Krajobraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
Scenariusz lekcji dla klasy 5
Cele
Wiadomości:
Uczeń wie, co to jest kras i wymienia formy rzeźby krasowej.
Wymienia nazwy charakterystycznych roślin.
Wymienia formy ochrony przyrody.
Umiejętności:
Wskazuje na mapie Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oraz ważniejsze miasta, rzeki.
Rozpoznaje i opisuje skałę wapienną.
Rozpoznaje podstawowe formy rzeźby krasowej.
Rozpoznaje charakterystyczną roślinność wyżyny.
Postawy:
Rozwija zainteresowania przyrodnicze.
Rozumie konieczność ochrony przyrody.
Aktywnie uczestniczy w lekcji.
Metody: Pokaz, praca z mapą, praca z podręcznikiem.
Formy pracy: Indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne: Mapa Polski, atlasy, okazy skał wapiennych, ,przeźrocza, film, podręcznik.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
Sprawy organizacyjno-porządkowe.
Powtórzenie wiadomości z poprzednich lekcji o wyżynach.
Faza realizacji:
Pokazanie na mapie ściennej i określenie położenia geograficznego Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Praca z atlasami:
odszukanie ważniejszych miast, rzek z mapy fizycznej Polski,
odszukanie skał występujących na omawianej wyżynie
Pokaz skały wapiennej i omówienie procesów krasowych.
Pokaz na przeźroczach i omówienie form krasowych.
Podpisanie nacieków skalnych w jaskini na schemacie w zeszycie.
Praca z atlasem:
odszukanie rzeki Prądnik, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego.
Film o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - Charakterystyczne skałki, Szlak Orlich Gniazd.
Praca z podręcznikiem:
zdjęcia charakterystycznej roślinności wyżyny.
Faza podsumowująca:
Rozwiązanie zadania:
Rozwiąż krzyżówkę i wyjaśnij znaczenie hasła głównego.
Duże miasto na W.Krakowsko-Częstochowskiej.
Inaczej jaskinie.
Np. Lubelska i Śląska.
Naciek skalny zwisający w jaskini.
Rzeka, w dolinie której powstał Ojcowski Park Narodowy.
Skała występująca na W.Krakowsko-Częstochowskiej.
Ocena aktywności uczniów.