SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(4), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Bezpieczne

Temat dnia: Ruch drogowy

Zapis w dzienniku: Wycieczka skrzyżowanie dróg. Obserwacja ruchu pojazdów mechanicznych. Praktyczne przechodzenie przez jezdnię. Badanie nasilenia ruchu w określonym czasie. Powtórzenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10. Zabawy ruchowe.

Cel ogólny: Kształtowanie prawidłowej postawy uczestnika ruchu drogowego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- jest czynnym użytkownikiem dróg;

- respektuje zasady bezpiecznego i kulturalnego zachowania na drodze;

- obserwuje ruch uliczny;

- prawidłowo doda

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, arkusz szarego papieru,

Tok zajęć:

  1. Powtórzenie umiejętności z dodawania i odejmowania w zakresie 10.

    1. Na dywanie. Dzieci rzucają kostkami do gry i dodają oczka.

    2. Zabawa „Żabki”.

    3. Rozwiązanie zadań w kartach pracy K.M. 9 ćw. 1, 2, 3, 4, 5, 6.

  2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ruchu ulicznego.

    1. Jakie pojazdy poruszają się po ulicy?

    2. Z jakich elementów składa się droga?

  3. Omówienie celu i planu wycieczki. Podzielenie dzieci na grupy i przydzielenie zadań.

    1. Grupa I - liczy, ile jechało autobusów;

    2. Grupa II - liczy, ile jechało tramwajów;

    3. Grupa III - liczy, ile jechało samochodów osobowych w kolorze czerwonym;

    4. Grupa IV - liczy, ile jechało samochodów ciężarowych;

    5. Grupa V - liczy, ile jechało rowerów.

  4. Wyjście na skrzyżowanie dróg w pobliżu szkoły. Praktyczne przechodzenie przez jezdnie w miejscu, gdzie są sygnalizatory świetlne i tam, gdzie ich nie ma. Zwracanie uwagi na znaki drogowe. Przypominanie nazw znaków.

  5. Rozmowa na temat obserwacji.

  6. Nauczyciel rozdaje kartę obserwacji. Zadaniem dzieci jest wspólne jej uzupełnienie.

Data obserwacji

Miejsce obserwacji

Czas trwania obserwacji

Liczba autobusów

Liczba samochodów ciężarowych

Liczba tramwajów

Liczba samochodów osobowych w kolorze czerwonym

Liczba rowerów

  1. Burza mózgów - Jak zmniejszyć nasilenie ruchu?

  2. Zabawa ruchowa „Ruch uliczny”

    1. Wszystkie dzieci udają, że są samochodami. Nauczyciel ma trzy krążki wycięte z kolorowego papieru: czerwony, pomarańczowy, zielony. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach. Nauczyciel w pewnym momencie podnosi krążek w dowolnym kolorze, dzieci odpowiednio reagują: na sygnał czerwony - stają, na sygnał pomarańczowy - powoli ruszają, warczą; na sygnał zielony - jadą.

    2. Druga wersja zabawy. Dzieci są pieszymi na ulicy. Poruszają się zgodnie z kolorami pokazywanymi przez Nauczyciela: czerwony - stoją, zielony - idą.

    3. Trzecia wersja zabawy. Część dzieci udaje samochody, część to przechodnie. Nauczyciel zaznacza szarfami jezdnię i przejście dla pieszych. Dzieci poruszają się po ulicach zgodnie z sygnałami Nauczyciela. Nauczyciel ma w jednej ręce krążki w 3 kolorach, dotyczą one samochodów, w drugiej ręce ma krążki w 2 kolorach i dotyczą one pieszych.

  3. Podsumowanie - zabawa „prawda albo nie”. Nauczyciel rozdaje karty pracy.

  4. T

    N

    Jezdnię można przechodzić w dowolnym miejscu.

    T

    N

    Na przejściu dla pieszych pierwszeństwo ma pieszy.

    T

    N

    Można pokonać skrzyżowanie na skos.

    T

    N

    Nie wolno wchodzić do tramwaju po usłyszeniu dzwonka u drzwi.

    T

    N

    Można wtargnąć na jezdnię zza autobusu.

    T

    N

    Po wejściu do tramwaju i autobusu należy natychmiast zająć miejsce siedzące.

    T

    N

    Po ulicy można jeździć na rowerze tylko z ważną kartą rowerową.

    T

    N

    Gdy zgubisz się w mieście musisz poprosić dorosłego o pomoc.

    T

    N

    Nie można bawić się na jezdniach i w ich pobliżu.

    T

    N

    Żółte światło zezwala pieszym na przejście przez jezdnię.

    T

    N

    Stan naszego zdrowia nie ma wpływu na bezpieczeństwo na drodze.

    T

    N

    Ilość wypadków drogowych zależy od panujących warunków atmosferycznych.

    T

    N

    Jeśli nie ma chodnika, należy poruszać się prawą stroną drogi,

    T

    N

    Trójkątne znaki w kolorze żółtym z czerwona obwódką to znaki informacyjne,

    T

    N

    Jeśli na sygnalizatorze świeci się zielony ludzik, to oznacza, że mogę bez rozglądania się wejść na jezdnię,

    T

    N

    Pieszy zachowujący się nieprawidłowo na drodze, może zostać ukarany mandatem,


