background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Teresa Jaszczyk 

 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie okładek do opraw introligatorskich 
734[02].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Borucka 
mgr inż. Adam Kanas 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
inż. Urszula Łobejko 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02].Z1.03 
„Wykonywanie  okładek  do  opraw  introligatorskich”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu introligator. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Charakterystyka okładek 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.  Wykonywanie okładek jednolitych (miękkich) 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3.  Wykonywanie okładek łączonych (twardych, oklejanych) 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4.  Maszyny i urządzenia do montowania okładek 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5.  Maszyny do zdobienia okładek 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

36 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

introligator.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  odpowiedzieć  na  
zamieszczone w nim pytania potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego zakresu 
materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, to nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić, 
sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową,  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych; 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  z  testu  przypisano  określoną 
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest 
od  liczby  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  wykład informacyjny, 

  pokaz z objaśnieniem, 

  przewodniego tekstu. 

 

ćwiczenia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

– 

posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii, 

– 

rozpoznawać podstawowe materiały i surowce introligatorskie, 

– 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

– 

projektować wkłady książkowe, 

– 

kompletować wkłady książkowe, 

– 

charakteryzować sposoby łączenia składek lub kartek we wkład, 

– 

wykonywać okrawanie wkładów na urządzeniach jedno i trójnożowych, 

– 

charakteryzować proces kształtowania grzbietu wkładu, 

– 

wykonywać wzmacnianie grzbietu wkładu, 

– 

dobierać sposoby zdobienia boków wkładów książkowych, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać się dokumentacją technologiczną, 

– 

przeliczać jednostki, 

– 

określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich, 

– 

pracować w grupie i indywidualnie. 

– 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rodzaje okładek do opraw introligatorskich, 

 

scharakteryzować budowę okładki, 

 

sklasyfikować okładki jednolite i określić ich zastosowanie, 

 

sklasyfikować okładki łączone i określić ich zastosowanie, 

 

dobrać rodzaje okładek do wkładów, 

 

dobrać materiały okładkowe, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do wykonywania okładek, 

 

wykonać okładki jednolite i łączone, 

 

zaprojektować zdobienia okładek, 

 

dobrać urządzenia do zdobienia okładek, 

 

dobrać materiały do zdobienia okładek, 

 

scharakteryzować proces wypukłego i wgłębnego tłoczenia okładek, 

 

obsłużyć maszyny do zdobienia okładek, 

 

wykonać zdobienia okładek, 

 

zastosować programy komputerowe wspomagające prace introligatorskie, 

 

dobrać i zastosować środki ochrony indywidualnej na stanowisku pracy, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska dotyczące obsługi  maszyn i urządzeń do wykonywania okładek. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

....................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie okładek do opraw introligatorskich 734[02].Z1.03 

Temat:   Charakterystyka okładek. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności rozpoznawania okładek introligatorskich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie okładki, 

 

scharakteryzować budowę okładki, 

 

rozróżnić rodzaje okładek do opraw introligatorskich, 

 

sklasyfikować rodzaje okładek jednolitych, 

 

sklasyfikować rodzaje okładek łączonych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 45 minut. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie introligator. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze  i  foliogramy  ilustrujące  budowę  poszczególnych  rodzajów  okładek 
introligatorskich, 

 

przykłady okładek introligatorskich jednolitych i łączonych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celu zajęć. 
3.  Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem różnego rodzaju okładek. 
4.  Realizacja tematu: 

  każdy uczeń rozpoznaje okładki do opraw introligatorskich, 

  uczeń klasyfikuje okładki jednolite, 

  uczeń klasyfikuje okładki łączone, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i wyjaśnia wątpliwości. 

5.  Nauczyciel  analizuje  pracę  ucznia  i  ocenia  jego  aktywność  oraz  poprawność 

wykonywania poleceń. 

