  pracy w zespole, 
–  oceny pracy zespołu. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  metoda tekstu przewodniego. 
Formy organizacyjne: 
–  uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 
 
Czas: 
1 godzina 30 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia, 
–  przykłady pudełek wykonanych różnymi metodami, 
–  foldery maszyn do wykonywania pudełek, 
–  stanowisko wyposażone w maszynę do wykrawania,  krajarkę jednonożową, 
–  plansze, foliogramy ilustrujące budowę urządzeń  do wykonywania pudełek, 
–  wytwory papiernicze: tektura falista formatu B1,  
–  przymiar liniowy. 
 
Uczestnicy:  
–  uczniowie kształcący się w zawodzie introligatora. 
 
Praca domowa 

Zaprojektuj  i  wykonaj  pudełko  z  wieczkiem  z  tektury  falistej

 

  do  zapakowania  5  ryz 

papieru kserograficznego A4. Wyreguluj  maszyny  i urządzenia. Podczas zajęć stosuj zasady 
bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna
 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz konstrukcje  pudełek? 
2.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
3.  Jaka jest zasada działania maszyny do wykrawania? 
4.  Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach do wykrawania? 
5.  Jakie znasz rodzaje materiałów na pudełka? 
6.  Jakie znasz rodzaje wykrojników? 
7.  Jakie czynniki wpływają na jakość opakowania? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile należy użyć arkuszy tektury falistej  do wykonania pudełka? 
2.  Jaki rodzaj wykrojnika zastosujesz do zadania? 
3.  Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania pudełka. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru 

maszyn i urządzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie dokonują pomiaru produktu do zapakowania. 
3.  Uczniowie wykonują projekt pudełka. 
4.  Uczniowie dobierają wykrojnik. 
5.  Uczniowie przygotowują  maszynę do wykrawania. 
6.  Uczniowie  wykrawają  pudełko  zgodnie  z  zaplanowanym  przez  siebie  procesem 

technologicznym. 

7.  Uczniowie zszywają  pudełko i pakują produkt. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaplanowanych  przez  siebie 

poszczególnych  operacji  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
wykonanego zadania. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty  nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć: 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

Ankieta dla ucznia: 

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać

 

ewentualnych zmian. 

 
1.  Czy  potrafisz  dobrać  odpowiednie  materiały  do  wykonania  pudełka  według  zadanych 

parametrów? 

2.  Czy potrafisz scharakteryzować operację wykrawania? 
3.  Czy potrafisz scharakteryzować operację zszywania? 
4.  Czy potrafisz wykonać projekt pudełka? 
5.  Czy potrafisz określić zakres zastosowania wykrojników? 
6.  Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej? 
7.  Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Opakowania – torby 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj torbę klockową wg załączonego wzoru. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na zasady wykrawania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zwymiarować wzór torby, 
2)  dobrać odpowiedni wykrojnik, 
3)  dobrać materiał na torbę, 
4)  przygotować maszynę, 
5)  wykonać wykrawanie, 
6)  skleić torbę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór torby, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

maszyna wykrawająca, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  metody  projektowania toreb płaskich. Wykonaj  projekt torby wg parametrów 

podanych przez nauczyciela. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na różne metody projektowania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić metodę projektowania, 
2)  przyporządkować rodzaje toreb, 
3)  wykonać projekt torby. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

torby, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

maszyna wykrawająca, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 3 

Wykonaj torbę fałdową według załączonego wzoru. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zwymiarować wzór torby, 
2)  dobrać odpowiedni wykrojnik, 
3)  dobrać materiał na torbę, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

5)  przygotować maszynę, 
6)  wykonać wykrawanie, 
7)  skleić torbę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór torby, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

maszyna wykrawająca, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj przedstawione torby i określ ich zastosowanie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje toreb, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę do torby, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  określić zakres zastosowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przykłady toreb, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 5 

