SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II (KASETA)
Temat bloku: Ja i ty
Temat dnia: Uczucia
Zapis w dzienniku:
rozpoznawanie, wyrażanie i nazywanie uczuć na podstawie zgromadzonych środków;
próba odpowiedzi na pytania:
Czy w tych samych sytuacjach towarzysza nam te same uczucia?
Jakie uczucia towarzyszą nam w codziennym życiu?
Jak wyrażamy uczucia?
wykonanie plakatu na podstawie niedokończonych zdań.
Cel ogólny:
Kształcenie umiejętności w rozpoznawaniu i wyrażaniu uczuć
Cele operacyjne:
Uczeń:
wyrazi za pomocą języka ciała podstawowe uczucia (radość, smutek, złość, gniew);
rozpozna te uczucia u ludzi;
narysuje uczucia na twarzach;
zna sposoby wyrażania uczuć.
Metody:
podające: rozmowa, ilustracja, odczyt;
problemowe: plakat, wizualizacja, metoda niedokończonego zdania, drama;
eksponujące: galeria;
praktyczne: dorysowywanie buziek, udział w zabawie, wypełnianie kart pracy.
Środki dydaktyczne:
szary papier;
kredki;
rysunki twarzy kobiety;
twarze do uzupełnienia minki;
literki alfabetu do dzielenia na grupy;
karty pracy;
nagranie magnetofonowe.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Metoda wizualizacji. Nauczyciel prosi dzieci, by wzięły do ręki kamień, zamknęły oczy i spróbowały przenieść się w jakieś miejsce:
„Weź do ręki kamień i spróbuj przenieść się w jakieś miejsce”
Zapoznanie dzieci z tematem zajęć
Przypomnienie reguł panujących na lekcji;
Zadanie pytań:
Jakie uczucia towarzysza nam w codziennym życiu?
Czy w tych samych sytuacjach towarzysza nam te same uczucia?
Jak wyrażamy uczucia?
Część właściwa
Dzieci otrzymują kerty pracy przedstawiające twarze, w których mają uzupełnić minki i zadanie pytań:
Po czym poznajemy, że buzia jest smutna/wesoła?
Jakie elementy należy dorysować, by rozpoznać, że buzia jest smutna/wesoła?
Dlaczego część dorysowanych kreseczek (minek)jest do góry, a część do dołu?
2) Podział na grupy według płci. Dziewczynki są aktorkami i
Część końcowa