Opublikuj swoje artykuły w ramach naszego archiwum korzystając z elektronicznego systemu rejestracji publikacji. Stała współpraca z NPE procentuje - możesz bezpłatnie korzystać z własnego serwisu internetowego i komercyjnego konta pocztowego. Publikacje w NPE są bezpłatne. Wystawiamy zaświadczenia o publikacji.
**********
Opracowała:
mgr Małgorzata Gądek
Nauczycielka
Szkoły Podstawowej
w Wielmoży i Woli Kalinowskiej
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
dla skolioz i postaw skoliotycznych z wykorzystaniem
przykładowego zestawu ćwiczeń śródlekcyjnych.
TEMAT :Nauka zabawy korekcyjnej - ” Piłka w tunelu”
CELE GŁÓWNE :
wzmocnienie mięśni brzucha.
rozciąganie mięśni prostownika grzbietu.
UMIEJĘTNOŚCI :
współdziałanie w trójkach w celu dokładnego wykonania zadania.
przyjmowanie pozycji skorygowanej.
WIADOMOŚCI :
Uświadomienie dziecku istoty wady.
CELE WYCHOWAWCZE :
Współpraca między ćwiczącymi.
Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna
Czas trwania : 45 minut
Ilość ćwiczących : 12
Przybory i przyrządy : piłki
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZYNNOSCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE
Zbiórka, powitanie podanie celów i zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć.
Zabawa ożywiająca - rozciąganie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.
Zabawa „ Berek - most”.
Uczestnicy tej zabawy uciekają przed goniącym ich „ berkiem ”.Osoba złapana, np. dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi). Osoby chcąc uratować mosty muszą przejść pod nimi.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH OCHARAKTERZE KOREKCYJNYM
Ćwiczenie 1.
„ Piłka skacze ” - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.
Ćwiczenie 2.
„ Rozwieszanie bielizny” - uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.
Ćwiczenie 3.
„Chodzenie po schodach” - podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.
Ćwiczenie 4.
„ Drzewa na wietrze ” - skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze w płaszczyźnie czołowej.
Ćwiczenie 5.
„ Wróbelki pijące wodę” - skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.
Ćwiczenie 6.
„ Latające ptaszki ” - ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.
Ćwiczenie 7.
„ Rozwijający się kwiatek ” - dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc od pozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.
Ćwiczenie 8.
Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej
utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.
Ćwiczenie 9.
„ Dziadek i żołnierz ” - w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego dziadek - dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło żołnierz -dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.
WZMOCNIWNIE MIĘŚNI BRZUCHA I ROZCIĄGANIE MIĘŚNI PROSTOWNIKA GRZBIETU
Zabawa „ Nie daj się trafić ” - dwóch uczestników zabawy przyjmuje pozycję w leżeniu przodem twarzami do siebie 2-3m.. Trzeci siada między nimi bokiem w siadzie prostym. Leżący toczą do siebie piłkę próbują trafić w nogi siedzącego. Ten, broniąc się przed trafieniem, unosi w górę nogi. Po kilku podaniach następuje zmiana. Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha.
Zabawa „ Piłka w tunelu ” - dwóch uczestników przyjmuje postawę w siadzie skrzyżnym, twarzą do siebie. Trzeci znajduje się między nimi w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi, tworząc tunel). Na sygnał prowadzącego siedzący toczą do siebie piłkę pod „tunelem” tak długo, aż wykonujący skłon podparty nie zmieni pozycji. Wygrywa osoba która najdłużej utrzyma „tunel” w bezruchu.
Zabawa „ Czołganie przez tunel ”- uczestnicy zabawy przyjmują pozycję w klęku podpartym, w ustawieniu jeden obok drugiego. Na sygnał prowadzącego zmieniają pozycję do skłonu podpartego(tworząc tunel).. W tym czasie pierwszy z szeregu wykonuje jak najszybsze czołganie przez tunel i zajmuje pozycję w klęku podpartym na końcu szeregu. Po przejściu czołgającego tworzący tunel wracają do pozycji wyjściowej (klęku podpartego).