Do przedstawionych produktów dobierz torby. 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje toreb, 
2)  przyporządkować właściwą torbę do produktu, 
3)  dobrać torby do produktu, 
4)  uzasadnić wybór, 
5)  zapisać w arkuszu ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.2.  Opakowania – pudełka 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pudełka z klapką wg załączonych wzorów. 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na zasady projektowania i  wykrawania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zwymiarować wzór pudełka, 
2)  dobrać odpowiedni wykrojnik, 
3)  dobrać materiał na pudełka, 
4)  przygotować maszynę, 
5)  wykonać wykrawanie, 
6)  skleić pudełko. 
 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór pudełka, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

maszyna wykrawająca, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj typy pudełek z wieczkiem. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na różne metody projektowania i wykrawania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić metodę projektowania, 
2)  przyporządkować rodzaje pudełek do rysunków, 
3)  wykonać projekt pudełka. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór pudełka, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 3 

Wykonaj pudełko przeciągane według załączonego wzoru. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zwymiarować wzór pudełka, 
2)  dobrać odpowiedni wykrojnik, 
3)  dobrać materiał na pudełko, 
4)  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  oraz  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy, 

5)  przygotować maszynę, 
6)  wykonać wykrawanie, 
7)  złożyć pudełko. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór pudełka, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

maszyna wykrawająca, 

– 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj przedstawione materiały do produkcji opakowań i określ ich zastosowanie. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje materiałów, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę do wzorów, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  zapisać zakres zastosowania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykłady kartonów, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 5 

Do przedstawionych pudełek  dobierz odpowiedni materiał. 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje materiałów na pudełka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

2)  przyporządkować właściwy materiał do przedstawionego pudełka, 
3)  dobrać materiał na pudełka, 
4)  uzasadnić wybór, 
5)  zapisać w arkuszu ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

wzory pudełek. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.3.  Wykrawanie

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj wykrojniki i dobierz do załączonych produktów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na różne metody. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyporządkować rodzaje produktów do wykrojników, 
2)  wykonać  wzrokową ocenę jakości wykroju produktu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

wzór pudełka, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

wykrojnik, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ocenę wysokości noży wykrojników i dobierz do nich odpowiednie materiały. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać wzrokową ocenę wykrojników, 
2)  odczytać parametry noży z wykrojnika, 
3)  przyporządkować materiały. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wzory materiałów, 

– 

dokumentacja technologiczna, 

– 

wykrojniki, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Ćwiczenie 3 
 

Korzystając z projektów pudełek wykonaj rysunki wykrojnika płytowego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

 

rozróżnić rodzaje wykrojników, 

 

narysować właściwy wykrojnik do konstrukcji pudełka, 

 

rozróżniać konstrukcje pudełek, 

 

uzasadnić wybór, 

 

zapisać w arkuszu ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Dobierz noże do wykrawania materiałów twardych. 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie z załączonym wzorem. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje noży, 
2)  przyporządkować właściwą tekturę, 
3)  rozróżniać noże przegniatające, 
4)  uzasadnić wybór, 
5)  zapisać w arkuszu ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  opakowań 
introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 4, 7, 10, 11, 13, 18 są z poziomu ponadpodstawowego, 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt. Za złą odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny –  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. c, 10. a, 11. a,  
12. 
a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić budowę opakowań introligatorskich 

Rozróżnić projekty opakowań 

Wybrać odpowiednią operację introligatorską 

Wybrać odpowiednia maszynę lub urządzenie 

PP 

Rozróżnić rodzaje toreb 

Określić podstawowe zastosowanie wykrojników 
introligatorskich 

Zaplanować procesy wykonywania druków 
opakowaniowych luźnych i łączonych 

PP 

Dostosować sposób wykonania do rodzaju 
pudełka 

Rozpoznać wykrojniki introligatorskie  

10  Dokonać analizy procesu wykonania opakowań 

PP 

11 

Dobrać materiały stosowane do wykonywania 
opakowań introligatorskich 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

12  Scharakteryzować budowę wykrojnika płytowego 

13  Dobrać sposoby łączenia elementów pudełek 

PP 

14 

Wybrać sposób wykonania pudełek 
jednowieczkowych 

15  Określić materiały na pudełka 

16 

Rozróżnić zastosowanie różnych rodzajów tektur 
falistych 

17  Określić funkcje opakowań 

18  Dokonać analizy procesu wykonywania toreb  

PP 

19 

Określić rolę pomocniczych elementów 
wykrojnika 

20  Określić rolę kanalików w procesie wykrawania 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze  

od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Torbami, które nie mają fałd, są torby 

a)  krzyżowe. 
b)  płaskie. 
c)  fałdowe.  
d)  klockowe. 

