konspekt odkrycia geograficzne, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Temat lekcji: Odkrycia geograficzne.

Klasa I gimnazjum.

  1. Cele:
    wiedza - uczeń powinien:

umiejętności - uczeń powinien:

kompetencje kluczowe - patrz tabelka poniżej.

  1. Czas: 45 min.

  2. Grupy: 5.

  3. Metody: praca pod kierunkiem, elementy dramy.

  4. Materiały: 1. Podręcznik 2. Materiały źródłowe - w załączniku. 3. Mapa ścienna.

  5. Ewaluacja: Rezultaty sprawdzane na bieżąco podczas prezentacji i długofalowo - testem. Rezultaty oczekiwane - patrz: cele.

Etapy lekcji

Przebieg lekcji

Umiejętności

Uwagi

Zaangażowanie
(5 min)1

Podział klasy na grupy. Zapoznanie grup z instrukcją. Podział ról w grupie.

- skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach;
- efektywne współdziałanie w zespole.

Uczniowie otrzymują zestawy literatury i instrukcję.

Badanie i przetwarzanie
(20 min)2

Analiza literatury i wyciąganie wniosków. Zagadnienia:
1. Stosunek Portugalii i Hiszpanii do działalności odkrywczej.
2. Stosunek konkwistadorów do tubylców;
3. Odkrycia i wynalazki techniczne.
4. Podział świata po odkryciach.

- jak wyżej;
- rozwiązywanie problemów w twórczy sposób;
- planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się;
- scalanie informacji pochodzących z różnych źródeł w spójny obraz przeszłości;
- samodzielne poszerzanie zakresu wiedzy w ramach zespołowej pracy uczniów;

 

Prezentacja
(15 min)3

Zreferowanie pracy grup przez sprawozdawców w formie konferencji prasowej, zapisanie wniosków.

- skuteczne komunikowanie się;
- rozwiązywanie problemów w twórczy sposób;
- przedstawienie własnej opinii na forum publicznym;
- przedstawienie wyników pracy i opinii zespołu;

Zestawienie wyników pracy grup.

Refleksja
(5min)4

Ankieta na kartkach

- planowanie, organizowanie i ocenianie własnego procesu uczenia się

 



Materiały dla uczniów

Instrukcja dla uczniów 1

  1. Podzielcie się w grupie funkcjami (kontroler czasu/lider, wykonawcy, ewentualnie sekretarz).

  2. Zapoznajcie się z materiałami.

  3. Jesteście przedstawicielami księcia Portugalii. Dowiadujecie się, że ci łgarze, Hiszpanie, sądzą, że dokonali ważniejszych odkryć niż Wy. Powołaliście międzynarodowych ekspertów i chcecie im udowodnić na podstawie dokumentów, że Wasze odkrycia są ważniejsze.

  4. Przygotujcie wystąpienie 1-2 osób na tej właśnie międzynarodowej konferencji. Stawką jest podział odkrytych lądów.

    Instrukcja dla uczniów 2

  5. Podzielcie się w grupie funkcjami (kontroler czasu/lider, wykonawcy, ewentualnie sekretarz).

  6. Zapoznajcie się z materiałami.

  7. Jesteście przedstawicielami króla Hiszpanii. Dowiadujecie się, że ci łgarze, Portugalczycy, sądzą, że dokonali ważniejszych odkryć niż Wy. Powołaliście międzynarodowych ekspertów i chcecie im udowodnić na podstawie dokumentów, że Wasze odkrycia są ważniejsze.

  8. Przygotujcie wystąpienie 1-2 osób na tej właśnie międzynarodowej konferencji. Stawką jest podział odkrytych lądów.

    Instrukcja dla uczniów 3

  9. Podzielcie się w grupie funkcjami (kontroler czasu/lider, wykonawcy, ewentualnie sekretarz).

  10. Zapoznajcie się z materiałami.

  11. Jesteście przedstawicielami międzynarodowej komisji ds. zbrodni na tubylcach. Powołaliście międzynarodowych ekspertów i chcecie ocenić zachowanie odkrywców i konkwistadorów. Musicie im udowodnić na podstawie dokumentów, że zachowanie ich zasługuje na karę bądź nagrodę.

  12. Przygotujcie wystąpienie 1-2 osób na tej właśnie międzynarodowej konferencji. Stawką jest osąd historii.

    Instrukcja dla uczniów 4

  13. Podzielcie się w grupie funkcjami (kontroler czasu/lider, wykonawcy, ewentualnie sekretarz).

  14. Zapoznajcie się z materiałami.

  15. Jesteście przedstawicielami stoczni Portugalii i instytutów geograficznych tego państwa. Przekonajcie księcia, że warto nadal finansować Wasze prace badawcze.

    Instrukcja dla uczniów 5

  16. Podzielcie się w grupie funkcjami (kontroler czasu/lider, wykonawcy, ewentualnie sekretarz).

  17. Zapoznajcie się z materiałami.

  18. Jesteście przedstawicielami komisji werbunkowej ds. wypraw odkrywczych. Na podstawie dokumentów sporządźcie materiał zachęcający do udziału w kolejnych wyprawach.

Materiał źródłowy

  1. Listy K. Kolumba (fragmenty).

  2. B. de Las Casas, Krótka historia o wyniszczeniu Indian.

  3. Mapki z trasami wypraw odkrywczych i podziałem świata wg traktatu w Tordecillas.

  4. Fragment Historii powszechnej. Wiek XVI. A. Wyczańskiego o działalności Henryka Żeglarza.

  5. Ilustracje najważniejszych przyrządów nawigacyjnych (za: G. Blond, Wielcy żeglarze, Warszawa 1966).


Arkusz samooceny ..... (imię i nazwisko) .................

  1. Uważam, że pracowałem(-am):

    1. bardzo intensywnie

    2. intensywnie

    3. dobrze

    4. niezbyt dobrze

    5. słabo

    6. bardzo słabo

  1. Podczas lekcji pełniłem(-am) funkcję:

    1. obserwatora

    2. kontrolera czasu

    3. osoby wspierającej

    4. wykonawcy zadania

    5. poszukiwacza

    6. sekretarza

  1. Moja praca:

    1. przydała się innym

    2. przydała się mnie osobiście

    3. nie przydała się

  1. W naszej grupie najlepiej pracował(a):
    ...................

  2. Pracę naszej grupy oceniam jako:

    1. sukces

    2. umiarkowany sukces

    3. klęskę

  1. Moglibyśmy rozwiązać zadania inaczej, np. ...

  2. Gdyby nie ... to uzyskalibyśmy inny wynik, np. ...


Do treści tabeli chciałbym(-łabym) dodać następujące uwagi: AD.1

0x01 graphic

Przypisy:

  1. Etap, na którym określony zostaje cel pracy uczniów, rozbudzona świadomość braku wiadomości na określony temat i potrzeba ich uzupełnienia.

  2. Etap, na którym grupa głośno rozważa zadanie, ściera opinie, rozważa hipotezy, formułuje myśli, wypracowuje rozwiązania. Zadaniem nauczyciela jest tu minimum ingerencji, tylko w wypadkach, gdy uczniowie zgłaszają potrzebę jego pomocy.

  3. Uczniowie występują przed klasą, grupą itp., przedstawiając wyniki swojej pracy. Nauczyciel taktownie może pomagać.

  4. Końcowy etap, realizowany na lekcji lub w domu, podsumowujący lekcję, prostujący ewentualne błędy lub sugerujący inne rozwiązania.


