konspekt-figury1, SCENARIUSZE


SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

PROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELKĘ ELŻBIETĘ ZUTEREK

W GRUPIE IV

Temat: „Czarodziejskie figury” - ćwiczenia i zabawy rozwijające umiejętność rozpoznawania kształtów poznanych figur geometrycznych.

Cele ogólne: rozwijanie umiejętności znajomości figur geometrycznych oraz znajomości liczenia w zakresie 1 - 8

Cele operacyjne:

Dziecko: - kojarzy kształty figur geometrycznych z ich nazwą

Metody: czynna - zadań stawianych do wykonania

słowna

oglądowa

Środki dydaktyczne: koperty z figurami geometrycznymi, emblematy z cyframi od 1 do 8, duże sylwety figur geometrycznych wycięte z kartonu, emblematy figur geometrycznych z imieniem dla każdego dziecka, klocki Dienesa

kredki, klej, wiersz D. Wawiłow „Trójkątna bajka”, CD.

Przebieg

  1. Powitanie - dzieci stoją w kręgu i witają się z gośćmi

Wszyscy są witam was

Zaczynamy już czas

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy.

  1. Inscenizacja bajki Danuty Wawiłow „Trójkątna bajka”.

  2. Krótka rozmowa na temat figur geometrycznych, wyszukiwanie figury geometrycznej ze swoim imieniem

  3. Zabawy z figurami

Gdy dzieci słyszą muzykę poruszają się po sali, gdy muzyka milknie

nauczycielka pokazuje emblemat z cyfrą (od 1 do 8 ) i dzieci muszą

zrobić kółeczka składające się z tylu dzieci ile wskazuje cyfra.

Dzieci, które nie mogą stworzyć kółeczka przykucają.

Dzieci siedzą w parach jedno za drugim tworząc dwa rzędy. Dzieci z pierwszego rzędu otrzymują koperty z figurami geometrycznymi, dzieci z drugiego rzędu otrzymują po jednej figurze , którą muszą narysować na plecach dziecka siedzącego przed nim. Dzieci z pierwszego rzędu szukają w kopercie odpowiedniej figury i na sygnał wszyscy podnoszą figury do góry sprawdzając prawidłowość wyboru - zmiana

Każde dziecko otrzymuje emblemat z figurą. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Na sygnał ustawiają się pod planszą niedokończonego zamku (w danym kolorze) i próbują wykończyć zamek z figur geometrycznych dokładając odpowiednią figurę w brakujące miejsce.

  1. Przejście do stolików.

Na stolikach przygotowane są koperty z figurami geometrycznymi różnej wielkości (po 8 z każdego kształtu) dla dzieci 6-letnich oraz figury „luzem” dla dzieci 5-letnich, kredki, klej.

Zadaniem dzieci jest wyklejenie z figur zamku a następnie pokolorowanie tła. Dodatkowym zadaniem dla dzieci 6-letnich jest przeliczenie figur i wpisanie odpowiedniej cyfry w okienko.

  1. Umieszczenie prac dzieci na wystawce.

  2. 0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x08 graphic
    Porządkowanie miejsca pracy.