 

2.  Wskaż projekt pudełka nieskładanego z wieczkiem częściowo zachodzącym 
 

 

 

3.  Wykonywanie opakowań wiąże się z procesem 

a)  zbierania. 
b)  bindowania. 
c)  wykrawania. 
d)  prasowania. 

 

4.  Proces wykrawania wykonuje się na  

a)  krajarce.  
b)  przegniatarce. 
c)  wykrawarce. 
d)  zszywarce. 
 

5.  Torby nieposiadające fałd bocznych tylko uformowane dno to 

a)  klockowe. 
b)  fałdowe. 
c)  płaskie.  
d)  krzyżowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

6.  Wykrojniki introligatorskie stosujemy do 

a)  zgrzewania.  
b)  zszywania. 
c)  wykrawania.  
d)  wklejania. 

 
7.  Proces wykonania opakowania tekturowego wymaga 

a)  wykrawania, zgrzewania.  
b)  wykrawania, zszywania. 
c)  wykrawania, zbierania.  
d)  wykrawania, nakładkowania. 

 
8.  Pudełka, które zszywa się narożnikowo drutem, to pudełka 

a)  przeciągane.   
b)  klapkowe.  
c)  otwarte.  
d)  wieczkowe. 

 
9.  Do wykonywania opakowań z tektury falistej stosuje się wykrojniki 

a)  przelotowe.  
b)  kowalskie.   
c)  płytowe.   
d)  wiertłowe. 

 

10.  Proces wykonania opakowania przebiega wg kolejności 

a)  wymiarowanie, projektowanie, wykrawanie, sklejanie.  
b)  sklejanie, projektowanie, wykrawanie, wymiarowanie.    
c)  wymiarowanie, projektowanie, sklejanie, wykrawanie.    
d)  projektowanie, sklejanie, wykrawanie, wymiarowanie. 

 
11.  Do wykonywania pudełek zbiorczych służy 

a)  tektura.  
b)  pleksi.   
c)  płótno.   
d)  folia. 

 
12.  Z jakich elementów składa się wykrojnik płytowy 

a)  sklejka, noże tnące, noże przegniatające, noże perforujące. 
b)  sklejka, kasety, noże przegniatające, noże perforujące. 
c)  sklejka, noże tnące, noże przegniatające, klejowniki. 
d)  sklejka, noże tnące, głowice, noże perforujące. 

 

13.  Elementy pudełka tekturowego można łączyć przez 

a)  zgrzewanie. 
b)  zszywanie drutem. 
c)  zszywanie nićmi.   
d)  bigowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

14.  Wykonywanie pudełek jednowieczkowych wymaga zastosowania 

a)  trzech elementów. 
b)  dwóch elementów. 
c)  pięciu elementów.  
d)  czterech  elementów. 

 
15.  Pudełka przeciągane wykonuje się z 

a)  tektury falistej.   
b)  folii.  

 

c)  papieru. 
d)  papieru samoprzylepnego. 

 
16.  Opakowanie do ładunku powyżej 150 kg, wykonuje się z tektury falistej 

a)  trzywarstwowej. 
b)  pięciowarstwowej.  
c)  siedmiowarstwowej. 
d)  dwuwarstwowej. 

 
17.  Pudełka kartonowe wykorzystuje się do 

a)  pakowania wyrobu. 
b)  oprawy zeszytowej. 
c)  produkcji palet. 
d)  przechowywania paliw płynnych. 

 
18.  Torby płaskie papierowe wykonuje się przez 

a)  wykrawanie, złamywanie, klejenie. 
b)  klejenie, wycinanie, złamywanie. 
c)  zszywanie, przegniatanie, zbieranie. 
d)  zszywanie, zgrzewanie, przegniatanie. 