6.  Podsumowanie zajęć, podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Rozpoznaj okładki znajdujące się w twojej domowej biblioteczce. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

.................................................................................. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734 [02] 
Moduł: 

Introligatorstwo przemysłowe 734[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie okładek do opraw introligatorskich 734[02].Z1.03 

Temat:   Wykonanie okładki zeszytowej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonania okładki zeszytowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zaprojektować okładkę zeszytową, 
–  scharakteryzować materiały do wykonywania okładek jednolitych, 
–  scharakteryzować proces wykonywania okładek zeszytowych, 
–  wykonać okładkę zeszytową, 
–  wyregulować maszyny i urządzenia, 
–  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach. 
W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności: 
–  organizowanie i planowanie zajęć, 
–  pracy w zespole, 
–  oceny pracy zespołu. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  metoda przewodniego testu, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia. 

 

Formy organizacyjne: 
–  uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 

Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie introligator. 

 

Czas: 45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia, 
–  przykłady okładek zeszytowych, 
–  stanowisko wyposażone w bindownicę, krajarkę jednonożową, 
–  wytwory papiernicze: tektura okładkowa 250 g/m

2

, formatu A1, 

–  wkłady jednoskładkowe (48 str.) formatu B5,  
–  przymiar liniowy. 
 
Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia: 

Zaprojektuj  i  wykonaj  10  okładek  zeszytowych,  z  tektury  okładkowej  250  g/m

  do 

wkładów jednoskładkowych (48 str.), formatu B5. Wyreguluj maszyny i urządzenia. Podczas 
zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie znasz konstrukcje okładek? 
2.  Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej? 
3.  Jaka jest zasada działania bindownicy? 
4.  Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach? 
5.  Jakie znasz rodzaje materiałów na okładki? 
6.  Jakie czynniki wpływają na jakość okładki ? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Ile  należy  użyć  arkuszy  tektury  okładkowej  o  gramaturze  250  g/m

  do  wykonania 

10 okładek formatu B5? 

2.  Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracują  w  zespołach,  ustalają  proces  technologiczny  wykonania  okładki 

zeszytowej. 

2.  Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru 

maszyn i urządzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami. 
2.  Uczniowie dokonują pomiaru wkładu do którego przygotowują okładkę. 
3.  Uczniowie wykonują projekt okładki. 
4.  Uczniowie przygotowują bindownicę do wykonania przegniecenia. 
5.  Uczniowie wykonują okładki zeszytowe zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem 

technologicznym. 

6.  Uczniowie nakładają okładki na przygotowane wkłady. 
 
Faza V. Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaplanowanych  przez  siebie 

poszczególnych  operacji  procesu  technologicznego.  Nauczyciel  sprawdza  poprawność 
wykonanego zadania. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  wykonania  zadania  sprawiły  

im  trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie.  Wskazuje,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 

Zakończenie zajęć: 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.   Charakterystyka okładek

 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj przedstawione okładki i określ ich zastosowanie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje okładek, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę do okładki, 
3)  uzasadnić wybór, 
4)  zapisać zakres zastosowania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykłady okładek, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Do przedstawionych wkładów dobierz okładki. 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić rodzaje wkładów, 
2)  przyporządkować właściwą nazwę do przedstawionego wkładu, 
3)  dobrać okładkę, 
4)  uzasadnić wybór, 
5)  zapisać w arkuszu ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.   Wykonywanie okładek jednolitych (miękkich) 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zaprojektuj i wykonaj okładkę zeszytową do przygotowanego przez nauczyciela wkładu.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał pokryciowy na okładkę, 
2)  obliczyć wymiary okładki, 
3)  okroić materiał na okładkę, 
4)  zbigować okładkę, 
5)  nałożyć okładkę na wkład. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

bigówka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zaprojektuj  i  wykonaj  okładkę  przylegającą  do  przygotowanego  przez  nauczyciela 

wkładu.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał pokryciowy na okładkę, 
2)  obliczyć wymiary okładki, 
3)  okroić materiał na okładkę, 
4)  zbigować okładkę, 
5)  nałożyć okładkę na wkład. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

bigówka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zaprojektuj  i  wykonaj  okładkę  zakrywającą  do  przygotowanego  przez  nauczyciela 

wkładu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał pokryciowy na okładkę, 
2)  obliczyć wymiary okładki, 
3)  okroić materiał pokryciowy na okładkę, 
4)  zbigować okładkę, 
5)  nałożyć okładkę na wkład. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

