Scenariusz zajęć zintegrowanych
Data: 11.09.08r.
Prowadząca: Agnieszka Wyrwa
Klasa: I c
Krąg tematyczny: Bądź rozważny na drodze
Temat dnia: Ćwicz bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.
Cele zajęć:
|
Ogólne: |
|
|
Szczegółowe: |
Uczeń:
|
|
|
|
Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca
Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Podręcznik z ćwiczeniami „Ja i moja szkoła” klasa I cz.1, Domowniczek „Ja i moja szkoła” klasa I cz. 1, kierownice, znaki drogowe, kartka z bloku, różnokolorowe trójkąty
Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna
Literatura:
Przewodnik metodyczny Ja i moja szkoła klasa I część 1,
A Nehring, L. Sawicka, A.Szelągowska - Strzyga Uczyć ciekawiej to znaczy jak? Aksjomat
Zakładane cele |
Zadania dla uczniów |
Czynności uczniów |
Obszar aktywności |
Uwagi |
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Sprawdzenie obecności i zadania domowego |
Zgłasza swoją obecność, pokazuje odrobione zadanie domowe |
|
|
Wprowadzenie do tematu zajęcia |
Rozmowa kierowana: - powiedzcie z czym kojarzy Wam się bezpieczeństwo |
Wypowiadają się na temat |
|
|
doskonalenie wypowiedzi ustnej Wzbogacanie słownictwa |
Zwrócenie uwagi na ruch panujący na podwórku, na boisku szkolnym, na drodze Porównanie ruchu drogowego z ruchem swobodnym na podwórku |
Pogadanka: szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego na drodze nie może być swobodnego ruchu? |
Edukacja społeczno - środowiskowa |
|
Utrwalenie strony lewej i prawej |
Ćwiczenia w rozróżnianiu lewej i prawej strony - ćwiczenia naprzemienne: Noga lewa, ręka prawa Naprzemienna to zabawa Noga prawa, ręka lewa I kolano dotknąć trzeba Przy tym w brzuchu zegnij się I aktywnie zacznij dzień
Spójrzcie w prawo i opiszcie co widzicie Następnie spójrzcie w lewo i opiszcie co widzicie
|
Stają z brzegu ławki i wykonują poprawnie ćwiczenie
Spoglądają w danym kierunku i opisują |
|
|
Utrwalenie bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych |
Nauczyciel zaznacza na podłodze klasy jezdnię i przejście dla pieszych. Wybiera 3 uczniów, którzy będą pojazdami i daje im kierownice. Wybiera ucznia do trzymania znaku „przejście dla pieszych”. Kolejnych 5 uczniów będę pieszymi, którzy chcą przejść przez jezdnię. Najpierw ćwiczymy przechodzenie przez jezdnię na przejściu, gdzie nie ma sygnalizatora świetlnego. Następnie z sygnalizatorem świetlnym.
Utrwalenie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię: -zatrzymaj się na skraju jezdni - spójrz w lewo - spójrz w prawo - spójrz jeszcze raz w lewo - jeśli nic nie nadjeżdża przechodź!
Na koniec podsumowanie w formie pytań do klasy: - jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? - na co trzeba uważać? - czy jak świeci się zielone światło to znaczy, że już nie musimy uważać? |
Bierze czynny udział w pokazie i utrwala 5 zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych |
Wychowanie komunikacyjne |
|
Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską o. Pisanie liter O,o |
Wykonanie ćwiczenia 2 w podręczniku ze strony 42 |
Wykonuje ćwiczenie |
Edukacja polonistyczna |
W tym czasie rozdać klocki logiczne |
Rozpoznawanie trójkątów wśród innych figur geometrycznych |
Nauczyciel rozdaje uczniom klocki logiczne, a na tablicy wiesza znaki drogowe w kształcie trójkątów, kwadratów, kół - czym różnią się znaki umieszczone na tablicy? Nauczyciel poleca wziąć do ręki klocek takiego samego kształtu jak ten, który odsunął w róg tablicy (trójkąt) i opisać jak wygląda.
Wybierzcie wszystkie klocki, które mają trzy wierzchołki, boki i połóżcie po swojej prawej stronie. Resztę klocków połóżcie po lewej. Kto z was potrafi nazwać te figury
- weźcie do ręki trójkątny klocek i opowiedzcie przez telefon koledze jak on wygląda |
Praca na konkretach, rozróżniają kształty figur geometrycznych, opisują je
Wybiera odpowiednie figury i nazywa je |
Edukacja matematyczna |
|
Doskonalenie pojęcia trójkąta |
Nauczyciel umieszcza na tablicy znaki: uwaga dzieci, przejście dla pieszych i sygnalizator świetlny
Wykonanie ćwiczenia 3 i 4 ze strony 43 |
Wykonuje ćwiczenie |
Wychowanie komunikacyjne |
|
Ćwiczenie śródlekcyjne |
„Rozwieszanie bielizny” Stojąc w lekkim rozkroku naśladowanie wieszania prania . |
Staje obok ławki i wykonuje ćwiczenie |
|
|
Wzbogacanie słownictwa, doskonalenie ruchów manualnych ręki |
Nauczyciel rozdaje uczniom różnokolorowe trójkąty. Pyta się czy ktoś wie co to jest mozaika. Wiesza na tablicy przykłady mozaik. Poleca uczniom wykonanie mozaiki z trójkątów |
Praca twórcza uczniów |
Edukacja plastyczna |
|
Ewaluacja |
Rozwiązywanie rebusów i zagadek |
|
|
|
Zadanie zadania domowego |
Domowniczek 9 - wytłumaczenie zadania
Rozdanie karteczek, na których jest napisane, że mają przynieść swoje zdjęcia, guziki, wstążki |
Zaznacza zadanie domowe
Chowa karteczkę do piórnika |
|
|