19.  Wypychacze gumowe w wykrojniku służą do 

a)  wypychania noży. 
b)  wypychania sklejki. 
c)  wypychania wykroju. 
d)  wypychania gumy. 

 

20.  W procesie wykrawania kanaliki służą do 

a)  doprowadzeniu oleju do maszyny. 
b)  doprowadzeniu oleju do noży tnących. 
c)  wykonania podkładu formowego. 
d)  odprowadzeniu powietrza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie opakowań introligatorskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  opakowań 
introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

  zadania 2, 5, 11 są z poziomu ponadpodstawowego, 

  pozostałe są z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każdą  poprawną  odpowiedź  uczeń otrzymuje  1 punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny –  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  dwóch  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. b, 7. d, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c,  
12. 
c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. c, 18. c, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna

odpowiedź 

Rozróżnić miejsce mocowania noży  

Dobrać noże o odpowiedniej wytrzymałości 
ostrzy 

PP 

Określić parametry noży w wykrojnikach 
płytowych 

Zidentyfikować kształt ostrza noża 
introligatorskiego 

Zastosować zamienne elementy wykrojnika 

PP 

Rozróżnić budowę wykrojników 

Określić przydatność kartonu pod względem 
budowy 

Zidentyfikować przeznaczenie kartonów 

Dokonać analizy budowy tektury falistej 

10  Rozróżnić parametry techniczne tektury falistej 

11 

Scharakteryzować parametry techniczne 
opakowań 

PP 

12  Wymienić rodzaje opakowań 

13  Rozróżnić rodzaje opakowań 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

14 

Zidentyfikować parametry techniczne materiałów 
użytych do produkcji opakowań 

15  Zidentyfikować rodzaje opakowań 

16 

Wymienić rodzaje atestów przyznawanych 
wyprodukowanym kartonom w czasie ich 
produkcji 

17  Rozróżnić zastosowanie maszyn 

17 

Zidentyfikować dodatkowe zastosowanie maszyn 
typograficznych  

19  Wyjaśnić rolę podkładu formowego wykrojnika 

20  Określić zasady bhp 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Jeżeli uczeń  zakończy test przed czasem, to podnosi rękę  i  czeka aż nauczyciel odbierze  

od niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi  na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Noże w wykrojniku płytowym (mostkowym) zamocowane są w 

a)  płycie aluminiowej. 
b)  sklejce wielowarstwowej. 
c)  płycie stalowej. 
d)  płycie polimerowej. 

 
2.  Noże wykrawające, charakteryzujące się dużą wytrzymałością ostrzy to 

a)  noże miękkie. 
b)  noże o średniej twardości. 
c)  noże twarde. 
d)  noże bardzo miękkie. 

 
3.  Nóż przegniatający o grubości 0,71 mm zakończony jest równym promieniem R i wynosi 

a)  0,71 mm. 
b)  0,355 mm. 
c)  1,42 mm. 
d)  0,175 mm. 
 

4.  Noże perforujące posiadają przekrój ostrza 

a)  niesymetryczny. 
b)  podwójnie sfazowany. 
c)  symetryczny. 
d)  mieszany symetryczno-niesymetryczny. 

 
5.  Nożem perforującym możemy zastąpić 

a)  nóż tnący o ostrzu symetrycznym. 
b)  nóż tnący o ostrzu niesymetrycznym. 
c)  nóż tnący, podwójnie sfazowany. 
d)  nóż przegniatający. 

 

6.  Wykrojnik przelotowy różni się od wykrojnika płytowego 

a)  wielkością. 
b)  materiałem użytym do jego wykonania. 
c)  sposobem konserwowania. 
d)  ciężarem. 

 
7.  Karton  dwuwarstwowy składający się z warstwy celulozowej i spodniej – makulaturowej 

nadaje się do 
a)  uszlachetniania. 
b)  bezpośredniego pakowania żywności. 
c)  produkcji luksusowego opakowania. 
d)  produkcji opakowań o mniejszych wymogach jakościowych. 