bigówka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.   Wykonywanie okładek łączonych (twardych, oklejanych) 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zaprojektuj  okładkę  jednorodną  (całopłócienną)  do  przygotowanego  przez  nauczyciela 

wkładu.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał potrzebny do wykonania okładki, 
2)  obliczyć wymiary: okładzinówek, grzbietówki i oklejki, 
3)  okroić elementy okładki, 
4)  zmontować okładkę, 
5)  nałożyć okładkę na wkład. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

klej introligatorski, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zaprojektuj  okładkę  jednorodną  (całopapierową)  do  przygotowanego  przez  nauczyciela 

wkładu.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał potrzebny do wykonania okładki, 
2)  obliczyć wymiary: okładzinówek, grzbietówki i oklejki, 
3)  okroić elementy okładki, 
4)  zmontować okładkę, 
5)  nałożyć okładkę na wkład. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

krajarka jednonożowa. 

– 

klej introligatorski, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zaprojektuj okładkę półpłócienną do przygotowanego przez nauczyciela wkładu.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał potrzebny do wykonania okładki, 
2)  obliczyć wymiary: okładzinówek i grzbietówki, 
3)  obliczyć wymiary oklejki grzbietowej i oklejki okładzinowej, 
4)  okroić elementy na okładkę, 
5)  zmontować okładkę, 
6)  nałożyć okładkę na wkład. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

przewodniego tekstu, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

wkład, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

klej introligatorski, 

– 

krajarka jednonożowa, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Maszyny i urządzenia do montowania okładek 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  okładki  jednorodne  według  parametrów  zadanych  przez  nauczyciela  na 

maszynie arkuszowej do montowania okładek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę arkuszową do montowania okładek do pracy, 
2)  nałożyć odpowiednio okrojone okładzinówki do magazynu, 
3)  obciąć narożniki w oklejce, 
4)  nałożyć oklejkę, 
5)  nałożyć grzbietówkę  
6)  uruchomić maszynę i wykonać okładki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

maszyna arkuszowa do montowania okładek, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  okładki  kombinowane  według  parametrów  zadanych  przez  nauczyciela  na 

maszynie arkuszowej do montowania okładek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę arkuszową do montowania okładek do pracy, 
2)  nałożyć odpowiednio okrojone okładzinówki do magazynu, 
3)  okroić narożniki w oklejce, 
4)  nałożyć oklejkę, 
5)  nałożyć grzbietówkę  
6)  uruchomić maszynę i wykonać okładki. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

maszyna arkuszowa do montowania okładek, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  okładki  jednorodne  według  parametrów  zadanych  przez  nauczyciela  na 

maszynie zwojowej do montowania okładek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę zwojową do montowania okładek do pracy, 
2)  nałożyć odpowiednio okrojone okładzinówki do magazynu, 
3)  nałożyć grzbietówkę,  
4)  uruchomić maszynę i wykonać okładki. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

maszyna zwojowa do montowania okładek, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  okładki  kombinowane  według  parametrów  zadanych  przez  nauczyciela  na 

maszynie zwojowej do montowania okładek. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę zwojową do montowania okładek do pracy, 
2)  nałożyć odpowiednio okrojone okładzinówki do magazynu, 
3)  nałożyć grzbietówkę,  
4)  uruchomić maszynę i wykonać okładki. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

maszyna zwojowa do montowania okładek, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  okładki  plastikowe  według  parametrów  określonych  przez  nauczyciela  na 

prasie-zgrzewarce. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustawić prasę, 
2)  przygotować materiały do wykonania okładki, 
3)  wykonać okładki z zastosowaniem prasy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

– 

prasa do zgrzewania okładek, 

– 

materiał na okładki, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. 

