Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Wyrozumiałość i tolerancja w baśniowym świecie Hansa Christiana
Andersena- Brzydkie Kaczątko
1.Czas realizacji: 90 min.
2.Cele:
a)ogólne- Uczeń:
czyta ze zrozumieniem
rozwija umiejętności pracy z tekstem
korzysta ze źródeł informacji
rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się
kształtuje empatię
rozumie jak ważne są tolerancja i wyrozumiałość dla innych ras i kultur
wtłacza te postawy w swoje życie
wzbogaca słownictwo
b)operacyjne- Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcie baśni
wymienić tytuły innych baśni
zauważa niesłuszność zachowania bohaterów baśni
dostrzec podstawowe cechy baśni
rozumie pojęcie autora jako twórcy utworu
korzystać ze słownika i encyklopedii
Sporządzić notkę biograficzną na temat autora
Bierze aktywny udział w pracy na lekcji
wyjaśnić co oznacza tolerancja i wyrozumiałość
gromadzić słownictwo związane z określonym tematem
3.Metody pracy:
Słoneczko
Krzyżówka
4.Formy pracy:
Jednostkowa
Zbiorowa (słoneczko-załącznik nr 2)
Grupowa (załącznik nr 3)
5.Pomoce dydaktyczne:
Treść baśni Brzydkie Kaczątko H.Ch. Andersena
Encyklopedia
Słownik języka polskiego
Karty pracy
6. Tok lekcji:
a) Faza wstępna:
Sprawdzenie obecności
Zapisanie tematu na tablicy
Nauczyciel przypomina zasady wyszukiwania haseł w słowniku i encyklopedii
b)Faza realizacyjna:
Uczniowie z pomocą nauczyciela wyszukują w encyklopedii najważniejszych informacji na temat H.Ch. Andersena i sporządzają krótką notkę biograficzną(z uwzględnieniem tytułów innych baśni)
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę, sprawdzająca umiejętność czytania ze zrozumieniem( załącznik nr 1)
Uczniowie z pomocą nauczyciela wyjaśniają znaczenie słowa baśń
Nauczyciel głośno odczytuje tekst
Uczniowie wskazują w Brzydkim Kaczątku cechy charakterystyczne baśni (obecność narratora, na ogół szczęśliwe zakończenie, nieokreślone miejsce i czas, dobro zwycięża zło, zwierzęta oraz inne części przyrody posiadają ludzkie cechy)
Uczniowie z pomocą nauczyciela zastanawiają się czym są tolerancja i wyrozumiałość ( załącznik nr 2).Każdy z uczniów po kolei podchodzi to tablicy i zapisuje jedno własne skojarzenie. Otrzymaną kartę pracy uczniowie wklejają do zeszytów.
Uczniowie zostają podzieleni na grupy i odpowiadają na zadane im pytania (załącznik nr 3)
Przedstawiciel każdej z trzech grup prezentuje wyniki pracy, które poddane zostaną pogadance, w której udział wezmą wszyscy uczniowie
c) Faza podsumowująca:
Nawiązanie do przeżyć dzieci (Czy cieszy was takie zakończenie baśni? Czy macie pomysł na inne zakończenie baśni?)
Uczniowie oceniają czy tolerancja i wyrozumiałość to dobre postawy, czy raczej lepiej być nietolerancyjnym i zarozumiały
Nauczyciel mówi uczniom, by nigdy nie oceniali człowieka ze względu na cechy zewnętrzne ( np. kolor skóry, religię którą wyznają, miejsca w którym mieszkają),ale żeby raczej zwracali uwagę na cechy wewnętrzne
Załącznik nr 1
Rozwiąż krzyżówkę:
1…….. Kaczątko
2.Hans ……….. Andersen
3.Znajdowała się tam gospoda
4.Taka krew według mamy- kaczki płynęła w żyłach starej kaczki
Hasło: ………………………
Sprawdź w słowniku znaczenie hasła
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Grupa nr 1.
Jaki był stosunek mamy- kaczki wobec kaczątka? Czy można ją uznać za tolerancyjną? Uzasadnijcie swoją odpowiedź fragmentami tekstu.
Grupa nr 2
Jaki był stosunek innych kaczek oraz kota i kwoki wobec kaczątka? Czy byli tolerancyjni? Uzasadnijcie swoją odpowiedź fragmentami tekstu.
Grupa nr 3
Jaki był stosunek dzikich kaczek wobec kaczątka? Czy były tolerancyjne? Uzasadnijcie swoją odpowiedź fragmentami tekstu.
Znaki, które będą służyły porozumieniu nauczyciela z grupami:
Już zakończyliśmy pracę
Potrzebujemy jeszcze czasu
Potrzebujemy pomocy nauczyciela
6