 
8.  Do produkcji luksusowych opakowań najodpowiedniejszy jest 

a)  karton dwuwarstwowy – składający się z warstwy celulozowej i makulaturowej. 
b)  karton trzywarstwowy – składający się z dwóch warstw celulozy i warstwy ścieru. 
c)  karton  dwuwarstwowy,  dwustronnie  powlekany  o  dwukrotnie  powlekanym 

wierzchem. 

d)  karton dwuwarstwowy z jednokrotnie powlekanym wierzchem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

9.  Tektura pięciowarstwowa posiada 

a)  dwie pofalowane warstwy. 
b)  trzy pofalowane warstwy. 
c)  cztery pofalowane warstwy. 
d)  pięć pofalowane warstwy. 

 
10. Największą sztywność posiada tektura z falą 

a)  A. 
b)  B. 
c)  E. 
d)  G. 

 
11. Dobre właściwości amortyzacyjne posiadają 

a)  torby z dnem krzyżowym. 
b)  torby z dnem klockowym. 
c)  pudełka z tektury falistej. 
d)  pudełko z kartonu o gramaturze 420 g/m

2.

 

 

12. Najprostsze opakowania wykonane z papieru to 

a)  teczka. 
b)  klaser. 
c)  torba. 
d)  pudełko. 

 
13. Torba klockowa od torby fałdowej różni się 

a)  dnem. 
b)  fałdami. 
c)  gramaturą papieru. 
d)  sposobem klejenia. 

 
14. Pudełko  charakteryzujące  się  największą  sztywnością  powinno  być  wykonane  z  kartonu 

o gramaturze 
a)  200 g/m

2

b)  250 g/m

2

c)  300 g/m

2

d)  400 g/m

2

 

15. Najwięcej miejsca w czasie transportu zajmuje 

a)  pudełko otwarte zszyte narożnikowo drutem. 
b)  pudełko klapkowe składane. 
c)  pudełko szufladkowe składane. 
d)  pudełko otwarte sklejone składane. 

 
16. Surowiec  wykorzystywany  do  produkcji  opakowań  mających  bezpośredni  kontakt 

z żywnością powinien posiadać 
a)  atest PZU. 
b)  atest PZPN. 
c)  atest PZH. 
d)  atest PZM. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

17. Do otrzymania wykroju służą 

a)  maszyny sitodrukowe. 
b)  maszyny rotograwiurowe. 
c)  maszyny wykrawające. 
d)  maszyny fleksograficzne. 

 
18. Po pewnej modyfikacji do wykrawania nadają się 

a)  automaty tokarskie. 
b)  tamponiarki. 
c)  maszyny typograficzne. 
d)  szlifierki. 

 
19. Przy wykrawaniu jako podkład formowy stosuje się 

a)  formę drukową. 
b)  formę kopiową. 
c)  kanaliki. 
d)  wypychacze gumowe. 
 

20. Uczeń powinien 

a)  przeczytać przepisy bhp. 
b)  znać przepisy bhp. 
c)  znać i przestrzegać przepisy bhp. 
d)  zapoznać się z przepisami bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................. 
 

Wykonywanie opakowań introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7.  LITERATURA

 

 
1.  Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

3.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997 
4.  Jakucewicz S.: Kartony wielowarstwowe. Ecco Ceza, Warszawa 1996 
5.  Jakucewicz  S.: Papier w poligrafii. Inicjał, Warszawa 2005 
6.  Krajowy  standard  kwalifikacji  zawodowych  dla  zawodu  Introligator  poligraficzny 

734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007 

7.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996 

8.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
9.  Pietruczuk  I.,  Godlewski  H.,  Jędrych  W.:  Technika  i  technologia  introligatorstwa 

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985 

10.  Stachowicz S.: Technologia opraw i opakowań, Insytut Poligrafii, Warszawa 2000 
11.  Szreder W. L., Nilinienko S. F.: Upakowaka iz kartona, Kiev 2004 
 

Czasopisma: 

– 

Poligrafika, 

– 

Świat druku, 

– 

Świat Poligrafii, 

– 

Przegląd papierniczy. 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000