Maszyny do zdobienia okładek 

 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  tłoczenie  wgłębne  bez  nadruku  na  okładkach  twardych  według  parametrów 

zadanych przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę do tłoczenia, 
2)  przygotować okładki, na których będzie wykonywane tłoczenie, 
3)  wykonać tłoczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

prasa do tłoczenia, 

– 

okładki, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  tłoczenie  wgłębne  z  nadrukiem  na  okładkach  łączonych  (twardych)  według 

parametrów zadanych przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę do tłoczenia, 
2)  przygotować okładki, na których będzie wykonywane tłoczenie, 
3)  wykonać tłoczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Środki dydaktyczne: 

– 

prasa do tłoczenia, 

– 

okładki, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  tłoczenie  wgłębne  z  folią  introligatorską  na  okładkach  łączonych  (twardych), 

według parametrów zadanych przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować maszynę do tłoczenia, 
2)  przygotować okładki na których będzie wykonywane tłoczenie, 
3)  wykonać tłoczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

prasa do tłoczenia, 

– 

okładki, 

– 

instrukcja obsługi maszyny, 

– 

instrukcja stanowiskowa bhp  

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  okładek  do 
opraw introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 7, 8, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać okładki 

Rozpoznać elementy okładki 

Rozpoznać okładki jednolite 

Wymienić okładki jednolite 

Rozpoznać okładki łączone 

Zastosować wkłady jednoskładkowe 

PP 

Sklasyfikować okładki twarde 

PP 

Scharakteryzować okładki przylegające 

PP 

Wymienić rodzaje okładek plastykowych 

10  Rozróżnić okładki twarde 

11  Określić rodzaj niewykonywanych okładek metodą 

przemysłową 

12  Scharakteryzować okładki łączone lamówką 

PP 

13  Scharakteryzować okładki twarde 

PP 

14  Zastosować materiał na okładzinówkę 

15  Określić materiały na grzbietówkę 

16  Zdefiniować pojęcie montowanie okładek 

17  Określić, na czym polega zaokrąglanie okładki 

18  Zdefiniować tłoczenie wgłębne 

19  Rozróżnić prasy do wytłaczania okładek 

20  Zdefiniować miejsce instrukcji stanowiskowej 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Okładki dzielimy na  

a)  cienkie i grube. 
b) jednolite i łączone. 
c)  papierowe i tekturowe. 
d) łączone i specjalne. 
 

2.  Okładka składa się z 

a)  okładziny przedniej, okładziny tylnej i grzbietówki. 
b) okładziny przedniej i grzbietu. 
c)  okładziny tylnej i grzbietówki. 
d) tektury i kartonu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

3.  Okładki jednolite to okładki  

a)  twarde. 
b) kombinowane. 
c)  miękkie. 
d) półpłócienne. 
 

4.  Do okładek jednolitych zaliczamy 

a)  okładki złożone, łączone. 
b) okładki zeszytowe, przylegające, zakrywające. 
c)  okładki kombinowane, jednorodne. 
d) okładki całopłócienne, całopapierowe. 
 

5.  Okładki łączone to okładki 

a)  twarde. 
b)  jednolite. 
c)  zeszytowe. 
d)  zakrywające. 

 
6.  Okładki zeszytowe stosujemy najczęściej do wkładów  

a)  kartkowych. 
b)  jednoskładkowych. 
c)  wieloskładkowych. 
d)  szytych nićmi. 
 

7.  Do okładek łączonych (twardych) zaliczamy 

a)  okładki zeszytowe i przylegające. 
b)  okładki zakrywające. 
c)  okładki przylegające i jednolite. 
d)  okładki jednorodne i kombinowane. 
 

8.  Okładka z dwoma przegnieceniami to okładka 

a)  zakrywająca. 
b)  przylegająca. 
c)  zeszytowa. 
d)  łączona. 
 

9.  Okładki plastikowe mogą być 

a)  jednolite i łączone. 
b)  zeszytowe. 
c)  specjalne. 
d)  łączone lamówką. 

 

10. Z materiałów usztywniających składają się okładki 

a)  miękkie. 
b)  zakrywające. 
c)  przylegające. 
d)  łączone. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Metodą przemysłową nie wykonuje się okładek 

a)  jednolitych. 
b)  kombinowanych. 
c)  bibliotecznych. 
d)  zeszytowych. 
 

12.  Okładki łączone lamówką składają się  

a)  z materiału okładkowego i lamówki. 
b)  okładziny przedniej i tylnej oraz lamówki. 
c)  z materiału usztywniającego i grzbietówki. 
d)  z papieru i lamówki. 
 