CZĘŚĆ KOŃCOWA
UTRWALENIE NAWYKU POPRAWNEJ POSTAWY
Ćwiczenia w parach. Jedna osoba z pary przyjmuje pozycję skorygowaną w staniu. Współćwiczący koryguje błędną postawę kolegi, dokonując oględzin z przodu tyłu i boku. Zmiana i sprawdzenie poprawności wykonania polecenia. Pw. - leżenie tyłem, NN wyprostowane i złączone, RR wyprostowane leżąna podłodze przy głowie. Ruch - wdech nosem, a następnie wydech ustami z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej i chwytem dłońmi za kolana.
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE.
Sprzątanie przyborów i przyrządów.
Omówienie realizacji lekcji. Zalecenie powtórzenia ćwiczeń w domu. Pożegnanie.
PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ
WYSTĘPUJĄCY W „SZKOLE PLECÓW” -PROPAGOWANEJ PRZEZ KEMPFA
Ćwiczenie 1. „ Oddychanie „
Usiądźcie wygodnie, oprzyjcie się i zamknijcie oczy. Połóżcie obie ręce na brzuchu, tak aby końce palców obu dłoni stykały się. Oddychajcie głęboko, równomiernie i na 1 - 2 minuty świadomie wprowadźcie się w stan rozluźnienia. Spróbujcie zrobić wydech przez brzuch aż z dna miednicy.
Ćwiczenie2. „ Rozluźnienie ramion ”
Zwińcie dłonie w pięści i naciśnijcie nimi na uda. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, pamiętając o równomiernym oddechu. Potem rozluźnijcie się i spróbujcie poczuć co się dzieje z ramionami i rękami (około 30 sekund). Odczucie świadomej różnicy między stanem napięcia a rozluźnienia.
Ćwiczenie 3. „ Rozluźnienie twarzy”
Napnijcie wszystkie mięśnie twarzyprzez naciśnięcie zębów, ściśnięcie policzków, zmrużenie oczu i zmarszczenie czoła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, rozluźnijcie się i przez następne 40 sekund chłońcie rozluźnienie.
Ćwiczenie 4. „ Rozluźnienie karku”
Przyciągnijcie trochę podbródek do piersi i naciśnijcie lekko głowę na oparcie krzesła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, następnie rozluźnijcie się i poczujcie, co dzieje się z mięśniami karku.
Ćwiczenie 5. „ Rozluźnienie barków i tułowia ”
Ściągnijcie razem łopatki, napnijcie mięśnie brzucha i pośladki. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, a następnie rozluźnijcie się.
Ćwiczenie 6. „ Rozluźnienie nóg”
Oprzyjcie się obydwiema stopami o podłoże i napnijcie wszystkie mięśnie nóg. Utrzymajcie napięcie przez 6 sekund, rozluźnijcie się i świadomie poczujcie różnicę między stanem napięcia i rozluźnienia.
Ćwiczenie 7. „ Podróż przez całe ciało ”
Prześledźcie w myśli drogę rozluźnienia kolejnych partii ciała, które pokonaliście i poczujcie, jakie są poszczególne części ciał lekkie czy ciężkie ? Czy czujecie różnicę w porównaniu ze stanem przed ćwiczeniami ?
PROFILAKTYKA WAD POSTAWY
PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH
Ćwiczenie 1.
„ Piłka skacze ” - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.
Ćwiczenie 2.
„ Rozwieszanie bielizny” - uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.
Ćwiczenie 3.
„Chodzenie po schodach” - podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.
Ćwiczenie 4.
„ Drzewa na wietrze ” - skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze w płaszczyźnie czołowej.
Ćwiczenie 5.
„ Wróbelki pijące wodę” - skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.
Ćwiczenie 6.
„ Latające ptaszki ” - ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.
Ćwiczenie 7.
„ Rozwijający się kwiatek ” - dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc dopozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.
Ćwiczenie 8.
Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.
Ćwiczenie 9.
„ Dziadek i żołnierz ” - w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego dziadek - dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło żołnierz - dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.
_______________________________
mgr Małgorzata Gądek
Nauczycielka
Szkoły Podstawowej
w Wielmoży i Woli Kalinowskiej