13.  Okładki twarde składają się z 

a)  okładzinówki przedniej i tylniej oraz grzbietówki. 
b)  okładzinówki i oklejki. 
c)  dwóch okładzinówek, grzbietówki i oklejki. 
d)  oklejki i grzbietówki. 
 

14.  Jako okładzinówki stosuje się 

a)  papiery. 
b)  tekturę. 
c)  płótno introligatorskie. 
d)  skórę naturalną. 
 

15.  Grzbietówki wykonuje się z 

a)  gazy introligtorskiej. 
b)  cienkiej tektury. 
c)  papieru. 
d)  tkaniny. 
 

16.  Łączenie elementów okładki nazywamy  

a)  łączeniem okładki. 
b)  montowaniem okładki. 
c)  składaniem okładki. 
d)  oklejaniem okładki. 
 

17.  Zaokrąglenie grzbietu okładki polega na 

a)  przegięciu okładki. 
b)  obiciu okładki. 
c)  nadaniu półkolistego kształtu okładce. 
d)  przegięciu i obiciu okładki. 
 

18.  Tłoczenie wgłębne uzyskuje się przez docisk formy na okładkę  

a)  od spodu okładki. 
b)  od góry (wierzchu) okładki. 
c)  od spodu i z góry okładki. 
d)  z dołu okładki. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

19.  Ze względu na budowę prasy do wytłaczania okładek dzielimy na: 

a)  arkuszowe i zwojowe. 
b) prasy zgrzewarki. 
c)  maszyny i urządzenia. 
d) dociskowe i rotacyjne. 
 

20.  Przy każdej maszynie powinna znajdować się  

a)  stanowiskowa instrukcja bhp. 
b)  instrukcja pracy. 
c)  schemat technologiczny. 
d)  dokumentacje techniczna maszyny. 
 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………………………………….. 
 

Wykonywanie okładek do opraw introligatorskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 
 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  okładek  do 
opraw introligatorskich” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 9, 10, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. b, 7. d, 8. c, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować okładki 

Rozróżnić okładki 

Rozpoznać najprostszą konstrukcję okładek  

Wymienić materiały do wykonywania okładek 
łączonych 

Scharakteryzować proces przygotowania materiału 
usztywniającego na okładkę 

PP 

Rozpoznać okładki z kancikami 

Scharakteryzować oklejki 

PP 

Określić zastosowanie kleju na gorąco 

Scharakteryzować zdobienie okładek 

PP 

10  Scharakteryzować zdobienie okładek 

zmontowanych 

PP 

11  Zdefiniować pojęcie bobiniarki 

12  Zdefiniować pojęcie bindowania 

13  Określić zastosowanie oklejki 

14  Scharakteryzować okładki jednolite 

PP 

15  Scharakteryzować zdobienie okładek miękkich 

PP 

16  Rozróżnić kierunek włókien w okładkach 

17  Rozpoznać okładki łączone z wkładem 

jednoskładkowym 

18  Określić temperaturę tłoczenia 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

19  Określić sposób podawania materiału 

pokryciowego w maszynach rotacyjnych 

20  Określić wydajność pras do tłoczenia 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Okładką nazywamy  

a)  przednią część okładziny. 
b)  zewnętrzną część oprawy. 
c)  osłonę wkładu. 
d)  oklejkę. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

2.  Okładki dzielimy na 

a)  okładki z tektury. 
b)  okładki z papieru. 
c)  cienkie i grube. 
d)  jednolite i łączone. 

 

3.  Najprostszą konstrukcję mają okładki  

a)  łączone 
b)  jednolite. 
c)  biblioteczne. 
d)  całopłócienne. 

 

4.  Okładki łączone (twarde) wykonuje się z 

a)  kartonu i papieru. 
b)  materiału pokryciowego. 
c)  materiałów usztywniających i pokryciowych. 
d)  papieru. 

 

5.  Przygotowanie materiału usztywniającego do montowania okładek nie obejmuje operacji 

a)  dobierania odpowiedniej grubości tektury na okładzinówki i grzbietówkę. 
b)  zaprojektowania okładki. 
c)  okrojenia okładki. 
d)  okrojenia grzbietówki i oklejki. 

 

6.  Okładki łączone (twarde) wykonuje się  

a)  najczęściej z kancikami. 
b)  wyłącznie z kancikami.  
c)  bez kancików. 
d)  czasami z kancikami, a czasami bez kancików. 
 

7.  Oklejki wykonujemy z 

a)  płótna. 
b)  papieru 
c)  innych materiałów pokryciowych 
d)  tektury. 
 

8.  W czasie montowania okładek na maszynie na oklejki nanosi się   

a)  folię. 
b)  krochmal. 
c)  kleje na gorąco. 
d)  farbę. 

 

9.  Zdobienie okładek łączonych (twarde) nie obejmuje operacji 

a)  zadrukowania. 
b)  tłoczenia wgłębnego. 
c)  tłoczenia wgłębnego. 
d)  zgrzewania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

10.  Zmontowane okładki zdobimy poprzez 

a)  drukowanie sitowe. 
b)  drukowanie wielobarwne. 
c)  lakierowanie. 
d)  laminowanie. 

 

11.  Bobiniarki służą do 

a)  podawania materiału pokryciowego. 
b)  krojenia grzbietówki.  
c)  okładzinówki. 
d)  podawaniu oklejki. 
 

12.  Bigowanie jest to 

a)  złamywanie okładki. 
b) nanoszenie wzdłużnych przegnieceń w miejscach zaginania okładki. 
c)  nanoszenie cienkiej warstwy kleju. 
d) złamywanie grzbietu. 
 

13.  Jedną oklejkę stosujemy do 

a)  okładek jednorodnych. 
b) okładek jednolitych. 
c)  okładek łaczonych. 
d) okładek kombinowanych. 
 

14.  Do wykonania okładek jednolitych stosuje się  

a)  specjalne arkusze papieru lub kartonu 
b) papier. 
c)  cienką tekturę. 
d) płótno introligatorskie. 
 

15.  Zdobienie okładek jednorodnych nie obejmuje operacji 

a)  drukowaniu. 
b) lakierowaniu.  
c)  laminowaniu. 
d) gumowania. 
 

16.  Kierunek włókien w okładkach powinien być 

a)  prostopadły do grzbietu. 
b) równoległy do grzbietu. 
c)  poprzeczny. 
d) wszystko jedno jaki. 

 
17.  Z wkładem jednoskładkowym łączymy okładkę  

a)  łączoną. 
b)  kombinowaną. 
c)  zeszytową. 
d)  kombinowaną. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

18.  Temperatura tłoczenia na gorąco powinna wynosić 

a)  140–150ºC. 
b)  80–100ºC. 
c)  130–150ºC. 
d)  110–140ºC. 
 

19.  W maszynach zwojowych do wykonywania okładek materiał pokryciowy podawany jest 

a)  z samonakładaka. 
b) z roli. 
c)  z podajnika. 
d) w postaci płótna. 

 
20.  Wydajniejsze są  

a)  prasy rotacyjne. 
b)  prasy dociskowe. 
c)  prasy kolankowe 
d)  prasy jednokolankowe. 
 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie okładek do opraw introligatorskich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  LITERATURA 
 

1.  Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

3.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 
4.  Kołak  J.,  Lewandowski  S.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  introligatorskie.  WSiP, 

Warszawa 1981 

5.  Magdzik  S.:  Ćwiczenia  laboratoryjne  z  technologii  introligatorstwa  przemysłowego. 

Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 2001 

6.  Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992 
7.  Pietruczuk  I.,  Godlewski  H.,  Jędrych  W.:  Technika  i  technologia  introligatorstwa 

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985 

8.  Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002 
9.  Krajowy  standard  kwalifikacji  zawodowych  dla  zawodu  Introligator  poligraficzny 

734502. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2007 

10.  BN-81/7451-13.00-05 
 

Czasopisma:  

– 

Poligrafika,  

– 

Poligrafia polska,  

– 

Print Publishing,  

– 

Przegląd Papierniczy,  

– 

Opakowania,  

– 

Świat Druku,  

– 

Świat Poligrafii. 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998